Online bete ciddi ve etkili denetim şart

Ekonomist-akademisyen Hüda Hüdaverdi, online betin yasallaşmasında denetimin önemini vurgularken, bunun yapılamaması durumunda hem ülkenin bundan ekonomik fayda sağlayamayacağını hem de mafyayı kendi elimizle ülkeye taşıyacağımızı söyledi.

21 Ağustos 2019 - 07:38

Ekonomist-Akademisyen Hüda Hüdaverdi, online betin yasallaşmasının doğru denetim sağlanması durumunda ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacağına işaret etti.

Haberci TV’de Mine İçsel’in konuğu olan Hüdaverdi, dün gazetemizde “Büyük Fırsat” başlığıyla yayımlanan konuyla ilgili haberi de değerlendirdi. Hüdaverdi, en önemli nokta olan doğru denetimin sağlanması halinde ülke olarak büyük gelirlerin elde edilebileceğinin altını çizdi.

Ekonomist Hüda Hüdaverdi Kıbrıs’ta şu an yasal olarak çalışan kumarhaneler ve bet ofisleri bulunduğuna işaret ettiği açıklamasına şöyle devam etti:

   “Aslında büyük resme bakmak lazım. Bu kararı verirken avantajlarını ve dezavantajlarını değerlendirmek lazım. Çok önemli geliri olan bir alandan bahsediyoruz. Kıbrıs’ta zaten şu an kumar, casinolar, bet ofisler var. Bir yasamız var ve şu an kumar legal durumda. Onlar da vergilerini ödeyerek hayatlarına devam ediyorlar.

   Dolayısıyla Kıbrıslının kumara olan bağımlılığını etkileyen faktörler zaten ortada duruyor. Bahsedilen konu sanal bet, zaten online bir sistem. Yani bunu oynayacak olan her halükarda ulaşıp oynayacak, dünyanın neresinde olursa olsun. Dolayısıyla bunun yasallaşıp devletin denetimine girmesi bence çok doğru. Hem devlet onun vergisini alsın hem de o kaynaklar Kıbrıs’ta kalsın.”

BASKINLAR VE İNŞAATLAR

Hüda Hüdaverdi, geçmişte illegal online betin özellikle Girne’de yoğunlaştığını ancak, yapılan polis baskınlarıyla bunun bir ölçüde önünün alındığını belirterek, konunun bölge ekonomisine olan katkısından kaynaklanan diğer boyutunu da hatırlattı.

Hüdaverdi konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

   “Yani bu sektörler kısa bir müddet önce Girne için özellikle muhteşem bir gelir kaynağıydı. Bir sürü inşaatlar satın alıyorlardı, yanlarında personel çalıştırmak durumunda kalıyorlardı. Baskınlardan tutuklamalardan dolayı bir şekilde ülkeden gittiler. Buna bağlı olarak diğer sektörlerin de bundan etkilenmediğini söyleyemeyiz. Ben eminim Girne bölgesinde inşaat sektörü bundan büyük yara almıştır. İnşaatlar yapılmıştır satılamamıştır. Ona bağlı olarak inşaat sektörü 320 sektörü ilgilendiren bir yapıya sahip. Dolayısıyla onlar da bundan etkilenmiştir. Araç satanlar da etkilenmiştir.”

MAFYAYI ELİMİZLE TAŞIMAYALIM

Denetim konusunu ısrarla vurgulayan Hüda Hüdaverdi, “Bu ciddi anlamda denetlenmeli. Bakın bu kısmı çok önemli, denetleme unsurları doğru planlanır, doğru yapılır ise ‘evet’. Ama bu sırf online bete, bu işi yapanlara bir kapı açmak noktasına dönerse o zaman durum vahim. Çünkü biz hem ülke olarak ekonomik yapıdan faydalanamayacağız hem de kendi ülkemize mafyayı taşımış olacağız. Altını çizerek söylüyorum eğer ciddi anlamda denetlenebilecek bir yapı oluşturulabilirse bundan büyük kazanç elde ederiz” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı