Paketçiler

Motosiklet kullanımı öyle az-buz kolay bir süreç değil. İki tekerlek üzerinde hem fiziksel, hem de zihinsel feci bir süreç.

Ekonominin en basit tanımı; ‘kıt’ kaynakların etkili ve verimli kullanılmasıdır. İşte, bu zeminde vakit nakit değildi geçmiş zaman. Annelerimizin mis kokulu yemeklerini daha eve girer girmez ayaküstü tatma ötesi ekmeği banardık sağolsunlar. Bilirsiniz, cennet onların ayaklarındaydı yeme içme cinsinden de ama artık yoğun iş yükünden dolayı onlar da bu yemek işlerinden kaytarır oldu. Yemek yapmayla uğraşma yerine marketin ymek bölümüne kaynak, o da olmazsa zaten geneli sersem sersem paketçi arkadaşların motosiklertleri vızır vızır arı ve de yan yan.

Yıllar önceydi; Zet Karting Pisti’ndeydik. Önde Honda Motors’dan Özün Hoca arkasında da Ada, Hilmi, Benci ve bendeniz har har pistte biraz teorik, biraz da uygulamacı olduk ‘motosikletle güvenli sürüş teknikleri’ kursunda.

İlk motosikletim Mobylette marka küçük bir motordu. 80’li yılların başıydı ilk tanıştığımızda. Lise son’a kadar üstünde debelendik. İleriki yıllarda da bisiklet durumları. 40’ncı yaş günümde de 1300 motor bir klasik aldık kendi kendimize hediye olarak. Arkasına da ATV ve de Vespa fantazileri vûkûbuldu. Makinaları aldık almasına ama sürüş için illâ ki bir kurs gerekliydi ve gittik.

“Motorcuyum” diyenlerin bile görmesi ve yaşaması gereken bir süreç. Hele hele tarafik canavarlarının kol gezdiği bir ortamda arkayı kollama şart oldu. Türlü türlü güvenlik ipuçları öğrendik sağolsun Özün’den. Teorik bilgi yanında ‘virajı emniyetle kullanma, fren sistematiği, kendini koruma, karşıdakini koruma, denge, slalom, vites kullanımı, kötü çevresel koşullara uyum’ gibi konularda çok tekrar yöntemiyle icrada bulunduk.

Yollarda “Valentino Rossi gibiyim” diyenler o özgüven sayesinde maalesef türlü türlü kazalara sebebiyet veriyorlar. Maşallah yollarımız da, mevzuatımız da bu konuda sınıfta kalmış durumda. Helmet meselesi maalesef daha yeni yeni hâlloldu. Ya ehliyet meselesi? ‘Paketçi arkadaşlar’ maşallah pizza, hamburger, börek, çörek modunda hızla ilerliyorlar. Bu kanayan yaraya ne zaman tuz basılacak? Motosiklet kullanımı öyle az-buz kolay bir süreç değil. İki tekerlek üzerinde hem fiziksel, hem de zihinsel feci bir süreç. Üzerinde tam konsantrasyon durumları yoksa ‘ayaklar kesin havada’ maalesef. Neyse, kazasız ve de belasız günler dileriz… 

Diğer Haberler

Başa dön tuşu