“Ortak deklarasyon” Meclis’i karıştırdı

İmzalamadıkları deklarasyonun Başkanlık Kürsüsü'nde okunması nedeniyle CTP ve TDP, Meclis Genel Kurulu'nu terk etti.

15 Ekim 2019 - 12:25

Barış Pınarı Harekatı ile ilgili deklarasyon, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda kriz çıkardı.

Siyasi partilerin ortak metinde anlaşamaması üzerine, ortak deklarasyon için tüm partilerin yer alacağı bir ad-hoc komite kurulması için çalışma başlatılmıştı.

Ancak hazırlanan deklarasyona CTP ve TDP imza koymadı.

Oturumu yöneten Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, deklarasyonu Başkanlık Kürsüsü’nden okudu.

Bu duruma itiraz eden ve tepki gösteren CTP ve TDP, Meclis Genel Kurulu’nu terk etti.

Gerilime ilişkin ilk sözü alan Demokrat Parti eski Genel Başkanı, Milletvekili DP Milletvekili Serdar Denktaş, “Ben bu deklarasyona imza koyanlardanım ama bugün 4 partinin deklarasyonunu, ‘Meclis Deklarasyonu’ gibi okumaz çok büyük hata oldu. Bizi tüm kamuoyu onunda rezil rüsva etti” dedi.

Daha sonra söz alan Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı ise, “Dün tüm partilerin metne onayı vardı, CTP ve TDP belki birkaç kelime değiştirebiliriz dedi. CTP ve TDP kendi deklarasyonunu yazacağını belirtti. Tüm partiler Türkiye’nin operasyonuna tam destek verdiğini dünkü toplantıda da belirtildi” ifadelerini kullandı.

Toplumcu Demokrasi Partisi Milletvekili Zeki Çeler ise “Birbirimizin hassasiyetlerini de gözeterek bazı kelimelerin de yeniden üzerinden geçeriz diye konuştuk’ ama UBP’nin dün akşamki toplantısının  ardından yeniden ‘Akıncı’yı kınarız’ açıklamaları ile durum değişti. Bizimle ilgili bu harekata karşı olduğumuza ilişkin bir algı yaratmanız kabul edilebilir değildir” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman da, “Son derece üzgünüm. Dün nasıl başladı, bugün hangi noktadayız…  Meclis’te herkesin ortak iradesini ortaya koyan metinler okunur, bu metinde de uzlaşı var, buna yönelik çalışma yapılacaktı. Meclis İç Tüzüğü’nde engel yoksa, bundan böyle gelelim kendi politik görüşlerimizi Meclis Başkanı’na okutalım. Böyle bir şey olamayacağı tartışma konusu bile değildir. Hepimizi aklı selime davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay ise, “Bu memleketin harcadığı enerjiye ve zamana yazıktır. İçerik itibarıyla burada bir konsensüsa varıldı, bu ortaya çıkarılabilirdi. Biz başka siyasi parti herhangi bir zamanda farklı görüşler ortaya koyabilir. Orada aldığı karar kendisini bağlar, bu ortak metin üzerine, ki biz de bütününe katılmıyoruz, bu metinde yer almamayı gerektirmezdi. Üzerinde uzlaştığımız iki cümleyi söyleyemiyorsak hakikaten Rumlarla nasıl anlaşacağız diye de insanlar bizi ekleştiriyor” dedi.

Daha sonra söz alan Başbakan Ersin Tatar ise, “UBP’nin Parti Meclisi kararını burayla alakası yok. TDP Kanadı, UBP PM toplantısında Sayın Akıncı’ya yönelik istemedikleri birkaç cümle nedeniyle imza atmadı. Bu olayın müsebbibi biz değiliz. Ben tepkisiz asla kalamazdım. Demokratik anlayış bunu gerektirirdi. Biz kendi partimizin duygularını açıklamak durumundaydık. Sayın Akıncı da gelse de bu ortak metine imza atsa da toplumsal bütünlük sağlansa söylemine de ben söyleyecek şey bulamam. Esas ayrıştırmayı, kutuplaşmayı Cumhurbaşkanı yaptı” ifadelerini kullandı.

Tatar – Angolemli gerilimi

Başbakan Tatar’ın bu ifadeleri sırasında Toplumcu Demokrasi Partisi Milletvekili Hüseyin Angolemli, “İşin gücün kavga çıkartmak!.. Senden başbakan olmaz. Bütünleşmeyi sağlaman lazım. Bir seçim uğruna bu senin yaptıkların yapılmaz. Sen bölüyorsun bizi…” diye çıkıştı.

Başbakan Ersin Tatar ise Angolemli’ye “Esas o açıklamayı yapan seçim uğruna yapmıştır. CTP’nin oyları uğruna yapmıştır. Esas bu ayrıştırmayı… KKTC’nin böyle bir olaya ihtiyacı yoktur” yanıtını verdi.

Yeniden söz alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman herkesi sükûnete davet etti.

Bir parti dışarıda kaldı, iki parti dışarıda kaldı durumu olmaması, bütünlük sağlanması ve ortak deklarasyon için çaba sarf ettiklerini belirten Erhürman, 4 partinin imzalandığı metnin habersiz okunmasını yeniden eleştirdi, bunun bir hata olduğunu altını çizdi.

Erhürman, “CTP bugün yapacağı açıklama ile de görüşleri ortaya çıkacaktır. Sorun farklı fikirler olması değil, bu sürecin yanlış yönetilmesidir” diye ekledi.

Ortak deklarasyon için ad-hoc komitesine başkanlık eden UBP Milletvekili Özdemir Berova da görüşlerini dile getirdi.

Zorlu Töre’nin okuduğu metin üzerinde uzlaşı sağlanmasına karşın bazı milletvekillerinin bu metni partilerine götürmek istediklerini söyleyen Berova, metnin bugün polemik konusu yapılmasından duyduğu üzüntüyü belirtti.

TDP’nin metnin içeriği her ne olursa olsun metne katkı vermeyeceği bilgisi aldıklarını söyleyen Berova, “CTP de bizi TDP’yi ikna etmeye yönlendirdi, böyle bir şey ortak bir deklarasyon olmayacağı için” dedi.

Zorlu Töre’nin metni zorla ve kendi iradesi ile okumadığını savunan Berova, Meclis elemanlarına sorulduğunu söyledi.

Yeniden söz alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli ise, Tatar’ın ikide birde seçilmiş cumhurbaşkanını ‘tanımadığını ve kınadığını’ söylemesini eleştirdi.

Konuşmasına “Herkes anladı ki siz linç peşindesiniz. Burada söz konusu olan Kıbrıs Türk Toplumu’nun geleceğidir, birlikteliğidir” diye devam eden TDP’li vekil, “Sayın Akıncı’nın da anlatmak istediği buydu. Baktı ki yanlış anlaşıldı bir açıklama daha yaparak duruma netlik getirdi. Ama seçimler yaklaştı ya… Bir seçim uğruna toplum bölünmez. Başka konu olsa yerden göğe hak vereyim size. Siz okuduğunuzu anlamadınız. Toplum ikiye bölünüyor… TC’nin başlattığı harekâtın yanındayız, sonuna kadar da destek veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı