Özersay: “TAK, siyasetin bir aracı olma şeklinde hareket etmedi”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay Cumhuriyet Meclisi kürsüsünde, TAK bütçesinin komitede oybirliğiyle onaylanıp, Genel Kurul'a gelmesinin memnuniyet verici olduğunu belirtti

1 Haziran 2020 - 15:52

Kıbrıs Haberci Özel

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay Cumhuriyet Meclisi kürsüsünde, TAK bütçesinin komitede oybirliğiyle onaylanıp, Genel Kurul’a gelmesinin memnuniyet verici olduğuna değinerek, yetki verilmiş olmasına rağmen 4 personel istihdamının yapılamadığını belirtti.

Bir yanda KHK’daki eksikliğin, diğer yandan pandemi süreci ve şimdide Cumhurbaşkanı seçimi nedeniyle sıkıntıların gündeme gelebileceğini ifade eden Özersay, şunları söyledi:

“TAK ile ilgili yapılan eleştirileri dikkatle dinledim. TAK bütçesinin komitede oybirliğiyle onaylanıp genel kurula gelmesi memnuniyet vericidir. Bütçede farklı bir tavır ortaya koyamıyoruz kısıtlı imkanlara rağmen dijital medyanın geldiği performansı dikkate alınca. Bütçenin büyük bir bölümünü personel giderleri oluşturuyor. Geçen süre zarfında personel ihtiyacı ortaya konuldu. Yetki verilmiş olmasına rağmen 4 personel istihdamı yapılmadı. Bir yanda KHK’daki eksikle, diğer yanda pandemi süreci nedeniyle, şimdide Cumhurbaşkanı seçiminin yaratacağı sıkıntılar gündeme gelebilir. Bunu aşmak için KHK yerine yönetim kurulu tarafından yapılacak sınavla bu personel alımının yapılabileceği mümkün olabilecek mi bu konuda çalışma yapacağız.”

“AYLIK ORTALAMA HABER SAYISI BİN 700’LERDEN 2 BİN 380’LERE ÇIKTI”

“Aylık ortalama haber sayısı bin 700’lerden 2 bin 380’lere çıktığını görmekteyiz. Ortada bir çaba vardır. Bunu göz ardı etmemeliyiz. Sosyal medya kullanımının neredeyse olmadığı bir ajans vardı ama şimdi sosyal medyayı aktif şekilde kullanan bir kurum var. Twitter’da ciddi haber takipçisi vardır. TAK haberleri 2 nüsha halinde yazılı olarak arşivliyordu. Şimdi KKTC arşivinin 74’den bugüne dijital olarak arşivlenmesi de gündeme geldi. Sosyal medya paylaşımlarının haber olması konusu parti basıncıları ya da bakanlık basıncıları tarafından TAK’a sosyal medya paylaşımlarının gönderilip açıklama olarak yayınlanması talebinden kaynaklıdır.”

“TAK, SİYASETİN BİR ARACI OLMA ŞEKLİNDE HAREKET ETMEDİ”

“TAK, siyasetin bir aracı olma şeklinde hareket etmedi. Web sitesiyle ilgili bir çalışma yapıldı. Yeni bir web sitesi tasarımı hazırlandı ve buna geçeceğiz. TAK’ın hizmet binasında bazı sıkıntılar yaşadık. Yeni bir bina yapılamadı ama mevcut binanın tadilatını sağlamak istiyoruz. TAK ajansı geçtiğimiz aylarda rotasyon ya da evden çalışma usulüyle, risk altında görevlerini bu salgın döneminde de özveriyle yerine getirdiler. TAK’ın sadece Türkçe değil, farklı bir biçimde ve farklı dillerde haber hizmeti vermesi sağlanacak.”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı