Petrol-İş grevi Meclis’in gündemine taşındı

CTP milletvekili Akansoy, Petrol-İş'in başlattığı grev için devletin neden devreye girmediğini sordu.

18 Kasım 2019 - 17:57

Dev-İş’e bağlı Petrol-İş’in, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin çıkmaza girdiği gerekçesiyle 14 Kasım’da Kıbrıs Türk Petrolleri ve Ercan Havaalanı’nda başlattığı süresiz grev bugün Cumhuriyet Meclisi gündemine taşındı.

Akansoy

Konuyla ilgili konuşan CTP milletvekili Asım Akansoy, Kıbrıs Türk Petrolleri’nin, 2011 yılında yapılan tartışmalı özelleştirme hamlesi ile yüzde 45 oranında iki şirkete ve yüzde 10 oranında devlete bırakıldığını belirtti. Asım Akansoy, işveren tarafının yeni çalışan ihtiyacını karşılarken Toplu İş Sözleşme düzenini bozmak istediğini, grevin nedeninin bu olduğunu söyledi.

İşverenin, yeni alınacak çalışanlara hale yürürlükte olan barem skalası ile yapılacak bir Toplu İş Sözleşmesine karşı çıktığını belirten Akansoy, işverenin, yüksek riski olan bu çalışma yerinde, TİS’e bağlı sözleşmeli/kadrolu işçi istihdamı yerine taşeron sistemine yöneldiğini savundu.

Gelinen aşamada sendikanın, yeni bir barem skalası yapılması ile maaşlardan yüzde 20 indirime gidilmesini kabul ettiğini söyleyen Akansoy, işverenin, yeni alınacak olanları “Göç Yasası”na göre ve Toplu İş Sözleşmesi yapmadan alacağını, eski çalışanların ise aynen var olan hakları ile çalışmaya devam edeceklerini sendikaya bildirdiğini belirtti.

Akansoy, şu anda iş yerinde ciddi anlamda personel ihtiyacı olduğunu da belirtti.

Kıbrıs Türk Petrollerinin, 95 tane bayisi bulunduğunu belirten Akansoy, bayilerin işverene bu sorunu bir an önce çözmesi gerektiğini söylediğini ancak işverenin “yasaları ihlal ederek karşı hamle yaptığını” kaydetti.

Akansoy,  bugün, Kıbrıs Türk Petrollerinin, grevi gerekçe göstererek bayilerine, kendi rakibi olan şirketin petrolünü iddiaya göre günlük 3 milyon TL karşılığında dağıttığını söyledi.

Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Referandum Yasası’nın sorumlu kıldığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının  süratle devreye girmesi gerektiğini kaydeden Akansoy, taraflarla aktif bir diyalog içerisine girerek grevin, TİS düzeni ve çalışanların hak ve çıkarları gasp edilmeden sonlandırılması gerektiğini belirtti.

Akansoy, “Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, devletin yüzde 10 altın hissesi olduğu, kendi ortak olduğu bu iş yerinde çalışanlara yapılan gayrı yasal muamele karşısında neden gerekli düzeni sağlamak için adım atmıyor” diye sordu.

Amcaoğlu

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu,  “Konuya müdahale etme şansımız yok. Yüzde 90 hisseye sahip iki özel şirket, yetkili sendikayla görüşebileceğini bize aktardı. Biz de bu durumdan memnuniyet duymuyoruz. Toplu İş Sözleşmesi’nin yerine getirilmesinden ve sıkıntıların çözülmesinden yanayız” dedi.

Amcaoğlu, gerektiği zaman devlet kanadı olarak ne yapabileceklerini konuşacaklarını belirterek, “Konunun takipçisiyiz” dedi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı