Özerim: “KKTC’ye getirilmek için bekleyen 14 cenaze var”

İngiltere'de T-Vine Magazin Editörü Gazeteci İpek Özerim, HABERCİ canlı yayınında İngiltere Covid-19 gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu

İngiltere’de Kıbrıslı Türk toplumunun saygın isimlerinden T-Vine Magazin Editörü Gazeteci İpek Özerim, HABERCİ Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Gizem Özgeç’in konuğu olarak, HABERCİ canlı yayınında İngiltere Covid-19 gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Özerim, Covid-19’un İngiltere’yi etkisi altına almasının ardından ilan edilen Sokağa Çıkma Yasağı’nı tatil gibi algıladıklarını ifade ederek, ilk başta pek ciddiye almadıklarını söyledi.

“Hükümet ciddiye almayınca halk da ciddiye almadı” diyen Özerim, sonrasınde her gün binlerce kişinin Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiklerini gördükleri zaman, durumun ciddiyetini anlamaya başladıklarını belirtti.

Özerim, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un gereken önlemleri zamanında almadığı için bu kadar can kaybı yaşandığını ifade ederek, “Bu şaka değil ve hafife alınamaz. Covid-19 çok tehlikeli bir hastalık” dedi.

İNGİLTERE’DE GEVŞEME SÖZ KONUSU MU?

T-Vine Magazin Editörü Özerim, İngiltere Başbakanı Johnson’un 5 kriter belirlediğini ancak ülkenin o kriterlere henüz hazır olmaması nedeniyle Başbakan ve ekibinin açılımı gündeme bile almadıklarını belirterek, ölü sayısında da henüz azalma olmadığını söyledi.

Birinci dalganın kötü izler bırakarak bittiğini vurgulayan Özerim, sırada sırada ikinci dalganın insanları beklediğini kaydetti.

Özerim, işyerlerinin tedbir alarak, hazırlık yapacaklarından söz ederek, ilerleyen haftalarda açılımın söz konusu olacağını sanmadığını ama yasakların bir ayın sonuna doğru gevşetilmeye başlayabileceğini ifade etti.

İngiltere’nin de Ekonomik Yardım Paketi açıkladığını ve muhtaç insanlara yardım edildiğini kaydeden Özerim, insanların geçim konusunda endişe ve korku içinde olduklarını belirtti.

Bu yüzden Başbakan Johnson’ın üzerinde büyük bir baskı olduğunu aktaran Özerim, bizzat kendisinin bu virüsle mücadele ettiği için insan sağlığı konusunda durumun ciddiyetinin farkında olduğunun altını çizdi.

İNGİLTERE’DE KAÇ KKTC VATANDAŞI HAYATINI KAYBETTİ?

Gazeteci Özerim, İngiltere’de bu haftada kayıt altına alınmış 92 Kıbrıslı Türk’ün Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, bu sayının 95’e yükselmiş olabileceğinden bahsetti.

Türk Toplumu’nun ailesine yakın yaşamaya alışmış bir toplum olduğunu ve birbirinden bu kadar ayrı kalmaya toplum olarak alışkın olmadığımızı vurgulayan Özerim, özellikle yaşlıların geçim ve bakım konusunda zorluk çektiğini ifade etti.

Özerim, Harringey ve Enfield bölgesinde yaşlı ve yanlız olan insanların, oluşturulan yardım gruplarını arayarak gerek maddi gerek psikolojik yardım alabildiklerini belirterek, yaşam mücadelesi veren yaşlıların son anlarını yanlız geçirmelerinin çok acı bir durum olduğundan söz etti.

Normal şartlarda ailelerinin yardımına koşan aile yakınları olduğunu ancak virüs yüzünden onun da olmadığını üzülerek ifade eden Özerim, Kıbrıs’ta bir kanalın her hafta mevlit okuttuğunu ve dua ederek, herkesin sevdikleriyle bir olduğunu söyledi.

ÖZERİM: BURADA ÇOK FAZLA ACI YAŞANIYOR

Covid-19 nedeniyle yaşanan vefatlarda yıkamanın yasaklandığını, camilerin kapatıldığını ve cenazeye katılacak insan sayısının 10 kişiyle sınırlandırıldığı bilgisini veren Özerim, katılacak olanların da 2 metre mesafe kuralına uymaları gerektiğine dikkat çekti.

Özerim, insanların kurallara uyduğunu ifade ederek, “Çok acı ama uymaktan başka şansları yok. Bazıları da Covid-19 olduğu için sevdiklerini son yolculuğuna uğurlayamıyor. Burada çok fazla acı yaşanıyor” dedi.

Şu an İngiltere’de KKTC’ye gömülmek için bekleyen 6 adet Covid-19 cenazesi bulunduğunu belirten Özerim, virüsün insan bedeni dışındaki yüzeylerde en fazla 7 gün yaşayabildiğini söyledi ve naaşların bazılarının 4 haftadan fazladır beklemekte olduğuna dikkat çekti.

Özerim, naaşların ailelerinden özür dileyerek, insanların aydınlanması için yapılan işlemlerin teknik bilgisini şöyle anlattı:

“Hastanede vefat edenlere dezenfekte işlemi uygulanıyor. Huzurevi veya evde ölenlere belediyeler dezenfekte işlemi uyguluyır. İki kat ceset torbasına geçirilip, hava almayan tabutlara konuyor ki cesette çürüme olmasın ve bunlarla uğraşan insanların hiçbirine şu ana kadar virüs bulaşmadı. Tüm tedbirler alınmış şekilde naaş camiye götürülüp, hazırlanıyor ve gerekli tüm işlemler yapılıyor.”

İngiltere’den dünyanın her yerine naaş gönderilebilirken, KKTC’ye neden naaşların gönderilemediğinin merak konusu olduğunu söyleyen Özerim KKTC halkına seslenerek, Covid-19 naaşlarıyla ilgili yprum yaparken empati kurmaları ve daha hassas davranmaları çağrısında bulundu.

Özerim, şunları söyledi:

“Siz, bu ailelerle görüşmediniz ama biz görüşüyor ve onlarla her gün bu acıyı paylaşıyoruz. Lütfen yorum yaparken biraz düşünerek yorum yapın. O ölenler, birinin annesi, babası veya ailesinden biri. Bu yapılan yorumlar insanları çok üzüyor. İnşallah bir an önce bu konuya el atarlar ve bir an önce naaşların ülkelerine götürülerek gömülmelerini sağlarlar.”

“CENAZESİ BEKLEYEN 14 AİLE VAR”

Özerim, cenazesi bekleyen 14 aile bulunduğunu ve 8 cenaze için işlem başlatıldığını belirterek, Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü ve aileler 4 haftadan beridir beklemede olduğunu söyledi.

Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Sağlık Bakanı Ali Pilli’ye çağrıda bulunan Özerim, “KKTC’nin başarısında payınız büyük. Bu konuda lütfen önümüzü açın artık. Bize uçak olmadığı söylendi” dedi.

Özerim, diğer bir noktaya değinerek, bilgilerin sızdırılmasının çok yanlış olduğunu çünkü yapılanın özel hayatın gizliliğini ihlal etmek olduğuna dikkat çekti.

Covid-19 olmayan cenazelerin de virüslü olarak ilan edilmelerinin doğru olmadığını ve bu yapılanın halkı provoke ettiğini vurgulayan Özerim, yapılan yorumların insanları rahatsız ettiğini ve öfkelenmelerine neden olduğunun altını çizdi.

Özerim, ayrıca basına da çağrı yaparak, İngiltere’de meydana gelen KKTC vefatlarıyla ilgili haber yaparken, daha farklı bir algı yaratmalarını ve istatiki bilgileri ele almaları tavsiyesinde bulundu.

ÖZERİM: KKTC’YE DÖNMEK İSTEYEN YAKLAŞIK 200 KİŞİ VAR

Özerim, şu an İngiltere’de mahsur kalan ama esasında KKTC’de yerleşik olarak yaşayan hem yerli vatandaş hem de yabancıların bulunduğunu söyleyerek, hastalığın kısa sürede geçmeyeceğini ve evleri, hayatları, eşleri KKTC’de olan yaklaşık 70 İngiliz vatandaşının haklarını aradığını ve İngiltere’de mağdur olduklarını belirtti.

Yaklaşık 200 kişinin KKTC’ye dönme talebinde bulunduğunu aktaran Özerim, kendisinin gerekli yerlerle iletişimde olduğunu ve beklemeleri gerektiği yanıtını aldıklarını kaydetti.

Gerek hükümet gerekse muhalefetteki partilerle görüştüğü bilgisini veren Özerim, ortak düşüncenin “Yurt dışından yabancılar gelmesin” olduğunu ifade etti.

Özerim, konusu geçen kişilerin yabancı olmadığını vurgulayarak şöyle dedi:

“Onlar da sizinle yaşayan, sizin ülkenize yatırım yapan insanlardır. Bu insanlar en kısa zamanda KKTC’ye geri dönmek istiyor. Bize sabırlı olmamız gerektiği söylendi. Anlıyoruz çünkü KKTC de bunun için ağır bir bedel ödüyor. Bu büyük bir ekonomik bütçe gerektiriyor. Ercan’dan gelen uçaklar Türkiye’de inerek, güvenlik kontrolünden geçtikten sonra İngiltere’ye ulaşıyor. Cyprus Paradise Seyahat Acentesi baskı uyguladı ve biz de lobi etmeye çalıştık. Ancak, İngiliz Hükümeti bu konuya pek duyarlı olmadı. KKTC’de kalan ve İngiltere’ye dönmek isteyen TC’li ve KKTC’li vatandaşlar da var.

Umuyorum ki Mayıs ayında bu sorun çözülür ve her iki taraf da ülkelerine ulaşabilirler.”

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı