Özyiğit: “Sorunları öteleyip arkasına saklamamak gerek

TDP lideri Özyiğit, mülkiyet rejimi ve nüfus politikasına tepki gösterdi.

Meclis’te bulunan altı siyasi partinin genel başkanları aynı programda bir araya geldi.

Milli Eğitim Bakanı ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs sorununun ana sorun olduğunu ancak arkasına saklanılması tespitinin de doğru olduğunu söyledi.

Kıbrıs sorunununu çözmekle uğraşırken, kendi ayakları üzerinde duran bir yapı oluşturmaktan imtina edildiğini söyleyen Özyiğit, mülkiyet rejimi değiştirilmesinin yanlışlığına vurgu yaptı.

1974’ten sonra Türkiye’den taşınan nüfus konusunda merhum büyükelçi İnal Batu’nun “Biz 1571’de yapılanı yapamadık, yanlış yaptık” sözlerini anımsatan Cemal Özyiğit, hatalı bir nüfus politikasının izlendiğini savundu.

Kimlikle girişin serbest bırakılmasının kayıtdışılığa yol açtığını söyleyen Özyiğit, planlamanın da buna bağlı olarak yapılamadığını kaydetti ve bir nüfus sayımına ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Çözüm olacak gerekçesiyle Güzelyurt yöresine, Lefkoşa-Mağusa yolunun güneyine, Karpaz burnuna yatırım yapılmadığını söyleyen TDP lideri, sorunları öteleyip arkasına saklamamak gerektiğini kaydetti.

Çözüm için mücadeleyle birlikte, toplumun kendi ayakları üzerinde duran bir yapıya ulaşması gerektiğini işaret eden Özyiğit, “1990’da sırf seçim kazanılsın diye kimlikle giriş serbest bırakıldı, Türkiye’den cari bütçeye kaynak aktarılmaya başlandı. 1974’ten 1990’a kadar altyapı yatırımlarına kaynak aktarılırken 1990’dan sonra cari bütçeye kaynak aktarıldı ve plan yapılamaz hale geldi” ifadelerini kullandı.

Özyiğit, üçüncü ülkelerden bağda, ovada çalışacak insan getirmek zorunda kalmamak için, ortaokulda sınıf tekrarının geri getirilmesi gerektiğini ve böylece ara eleman yetiştirilebileceğini belirtti. Cemal Özyiğit, böylece diplomalıların da göç etmek zorunda kalmayacağını iddia etti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı