Pilli, canlı yayında son gelişmeleri aktarıyor: 1 yeni vaka tespit edildi

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr Emre Vudalı ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Çiğdem Çağa, canlı yayında covid-19 salgınıyla ilgili son gelişmeleri aktarıyor

6 Nisan 2020 - 18:14

HABERCİ CANLI TAKİP

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr Emre Vudalı ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Çiğdem Çağa, canlı yayında Kovid-19 salgınıyla ilgili son gelişmeleri aktarıyor:

SAĞLIK BAKANI DR. ALİ PİLLİ:

“Ülkemizde stabil bir durum sergilenmektedir. Bugün, 323 test yapılmıştır.

Lapta bölgesinde 1 yeni vaka tespit edilmiştir. Toplam vaka sayısı 92’ye ulaşmıştır.

Alınan önlemler neticesinde vaka sayısında bir artış gözlemlenmedi.

Bu virüsün görülmeye başlandığı günden beri yani Aralık ayından beri ciddi önlemler almaktayız.

Yurt dışından ve yurt içinden bilim insanları bize destek ve katkı koymaktadır.

Bize destek veren tüm uzmanlara teşekkür ediyorum.

3 otelde İngiltere’den gelen ve gözetim altında tutulan kişilerde 3 vaka tespit edilmiştir. Biz bu öğrencilerin 1 gün daha otelde kalmalarının doğru olacağına karar verdik. Temaslı takip ekibi çalışmalarını sürdürüyor. Bu akşam çalışmalar tamamlanacaktır.

Çalışmalar tamamlandıktan sonra öğrencilerin yarın otellerden ayrılıp ayrılmayacağıyla ilgili gelişmeler Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılacaktır.

Bugün itibariyle özel bir uçakla ülkemize 50 bin cerrahi maske, 3 bin özellikli maske gelecektir. Covid-19 hastalarında kullanılmak üzere ilaçlar TC tarafından bize gönderilecek yine bu uçakla.

Halkımıza evde kalın, sokağa çıkmayın çağrısını yapıyorum.

Biz bu salgın peak yapmadan bunu yatay bir seyirde atlatmayı hedefliyoruz.

Tüm ekiplerimizin 24 saat durmaksızın çalışması nedeniyle bu salgında seyir istediğimiz şekilde olumlu gitmektedir.

Eğer herkes evinde kalırsa bu hastalığı kimseye bulaştırmadan ve rakamlar artmadan. Mevcut vakalar tespit edilerek tedavi edilecektir.

Herkes evinde izole olur ve hükümet tarafından alınan tedbirlere uyarlarsa bu virüs yayılmaz.

Aldığımız önlemlerle virüsün bulunduğu bölgelerde yayılmadan durdurmayı başardık.

Bütün ekiplerime teşekkür ediyorum. Temas takip ekiplerimiz çok iyi çalışmaktadır.

Pozitif vakaların temas ettiği kişileri buluyoruz daha sonları onların temas ettiği kişileri buluyoruz. Biz temas edilen kişileri testlerde negatif çıksalar bile bir müddet izole ediyoruz.

Eğer bir evin tek bir üyesi pozitif çıkmışsa evin diğer üyelerini de gözetim altına alıyoruz. Çünkü mutlaka onlarda pozitif çıkıyor.

Biz temaslıları tek tek bulup gözetim altına alıyoruz.

Bu bir virüs enfeksiyonudur. Bundan önce domuz gribi, kuş gibi gibi salgınlarda olmuştu. İnsanlarda bir tedirginlik vardı o dönemlerde de. Bu virüse yakalandınız diye çekinmemelisiniz. Utanmamalısınız. Bu virüs de bir yıl sonra diğer gribal enfeksiyon gibi geçecek, herkes bağışıklık kazanacak.

Dünyada uygulanan tedavileri yakından takip ederek bizim doktorlarımız da gerekli ilaçları bizden talep ediyor. Biz de Çin’de kullanılan antiviral ilaçları özel uçakla ülkeye getiriyoruz bugün.

Karantina otellerinde 3 pozitif vaka çıktıktan sonra hem öğrencilerimizin hem de halkımızın sağlığı için karantina süresini uzattık. Çocuklarımızı 1 gün daha içeride tutacağız. Orada çalışmalar ve tetkikler devam ediyor.

Biz de çocuklarımızı orada daha fazla tutmak istemiyoruz. Evlerine göndermek istiyoruz. İlerleyen saatlerde açıklama yapacağız.”

ENFEKSİYON HASTALIKLARI UZMANI DR. EMRE VUDALI:

“2 hastamız yoğun bakım servisinde yatmaktadır. 1 tanesi solunum cihazına bağlıdır. Diğer hastalarımızın genel durumu iyidir.

Bu hastalık yeni bir hastalıktır. Tedavisi henüz bulunamamıştır. 10 farklı ilaç kullanılıyor. Biz de aynı ilaçları hastalarımızda kullanılıyoruz ve olumlu sonuçta alıyoruz.

Bu hastalık özellikle 60 yaş ve üzerindeki kişilerle tansiyon, kalp, kanser, ciğer hastalıkları gibi kronik hastalığı bulunanları etkiliyor.

Toplum olarak bu dönemde sosyal mesafe ve sosyal izolasyona devam ederek, gündelik hayatımızı asgari şartlarda sürdürmeliyiz.

Bu hastalık yaşlılarda daha ağır geçiyor o yüzden çok daha dikkatli olmaları lazım.

Kişisel hijyenimize dikkat etmeliyiz. Ellerimizi sürekli yıkamalıyız.

N95 ve cerrahi maskeler sağlık çalışanlarının kullanması içindir. Vatandaşlar kumaş maskeleri tercih etmeli.”

TEMEL SAĞLIK HİZMETLERİ DAİRESİ MÜDÜRÜ ÇİĞDEM ÇAĞA:

“Bin 50 kişiyi karantina otellerinde 75 kişiyi ise farklı yerlerde gözetim altında tutuyoruz.

Tek merkezden gözetim altında bulunacak İngiltere’den gelen kişiler, hijyen açısından hiçbir sorun yoktur. Ülkeye İngiltere’den gelecek olan öğrenciler için gerekli önlemler alındı.

Merkezlerin gerekli dezenfekte işlemleri yapıldı, tüm personele gerekli eğitimler verildi.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı