Partiler cadı kazanı

Cumhurbaşkanlığı seçimine kısa bir süre kaldı ancak bazı partilerdeki siyasi hesaplar hala adayların belirlenmemesine neden oldu-

8 Ocak 2020 - 10:34

Efdal Keser-

Cumhurbaşkanlığı seçimine az bir süre kaldı ancak henüz aday olacağı söylenen kişiler adaylıklarını resmen açıklamadı. Bazı siyasi partilerin kendi içlerindeki hesaplaşma iddiaları bazılarının ise vatandaşın siyasete olan güveninin azaldığını görmeleri ve Kıbrıs sorunundaki belirsizlik adayların ortaya çıkmasını geciktirdi. Bu yıl aday fazlalığı ve muhtemel adayların konumları da çok konuşuluyor. Halen Cumhurbaşkanı görevini yürüten Mustafa Akıncı, UBP Genel Başkanı Başbakan Ersin Tatar, HP Genel Başkanı Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ve DP eski Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı için isimleri söyleniyor. CTP ise Genel Başkanları Tufan Erhürman’ın adaylığını resmen açıklamıştı. Meclis eski başkanlarından ve Başbakanlardan Sibel Siber’in de adı hala adaylar arasında gösteriliyor. İlk kez bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde siyasi partilerin neden bu kadar yavaş davrandıklarını Haberci Gazetesi olarak araştırdık.

SİYASİ PARTİLER KARIŞIK

Siyasi çevreler Cumhurbaşkanlığı adaylığı için çok fazla ismin ortaya atılmasının siyasi partilerin ağır hareket etmelerine neden olduğunu söylediler. Henüz adaylarını ilan etmiş olmayan siyasi partilerin kendi içlerinde ortak bir sonuca varamadıklarını da belirten bazı siyasiler, Kıbrıs sorununda bir ilerleme sağlanamamasının ve Kıbrıs etrafındaki gelişmelerin adaylıkları da doğal olarak etkilediğine dikkat çekiyorlar.

HP HENÜZ NETLEŞMEDİ

HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın adaylığı konusunda partisi henüz bir karar üretmedi. HP Parti Meclisi dün akşam bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda Özersay’ın adaylık konusu ele alındı. HP, Parti Meclisi’nin konuyla ilgili aldığı kararı henüz açıklamadı. HP’nin bir toplantı daha yaparak durum değerlendirmesi sonucunda adayını açıklaması bekleniyor. HP’nin çıkaracağı adayın kesinlikle Özersay olacağı, Kudret Özersay’ın aday olmaktan vazgeçmesi halinde ise HP’nin nasıl bir tavır sergileyeceği ise bilinmiyor. Böyle bir durumda, bir HP’li 63 kişilik Parti Meclisi’nin nasıl bir karar alacağının belli olmadığına dikkat çekti. Özersay’ın adaylığının daha önce ilan edilmemesinin nedeninin ise Genel Başkanın yaptığı istişareler ve değerlendirmeler olduğu ifade ediliyor.

“ERHÜRMAN HER CEPHEDEN OY ALACAK”

Adayını ilan eden CTP ise diğer partilerden daha rahat. Çünkü CTP adayını belirleyerek aday kim olacak sorusunu yanıtladı. CTP’ye yönetimine yakın bir kaynak partinin ilk etapta tek hedefinin Tufan Erhürman’ın ikinci tura kalması olduğunu söyledi. Aynı kaynak UBP gibi CTP’nin de sonucu ikinci turun belirleyeceğine ve Erhürman’ın kesinlikle ikinci tura kalacağına inandıklarını söyledi.  Erhürman’ın UBP ve diğer partilerden de oy alacağına inandıklarını ifade eden CTP’li kaynak, Tufan Erhürman’ın Başbakanlığı dönemindeki duruşunun, tarafsızlığının, objektifliğinin ve Kıbrıs konusuna bakış açısının diğer partilerden de oy almasına neden olacağı görüşünü paylaştı. UBP içinde bir hesaplaşma olduğu iddiasında bulunan aynı kaynak “UBP’de bir Özgürgün olayı yaşandı. Derviş Eroğlu’na yapılanlar da unutulmamalı. Bence UBP’deki hesaplaşma sandığa da yansıyacak. UBP’nin adayının ikinci tura kalma şansı bile olmayabilir” değerlendirmesinde bulundu. CTP’li kaynak Tufan Erhürman’ın kesinlikle ikinci tura kalacağını rakibinin ise Mustafa Akıncı veya UBP’nin adayının olabileceği görüşünü aktardı.

“UBP EROĞLU HATASINI YAPMAYACAK”

Gözler ise iktidarın büyük ortağı UBP’de. UBP Cumhurbaşkanı adayını 11-15 Ocak tarihleri arasında kesin olarak ilan edecek. 11 ila 15 Ocak tarihleri UBP için kritik günler olarak değerlendiriliyor. UBP’ye çok yakın bir kaynak Cumhurbaşkanı adayının ilan edilmemiş olmasına rağmen bu ismin kesinlikle Genel Başkan Başbakan Ersin Tatar olacağını vurguladı. “UBP’de çatlak olmaz. Taban Genel Başkan Tatar etrafında birleşmiştir” diyen UBP’li kaynak, gelinen aşamada, gerek Kıbrıs sorunu gerekse Doğu Akdeniz’de yaşananlardan dolayı UBP’li bir Cumhurbaşkanı’nın o makama oturması gerektiği görüşünün altını çizdi. Aynı kaynak gelinen aşamada sağda bir isim üzerinde uzlaşma fikrinin ise bundan sonra geçerliliği kalmadığını vurguladı.

UBP’li kaynak “Sayın Derviş Eroğlu’nun adaylığındaki yanlış bu kez yapılmayacak. Tatar bizim adayımızdır ve UBP’de hesaplaşma yaşanacak gibi söylemler Partimizi yıpratmaya yöneliktir” diye konuştu. Aynı kaynak seçimin ikinci turda biteceğini, kendi adayları ile birlikte ikinci tura aday olması halinde Akıncı’nın kalabileceğini, Erhürman’ın ise ikinci tura kalma şansının olmadığını iddia etti.

DP SERDAR DENKTAŞ’I BEKLİYOR

Aday belirlemeyen ancak aday olması halinde destekleyeceği ismi açıklayan DP ise beklemede. DP’li kaynak “Biz daha önceden Sayın Serdar Denktaş’ın aday olması halinde onu kesinlikle destekleyeceğimizi açıklamıştık ve bu kararımızın arkasındayız” dedi. Siyasi partilerin adaylarını açıklamadaki gecikmelerin nedeninin Kıbrıs konusundaki belirsizlik ve insanların ekonomik sıkıntıları olduğunu kaydeden kaynak, vatandaşın siyasete olan güvenini yitirmesinin siyasilerin karar almasını geciktirdiğini belirtti. Kendilerini adayının belli olduğunun altını çizen aynı kaynak, hala bir isim üzerinde uzlaşılabileceği görüşünü paylaştı. Serdar Denktaş’ın sessizliğinin çalıştığı şeklinde yorumlanması gerektiğini ifade eden DP’li kaynak DP’nin Serdar Denktaş’ın aday olacağına inandığını söyledi.

SİBEL SİBER ADAY GİBİ

Adı adaylar arasında anılan ancak kendisi henüz aday olup olmama konusunda karar vermeyen eski Meclis Başkanlarından ve Başbakanlardan Sibel Siber’in de bir hafta veya en geç 10 gün içinde netleşmesi bekleniyor. Daha önce CTP’den Cumhurbaşkanı adayı olan ancak ikinci tura kalamayan Sibel Siber, kararsızların oyunu alarak ikinci tura kalma şansı arıyor. Sibel Siber buna inanması halinde adaylığını açıklayacak. Son yıllarda Avrupa’da kadın siyasetçilerin ön plana çıkması Sibel Siber’i umutlandırırken bir programda “Motivasyonum yüzde yüzdür ama adaylığım konusunda bir oran vermem doğru değil” diyerek aday olacağı sinyalini verdi.

AKINCI SESSİZ VE DERİNDEN

Açıklamamasına rağmen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın adaylığı da kesin gibi görünüyor. Cumhurbaşkanı Akıncı’ya yakın bir isim Akıncı’nın gündeminde henüz adaylık konusu olmadığını söylerken, siyasi gözlemciler ise Cumhurbaşkanı’nın köy gezilerine dikkat çekiyorlar. Adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak “Sayın Akıncı evet, ziyaretlerde bulunuyordu. Ama son haftalarda bu ziyaretleri sıklaştı. Bu da nabız yokladığı anlamına geliyor. Bazı çevrelerin yaptırdıkları anketlerde Akıncı’nın ikinci tura kalacağının görünmesi onun adaylığını cesaretlendiriyor. Cumhurbaşkanı’nın adaylığını UBP’nin adayını ilan etmesinden sonra açıklamasını bekliyoruz” dedi.

ARIKLI İKİNCİ TURDAN ÇOK UMUTLU

Seçime hodri meydan çekerek hazırlanan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’nın resmi adaylığının da önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor. YDP yetkili organları Arıklı’yı tek aday olarak seçime hazırlayacak. Sağda tek aday üzerinde uzlaşma çağrısında bulunan Arıklı’nın bu çağrısı yanıt bulmadı. Ancak Erhan Arıklı hala bir aday üzerinde uzlaşılabileceği görüşüne sahip bu nedenle adaylığını en son açıklayan isim olmak istiyor. YDP bir süre önce Sibel Siber’e kendi adayları olması için teklifte bulunmuş Siber ise bunu kabul etmemişti. YDP’li bir kaynak Arıklı’nın UBP’nin muhtemel adayı Ersin Tatar’dan daha fazla oy alarak ikinci tura kalacağını, çünkü YDP’nin, UBP’den, DP’den ve HP’den de oy alacağına inanıyor.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı