Panik yerine sağduyu!

Yani korkunun ecele faydası yok anlayacağımız!  O yüzden bugün ülkemizde yaşanan ve endişe ile beraber, korku, fırsatçılık gibi unsurları gün yüzüne çıkaran yaklaşımlardan uzaklaşmak lazımdır. 

13 Mart 2020 - 15:24

Yaklaşık 5 hafta kadar önce yine bu sütundan bir yazı paylaşmıştım sizlerle… Yazımda Koronavirüs’ün küresel bir tehdit ve korku dalgası yarattığını anlatmıştım ve birkaç önemli noktaya dikkat çekmiştim. Bir tanesi koronavirüs’ün çıkış noktası Çin olduğundan bu virüsün tüm çekik gözlüler ile özdeşleştirildiğini ve bu ırkçı yaklaşımın çok yanlış olduğunu söylemiştim. O dönemlerde İtalya’da tek tük vakaların görülmeye başladığını ancak buna rağmen virüs endişesinin insanların sosyal yaşamlarını ve ülke ekonomisini ne kadar çok etkilediğini örneklerle dile getirmiştim. Şimdiye kadar geçen 1 aylık sürede ise İtalya’da 826 kişi hayatını kaybetti. İtalya’nın bugün yaşadığı bu olumsuz tablo bize virüse karşı gerçek manada sağduyulu bir şekilde tedbir almanın aslında ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Yani korkunun ecele faydası yok anlayacağımız!  O yüzden bugün ülkemizde yaşanan ve endişe ile beraber, korku, fırsatçılık gibi unsurları gün yüzüne çıkaran yaklaşımlardan uzaklaşmak lazımdır.

Söz konusu virüsten korunabilmek için her türlü tedbirin hem bireysel düzeyde hem de idari düzeyde alınması elzemdir. Yapılması gereken tüm denetimlerin eksiksiz yapılması gerekmektedir.  Unutulmamalıdır ki; kaos ortamı toplumsal paniği tetikler. Tabiri caizse her kafadan bir ses çıkmamalıdır. Konu hakkında gerçek anlamda bilgi sahibi uzmanlar ve yetkililer açıklamalar yapmalıdır. Savaş ya da kıtlık zamanlarıymış gibi marketlerdeki sağlık ile ilgili ürünleri ve diğer ihtiyaç maddelerini silip süpürmek akıldan mantıktan yoksun bir davranış şeklidir. Öte yandan, virüsten koruyacağına inanılan maskelerin karaborsaya düşmüşçesine fiyatlarının neredeyse 4 – 5 kat şişirilerek vatandaşa satılması vicdansızlıktır, ahlaksızlıktır… Bunu yapanlar hakkında gereken soruşturmanın ivedilikle yapılıp, gerekli cezanın verilmesi bu tarz ahlak yoksunu açıkgözler için caydırıcı olacaktır.

Halkımızın bilinçli bir şekilde tavır sergilemesinde kuşkusuz medya’nın üslubu ve yaklaşımı önem taşımaktadır. Medya organlarının ve medya mensuplarının sağduyulu bir şekilde dezenformatif nitelikteki haberleri ayıklayarak kamuoyu ile paylaşmaları mevcut endişelerin ve panik havasının azalması için elzemdir. Sağlık birinci önceliğimizdir. Medya olarak alınan kararların, alınması gereken tedbirlerin doğru şekilde aktarılması ile beraber vaka ihtimallerinin sağduyu süzgecinden geçirilerek paylaşılması önemlidir.  Öte yandan, ülke ekonomisinin iki lokomotif sektörü olan turizm ve yüksek öğrenimin en az hasarla bu süreci atlatabilmesi için de medya organlarının yayınlarında ekstra özenli olması gerekmektedir. Örneğin,  virüsün tespit edildiği turistle ilgili haber yapılırken, konakladığı otelden defalarca canlı yayınlar yapılması ve otelin resimlerinin boy boy gazetelerde yayınlanması medya açısından korkunç bir zafiyettir. Bırakın ambargolar altında yaşamak zorunda olan bir ülkeyi,  bu virüsün yüzlerce ölüme sebebiyet verdiği ülkelerde bile bu kadar bilinçsiz yayınlar yapılmamıştır.

 

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı