Pile Muhtarı Veysal Güden: “Pile, ilk kendi içine kapatılan ve Kuzey’le irtibatı ilk kesilen yer”

HABERCİ canlı yayınına konuk olan Pile Muhtarı Veysal Güden, Pile bölgesinde 4 pozitif vakanın tespit edilmesinin ardından son gelişmeleri aktardı

18 Nisan 2020 - 14:09

HABERCİ canlı yayınına konuk olan Pile Muhtarı Veysal Güden, Pile bölgesinde 4 pozitif vakanın tespit edilmesinin ardından son gelişmeleri aktardı.

Pile Muhtarı Veysal Güden, destek almadan kendi başlarına birçok sorunun üstesinden gelmek zorunda kaldıklarını vurgulayarak, çekilen zorlukların güzel sonuç verdiğini söyledi.

Köy içinde okul, mezarlık, spor kulübü gibi yerlerde ciddi temizlik çalışmaları yürütüldüğünü kaydeden Güden, Bakanlar Kurulu sonrası dün yapılan açıklamaların Pile’de panik yarattığına değindi.

Rum basınında Pile’de 4 vakanın tespit edildiğini ancak isim verilmediğini söyleyen Giden, sadece fırın çalışanı olduğu bilgisinin verildiğini kaydetti.

Giden, fırın sahibine test yapmak istedikleri zaman kabul etmemesi üzerine bölgedeki tüm topluma hizmet veren işletme sahiplerini teste tabi tutmaya karar verdikleri bilgisini vererek, testlerin önümüzdeki hafta yapılmaya başlanacağı bilgisini verdi.

Testlerin önlem amaçlı yapılacağını kaydeden Güden’in açıklamaları şöyle:

“Vatandaşlarımız bunu kabullenmek istemedi. Daha önce de bunları söyledim. İnsanlar bunu kabullenmek istemiyor. Süreç başladıktan sonra ve tüm ada genelinde eşit seviyede aynı tedbirler uygulanmaya başladıktan sonra o kabullenme başladı. Pile toplumu olgun ve bilinçli insanlardır. Birçok sıkıntımız oldu. Hala daha sıkıntılarımız devam ediyor. Hükümetimiz maalesef düz mantıkla pratiği düşünmeden bu kararları üretti. Süreç bize gösterdi ki birçok sorunumuzu kendimiz çözmek zorunda kaldık. Sağlık sorunlarımızın aşılması için çok ciddi bir süreç yaşadık. İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak zor oldu. Gıda ve su ihtiyaçlarımızı belli bir çabayla belli bir noktaya ulaştırdık. İnsanlar bankalara ulaşıp maaşlarını alamadı. Ciddi zorluklar çektik ancak iyi bir noktaya geldik.

İhtiyaçlarımızın kısa vadede çözülmesi adına bazı taleplerimiz olmuştu. Talep ettiğimiz gıda yardımı Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla bir iş adamı tarafından gönderildi. Sıkıntılarımız henüz bitmedi ama önce sağlık diyoruz. Yeterince tedbirli şekilde süreci kabullendik ve sabırla bunun geçmesini bekliyoruz. 3 gündür biz köyümüzde kendi kurumsal yapımız içerisindeki kurumlarımızda ciddi bir temizlik kampanyası başlattık, okul, mezarlık, spor kulübü temizliklerimizi gerçekleştirdik.

Bakanlar Kurulu sonrası yapılan açıklama üzerine bölgede panik oluştu. Basına farklı yansıdı bu durum. Koronavirüsle ilgili süreç başladığı zaman Güney Kıbrıs’ta fazla bir yayılım olmadan, bölgede 3 kişide bu vaka görüldü ve tedavileri yapıldı. Büyük bir olgunlukla bu süreç yürütülüyor. Vatandaşlar da kendi olgunlukla, bilinçle ve hassasiyetle bu durumu sürdürüyor.

Rum basını geçtiğimiz günlerde Pile’de 4 vaka çıktığını açıkladı. Adanın iki tarafında da insan ve hasta hakları neticesinde isimler açıklanmıyor. Biz kendi aramızda bu konuyu değerlendirdik. Bize kimse bu vakanın kim olduğuyla ilgili net bir bilgi vermedi. Fırında çalışan bir Rum vatandaşı olduğu söylendi. BM yetkilileriyle de oturduk, değerlendirme yaptık fakat bir sonuca ulaşamadık. Biz de fırın çalışanlarına test yapılmasını istedik fakat fırın sahibi kabul etmedi. Biz de çözüm üretmek adına bölgedeki tüm topluma hizmet veren işletme sahiplerini teste tabi tutmaya karar verdik. Böyle bir çalışma yaptık. Her iki muhtar kendi otoritesiyle bağlantı kurdu. Önümüzdeki günlerde hangi sağlık bakanlığı ne gün ne şekilde bu testleri yapacak bu belirlendi. Biz vaka varda bunu yapıyoruz diye değil, sırf önlem açısından bunu yapıyoruz. Yani eğer varsa bir tespit edelim önlemimizi alalım rahat olalım diye bu testleri yapacağız.

Tabi ki bölge halkında aşırı olmasa da bir endişe ve panik var. Biz o fırında çalışan Türk kadına da işe gitmemesi tavsiyesinde bulunduk. Bir bulaşın olmamasını diliyorum. Umarım olmamıştır. Çok fazla endişe yok ama yine de çıkan haberler tedirgin etti bölge halkını. Yani ortada bir belirsizlik olduğu sürece bu tedirginlik olacak ama testler yapılıp durum netleşince herkes rahatlayacak. Rahat olunuz, Pile toplumu duyarlı, bilinci bir toplumdur. Rumuyla Türküyle herkes gerekli önlemleri alacak bilinçtedir. Bölgede çıkan dördüncü vaka bölge halkından biri değil, sadece söylentidir ve o söz konusu fırında çalışan yabancı uyruklu biri olduğu öne sürüldü. Maalesef bize yeterli bilgi verilmedi bu konuda.

Yetkililere teşekkür ediyorum ama bu sitemli bir teşekkürdür. Pile halkını ölüme terk etmeden sadece zarıncayarak, yaşayabilecek konumda bıraktılar bizi. Pile halkı hükümete öfkelidir. Gelmiş geçmiş tüm hükümetler bu konuda sorumludur. Pile’nin KKTC’nin kurumsal yapısı içerisindeki kurumsal durumu tanımlanmadığı için maalesef devletten hiçbir katkı almadan bölge halkının kendi çabalarıyla bölgede yaşam sürüyor. Pile halkı kendi imkânlarıyla bugüne kadar bölgede yaşam sürdürmeye devam ediyor. Hiçbir tedbir almadan dışlandık ve kendi kaderimize terk edildik. Umarım bu süreci atlatırız ama bu süreç geçtiği zaman Pile’nin  yasal durumu netleştirilmeli.
Biz kendi yağımızdan kendi ciğerimizi kavuruyoruz. Barikatlardan su, barikatlardan gıda, barikatlardan para şeklinde hayatımızı idame ettiriyoruz. Biz devlet yapısı içerisindeki yerimizi artık bilmek istiyoruz.”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı