Pilli’den başhekim açıklaması

Gazimağusa Hastanesi'ndeki başhekim görevlendirmesini protesto için Sağlık Bakanlığı’na siyah çelenk bırakan KTAMS'ı eleştiren Pilli, başhekim ile ilgili tüm detayları kamuoyuyla paylaştı.

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, asli görevi çalışanların hak ve adaletini savunmak olan sendikaların, kamu görevlisine yakışmayan davranışlar sergileyen bir kişinin hakkını haksız yere savunmak amacıyla bakanlık önüne siyah çelenk koymasını kabul etmediğini kaydetti.

Dr. Pilli’nin açıklaması şöyle:

“Asli kadrosu Yataklı Tedavi Kurumları Başhekimi olan Dr. Nil Ergün Eledağ, Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından vekaleten Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi olarak da görevlendirilmiştir. (25.01.2019)

Kamu Hizmeti Komisyonu’nun vekaleten görevlendirmesine istinaden, 31.01.2019’dan itibaren Bakanlık tarafından 3 gün Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde, 2 gün ise Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’nde görevlendirilmiştir. (Salı-Perşembe)

Bakanlık tarafından yapılan görevlendirmeye uymayarak, Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’ndeki görevine gelmemiş, özellikle Müdür yokluğunda Daireyi ihmal ederek Dairedeki işlerin aksamasına sebebiyet vermiştir.

Dr. Nil Ergün Eledağ’ın izinli ve raporlu olduğu dönemde ek mesai çizelgesi doldurarak Devletten haksız yere maddi kazanç elde ettiği de tespit edilmiştir.

Gazimağusa Devlet Hastanesi’ndeki tutum, davranış ve astları ile uyumsuz çalışmaları nedeniyle; Gazimağusa Devlet Hastanesi personeli Sağlık Bakanlığı’na defalarca şikayete gelmiştir.

Sosyal medyada Sağlık Bakanı olarak şahsım aleyhine “Ali Pilli ve çetesi” ifadesini kullanarak paylaşım yapmış, ayrıca Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yine şahsım aleyhinde gerek personel gerekse hastaların önünde çirkin ithamlarda bulunarak küfür etmiştir. Söz konusu küfürlere şahit olan personel bizzat şahsıma yazılı imzalı bilgi vermiştir.

Dr. Nil Ergün Eledağ Gazimağusa Devlet Hastanesi’ndeki çalışma düzenini ve iş barışını bozduğu, çalışma huzurunu kaçırdığı nedeniyle, anılan hastanede sağlık hizmeti verilemeyecek duruma gelinmişti. Ülkemizin en büyük ikinci Devlet hastanesi olan ve kalabalık bir nüfusa hizmet veren Gazimağusa Devlet Hastanesi’de, kamu yararı düşünülerek, gelinen noktada bu acil durumu düzeltmek amacıyla Bakanlığın müdahalesi elzem ve kaçınılmaz hale gelmişti.

Bu nedenle Bakanlık 25 Ekim, 2019 tarihinden itibaren, Dr. Nil Ergün Eledağ’ın mevzuatın kendisine yüklediği yükümlülükleri yerine getirmediği ve mevcut düzeni bozması nedeniyle, hakkında soruşturma açılmış ve üç ay süreyle görevinden uzaklaştırılması gerekli görülmüştür.

Buna paralel olarak Kamu Hizmeti Komisyonu’nda yapılan değerlendirme sonucunda, 25 Ekim, 2019 tarihinden itibaren Dr. Nil Ergün Eledağ’ın, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde Başhekim olarak vekaleten yapılan görevlendirmesine de son verilmiştir.

8 Kasım, 2019 tarihinde bir sendikamız tarafından bakanlık önüne siyah çelenk bırakılmıştır. Asli görevi çalışanların hak ve adaletini savunmak olan Sendikaların, yukarıda anlatılan eylemleri gerçekleştiren ve bir kamu görevlisine yakışmayan davranışlar sergileyen bir kişinin hakkını haksız yere savunmak amacıyla Bakanlık önüne siyah çelenk koymasını yanlış bulduğumu ve kabul etmediğimi bilgilerinize getiririm.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı