Parçalanmış KKTC: Kızılyürek kimlerden oy istiyor?

Kızılyürek için oy isteyenler,2004 referandumu ile elde edilenen önemli kazanımı yok ediyorlar.

Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulma çabaları 2003 yılında en üst seviyesine çıkmıştı. Kıbrıs’ın AB üyeliği yolunda sorunlar yaşanması halinde Yunanistan’ın Avrupa Birliği’nin Doğu’ya doğru genişlemesini veto edeceği tehdidi gündemdeydi. Bu tehdidi boşa çıkarmak isteyen AB liderliği, Kıbrıs’ın üyeliğini ödün olarak gündemde tutuyor ve Kıbrıslı Türkler ile Türkiye’nin itirazlarını yumuşatmaya çalışıyordu. Sonuçta, Kıbrıs sorununu çözelim Kıbrıslı Türkler de üye olsun çabaları güç kazandı.

Rum/Yunan tarafı bu gibi konularda bizi de, Avrupa Birliği’ni de dereye sulu götürüp susuz getirmekte uzmandır. Sonuçta Annan Planı referandumda reddedildi ve Kıbrıs Rum tarafı AB üyesi olurken Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğü de pekiştirilmiş oldu.

Referandum kazanımı

Kıbrıs Türk tarafının bu gelişmelerden elde ettiği en büyük kazanım “referandum hakkı”dır. Bundan sonra liderlerin üzerinde uzlaşmaya varacağı herhangi bir anlaşma metni referanduma sunulmadan yürürlüğe girmeyecektir. Kıbrıs Türk halkının onaylamayacağı bir çözüm planının yolu kapatılmıştır. Ayrıca, yıllardan beri devam eden tartışma sonlanmış ve KKTC yurttaşlarının tümü bu referanduma katılanlar ve katılacak olanlar olarak “Kıbrıs Türk halkı” şeklinde kabul görmüştür. Ayrımcılık ciddi bir darbe almıştır.

KKTC’nin yurttaş sayısı, İçişleri Bakanı tarafından 252 bini Kuzey Kıbrıs’ta yaşayanlar olmak üzere 350 bin olarak açıklanmış; KKTC’de kayıtlı seçmen sayısı, 7 Ocak 2018 seçimlerinden önce 190 bin olarak belirlenmiştir. Güney Kıbrıs’ta yapılması beklenen Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmaya çağrılan Kıbrıs Türklerin sayısı ise 100 bin dolaylarındadır.

Bu rakamlara göre, KKTC yurttaşı ve seçmeni olan insanların yarısı Kıbrıs Cumhuriyeti yurttaşlığı taşıyarak kendilerini aynı zamanda AB yurttaşı olarak görüp bunun olanaklarından yararlanabildikleri halde, diğer yarısı bu olanaklardan yoksundur. Aynı zamanda AB yurttaşı olan KKTC yurttaşları şimdi, Niyazi Kızılyürek’in Avrupa Parlamentosu’na seçilebilmesi için oy kullanmaya davet edilmektedirler. Diğer yarısı, bırakın oy kullanmayı, Ada üzerinde bile dolaşma hakkına sahip görülmemektedir.

2004 referandumu ile Kıbrıs Türk halkının bir parçası olabilen bu insanlar, Avrupa Parlamentosu seçimleri nedeni ile yeniden “siz bizden değilsiniz” muamelesi ile karşı karşıyadır.

Kızılyürek ne yapacak?

Niyazi Kızılyürek, Güney Kıbrıs’ta yaşayan ama kendini “Kıbrıslı Türk” olarak tanımlayan bir kişidir. Kendi yaşam çizgisinde yoluna devam etmeye çalışmaktadır. Avrupa Parlamentosu üyesi olabilirse orada ses getirecek konuşmalar yapacağına eminim…

Bazı Kıbrıslı Türk siyasiler, Kızılyürek’in AP üyesi olmasını Kıbrıslı Türklerin görünürlüğünü artacağını ve seslerini çoğaltacağını propaganda etmeye çalışıyorlar.

Hangi Kıbrıslı Türklerin?

Yanıt açıktır: AB üyesi sayılabilen ve bunu kanıtlamak için Kıbrıs Cumhuriyeti kimlik kartına sahip olmuş olanların…

Sonuç da açıktır: Böylece Kıbrıslı Türklerin Annan Planı referandumu ile elde ettikleri en büyük kazanım olan bütünlüklü bir halk olma ve Kıbrıs sorununda bu bütünlük ile dikkate alınma kazanımı da zarar görmüş olacaktır.

Kızılyürek’in adaylığı, şimdiye kadar izlediği siyaset ve hayata geçirdiği çalışmalar ile oldukça uyumludur. Ama Kızılyürek’i AP parlamentosu üyesi yapmak için Kuzey Kıbrıs’ta kampanya yürütenler, Kıbrıs Türk halkının bütünlüğü konusunda ne düşündüklerini bu halkla paylaşmalıdırlar.

Bu çabaları başarıya ulaşırsa, Rum/Yunan tarafının KKTC’nin nüfus yapısı konusunda gündeme getireceği yaklaşımlara hangi argümanlar ile karşı çıkacaklar; yoksa çıkmayacaklar mı?

Gelecekteki KKTC seçimlerinde, bu çabalarını izleyen ama AP seçimlerinde oy kullanma hakkına sahip olmayan KKTC yurttaşlarının karşısına çıkıp KKTC parlamentosuna girmek için onların oylarına da talip olacaklar mı?

KKTC’yi böl, parçala…

Sonra bölünmüşlükten veya ayrımcılıktan şikâyet et…

Daha sonra bölüp parçaladıklarının oyuna talip ol!

Ne dünya ama değil mi?

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı