Özgür’den anket yorumu

Birikim Özgür, Gezici Araştırma Şirketi’nin yaptığı anket sonuçlarını kaleme aldığı köşesinde eleştirdi.

Haber Kıbrıs yazarı, eski milletvekili Birikim Özgür, kaleme aldığı yazısında Gezici Araştırma Şirketi’nin kamuoyu ile paylaştığı anket sonuçlarını değerlendirdi.

Özgür yazısında şunları kaleme aldı:

“Gezici Araştırma Şirketinin yayınladığı raporun en genelde toplumda bir algı yaratma amacını taşıdığı, bunun ise ticari bir faaliyet sonucunda gündeme geldiği iddia edilebilir.

Bu iddiayı destekleyen ana unsur böylesi araştırmalarda etik kodların başında gelen müşterinin açıklanması zorunluluğunun göz ardı edilmiş olmasıdır.

Yayınlanan raporda “hiçbir partiye oy vermeyi düşünmüyorum”, “kararsızım”, “karma oy kullanacağım”, “fikrim yok” ya da “cevap yok” gibi seçenekler tamamen göz ardı edilerek “KKTC halkının yüzde 42,6’sı UBP’ye oy vermek istiyor” gibi afaki genellemelere yer verilmiştir.  Benzer durum CTP ya da diğer partilerin alacağı iddia edilen oy oranları için de geçerlidir. Bu çok yanıltıcıdır. Çünkü yukarıda sıralanan seçenekler parti ismi belirten katılımcıların dağılımı ışığında oransal olarak yansıtılmış olsa dahi doğru raporlama şeklinde mutlaka bu yansıtma işlemine atıfta bulunulması zorunluluğu vardır ve bu zorunluluk raporlamada es geçilmiştir.

Buradan hareketle de ticari kaygılarla oluşturulan tabloların algı yaratmaya yönelik olduğu ve ortaya çıkan ham verilerle birtakım varsayımlara dayalı olarak oynandığı apaçık ortadadır.

Etik olan ise kuşkusuz seçim sürecinin bu aşamasında kararsız seçmen kitlesine ilişkin de kamuoyunu bilgilendirmek suretiyle demokrasinin sağlıklı işlemesine katkı yapacak bir raporlamanın tercih edilmesidir.

Bu açıdan değerlendirildiğinde Gezici Araştırma Şirketinin ticari kaygılarla yayınladığı bu kurmaca raporun KKTC demokrasisine zarar verdiğini ve bu eylemin ifade özgürlüğünü suiistimal etmeye yönelik vahim bir demokrasi ihlali olduğunu özellikle vurgulamak gerekir.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı