“Önümüzde bir proje bulmadık”

Sağlık Bakanı Ali Pilli, geçmiş dönemlerde proje aşamasında olduğu söylenen yeni hastane ile ilgili Haberci’ye açıklamalarda bulundu.  

Lefkoşa’da 40 yıl önce inşa edilen Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi binası artık ayakta durmakta zorlanıyor. Hem fiziki altyapısı hem de yatak kapasitesi yetersiz olan hastane için gelmiş geçmiş tüm hükümetler çözüm üretecekleri sözü vermesine rağmen, bir türlü köklü çözüm üretilemiyor ve mevcut sorunlar kronikleşerek devam ediyor.

Ülkede artan nüfusa oranla yatak kapasitesi de yetersiz kalan hastanede hasta odaları çağın gerisinde, ameliyathaneler sayıca yetersiz.

Polikliniklerde aşırı yoğunluk nedeni ile hafta içi her gün adeta izdiham yaşanırken hastanenin Acil Servisi de günün 24 saati hiç boş kalmıyor.

Acil Servis, acil hastaların yanı sıra acil olmayan hastalara da sağlık hizmeti vermek durumunda kalıyor. Polikliniklerden çeşitli nedenden dolayı muayene sırası elde edemediği için hizmet alamayan kişiler, özellikle mesai saati bitiminde hastanenin acil servisine başvuruyor.

“ORTADA SOMUT PROJE BULMADIK”

Haberci’nin geçmiş bakanlık dönemindeki yeni hastane için başlatıldığı söylenen çalışmalar için görüşlerine başvurduğu Sağlık Bakanı Ali Pilli, geçmiş hükümet döneminde yol sorunu nedeniyle hayata geçirilemediği bilgisi verilen bir hastane projesi olmadığını kaydetti. Pilli, “BRT’nin bulunduğu bölgede hastane yapılması için adım atılmış bir proje yoktur” dedi.

Sağlık eski Bakanı Filiz Besim Haberci’ye bakanlığı döneminde yaptığı açıklamada dört gözle beklenen yeni hastane projesinin yol engeline takıldığını ifade etmiş, yeni hastane için Türkiye ile görüşmelerin yapıldığını ve bir heyetin Türkiye’ye giderek iki farklı proje aldığını anlatarak, yerin ve projenin uygulanmaya hazır bir vaziyette olduğunu söylemişti.

“HAMİTKÖY-LEFKOŞA-MAĞUSA YOLU BİTER”

Filiz Besim, yeni hastane projesinin şu an hayata geçirilememesinin önündeki engelin BRTK’nın arkasında yer alan arazinin yol sorunu olduğunu dile getirmişti. Besim, “Orada bir yol olmadan çalışmalara başlayamayız. Hamitköy-Lefkoşa-Mağusa yolu tek kelimeyle biter” ifadelerini kullanmıştı.

Hastane arazisine ulaşım için mevcut kullanılacak bir yolun bulunmadığını, Ulaştırma Bakanlığı ile istişarelerin sürdüğünü sürecin tamamlanmasının beklendiğini anlatan Besim, şu an için önceliklerinin bu sıkıntı aşılana kadar mevcut hastanenin şartlarının iyileştirilmesi ve hastane kampüsü içerisinde yer alan boş alanların değerlendirilmesi ve hastanenin rahatlatılması olduğunu kaydetmişti.

“YOL BİTİNCE, TEMEL ATILACAK”

Yol çalışmalarının 1,5 yılı aşkın bir süre zarfını da içerisine alacak bir süreye ihtiyacı olduğuna işaret eden Besim, çalışmaların hızlandırıldığını ifade ederek, yolun tamamlanması ile birlikte hazır olan projenin temellerinin atılacağını söyleyen Besim, Ulaştırma Bakanlığı ile koordineli çalışmaların son sürat sürdüğünü dile getirmişti.

“SADECE DÜŞÜNCEDEYDİ”

Sağlık Bakanı Ali Pilli ise, BRTK’nın olduğu bölgede yeni hastane adına somut herhangi bir adım olmadığının altını çizerek, “Bize de göstersinler bu projeleri. Bizim bilgimize bu yönde bir şey gelmedi. Düşünce olabilir orada bir sorun yok, ancak projesi bitmiş gibi bir yeni hastanenin varlığından haberimiz yok” ifadelerini kullandı.

Pilli, yeni hastane için Türkiye’deki şehir hastaneleri modelinin yap-işlet-devret şeklinde bir yapılanmaya gidilme eğiliminin doğru olduğunu ancak bunun sadece bir düşünce olarak kaldığını ve somut bir ilerleme yaşanmadığını ifade etti.

YENİ HASTANE MEVCUDUN YANINA…

   “Benim yeni hastane konusundaki tavrım nettir. Yeni hastanenin mevcut hastanenin yanında olmasıdır” diyen Pilli, uzmanlar ve ilgili çevrelerden de alınan bilginin, en uygun yerin hastanenin yanı olduğu yönünde olduğunu söyledi.

Pilli, “Lefkoşa Devlet Hastanesi amiral gemisi görevi görmektedir. Bu nedenle hastanenin konum olarak en uygun yerde olması gerekmektedir” diyerek, mevcut hastanenin içerisinde bu yapılanma için yerin de mevcut olduğunu kaydetti.

Bakan Pilli ayrıca yeni hastane bittikten sonra eski hastanenin yıkılarak ya otopark ya da tadil edilerek farklı kullanım amacı ile yaşantısına devam etmesi düşünceleri bulunduğunu da söyledi.

 GİRNE’YE İKİNCİ HASTANE…

Yeni hastanenin temelinin 2020’de atılması yönünde düşünceleri olduğuna da dikkat çeken Pilli, mevcut hastanenin artık miadını doldurduğunu söyledi. Hedefin Lefkoşa’da yeni bir hastane, Mağusa hastanesinin geliştirilmesi ve Güzelyurt’ta yarım kalan hastanenin bitirilmesi ve Girne’ye de yeni bir hastanenin kazandırılması olduğunun altını çizdi.

Hepsinin incelenmesinin de yapıldığını dile getiren Pilli, Güzelyurt hastanesinin de fiziki, mimari ve havalandırma ayaklarında sorunlar olduğunu da söyleyen Pilli, sağlık şartlarına uygunlukta vize alamayan bu hastanenin de düzeltileceğini ifade etti.

“UYUŞTURUCUDA YENİ ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Uyuşturucu konusunda da yeni çalışmaları olduğunu söyleyen Pilli, AMATEM ile ilgili yerin de hazır olduğunu ifade etti. Yakın zamanda bu konu ile ilgili açıklama yapacağını ifade eden Pilli, uyuşturucu merkezlerinin 3 ana bacaktan oluşmasının şart olduğunu ifade etti.

Pilli, ihbar, tanı, tedavi veya rehabilite ayaklarının mücadelede şart olduğunu söyledi. Pilli, rehabilite için farklı bir yerin daha uygun olacağını dile getirdi ve çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı