Öneri, “Cumhurbaşkanlığı’nın durumu bugün netleşmelidir”

Cumhurbaşkanı’nın gaybubeti durumunda yerine Cumhuriyet Meclisi Başkanı’nın vekâlet ettiğini anımsatan Yüksek Mahkeme Eski Başkanı Şafak Öneri, “Fakat şu anda Cumhurbaşkanı’nın gaybubeti gibi bir durum söz konusu değil. Cumhurbaşkanı görevindedir” dedi.

CUMHURBAŞKANI, GÖREVİNE DEVAM EDEBİLİR… Hukukta zaruret hali prensibinin söz konusu olduğunu vurgulayan Yüksek Mahkeme Eski Başkanı Şafak Öneri, zorunlu durumlarda Cumhurbaşkanı’nın görevine devam edebileceğine dikkat çekti. Öneri, “Bugün seçimlerin ertelenmesi kararı alınırsa, bu karar Cumhurbaşkanı halen görevdeyken alınmış olacak. Nasıl bir formül bulunacağını bilmiyorum” dedi.

HABERCİ ÖZEL

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ileri bir tarihe ertelenmesi konusu, Cumhuriyet Meclisi, Hukuk Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nde görüşülmeye devam ederken, bu süreçte Cumhurbaşkanlığı görevini kimin yürüteceği konusunun da bugün netlik kazanması bekleniyor. Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın görev süresi 30 Nisan tarihi itibariyle sona erecek ve önümüzdeki süreçte, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın görevine devam edip etmeyeceği ise henüz netlik kazanmadı.
Konuyla ilgili olarak HABERCİ’nin görüşlerine başvurduğu Yüksek Mahkeme Eski Başkanı Şafak Öneri, Anayasa’da bu konuda net bir ifade yer almadığını vurguladı. Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili görüşünü sosyal medya hesabından yayınlayan Şafak Öneri, Hukuktaki zorunluluk ilkesine göre Cumhurbaşkanı’nın bu süreçte görevine devam etmesinde herhangi bir hukuka aykırılık olmadığını vurgulamıştı.

“GAYBUBET GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL”

Cumhurbaşkanı’nın gaybubeti (bulunmama durumu) durumunda yerine Cumhuriyet Meclisi Başkanı’nın vekâlet ettiğini anımsatan Şafak Öneri, “Fakat şu anda Cumhurbaşkanı’nın gaybubeti gibi bir durum söz konusu değil. Cumhurbaşkanı görevindedir. Bugün seçimlerin ertelenmesi kararı alınırsa, bu karar Cumhurbaşkanı halen görevdeyken alınmış olacak. Nasıl bir formül bulunacağını bilmiyorum” dedi.

“BUGÜN CUMHURBAŞKANLIĞI’NIN DURUMU DA NETLEŞMELİ”

Hukukta zaruret hali prensibinin söz konusu olduğunu vurgulayan Yüksek Mahkeme Eski Başkanı Şafak Öneri, zorunlu durumlarda Cumhurbaşkanı’nın görevine devam edebileceğine dikkat çekti. “Başsavcılığın bu konuda nasıl bir görüş verdiğini bilmiyorum” diyen Öneri, “Cumhurbaşkanı da bu süreçte zaruret ilkesine bağlı olarak görevine devam edebilir. Eğer, bugün Cumhurbaşkanlığı seçiminin ertelenmesi kararı alınırsa, bu süreçte Cumhurbaşkanlığı görevini kimin yürüteceğine ilişkin karar da verilmelidir. Cumhurbaşkanı’nın görevi 30 Nisan’da sona erecek. Ülkenin önünü görebilmesi için bugünden bu karar da verilmelidir.

KARAR, GENEL KURULDA OYLANACAK

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ileri bir tarihe ertelenmesi gündemiyle olağanüstü toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Hukuk Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nde devam eden görüşme sonrası yeniden toplanarak komiteden çıkacak kararı oylayacak. Yüksek Seçim Kurulu’nca 26 Nisan Pazar olarak duyurulan Cumhurbaşkanlığı seçiminin coronavirüs önlemleri çerçevesinde ileriki bir tarihe ertelenmesi Cumhuriyet Meclisi, Hukuk Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi’nde görüşülüyor.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı