Öncelik gelir değil, gider kısmak

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, ülkenin içerisinden geçtiği darboğazın ve vatandaşların ekonomik sıkıntılarla ne denli boğuştuğunun bilincinde olduklarının altını çizdi.

19 Temmuz 2019 - 09:50

Özlem Çimendal –

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu vergi, harçlar başta olmak üzere devlete ödenmesi gereken vergilerde 2018 Nisan ve 2019 Ocak ayında alınan karardan sonra herhangi bir artışın söz konusu olmadığını söyledi.

Amcaoğlu, yüzde 32’lik artışın 2018 yılında bir önceki hükümetin gerçekleştiğini söylediği hayat pahalılığı endeksinin, damga, resim ve harçlara yansıtılması olduğunu kaydetti.

2018 NİSAN’DA %15, 2019 OCAK’TA %32

Bakan Olgun Amcaoğlu, vatandaşların son günlerde vergi, harç ve ehliyetlerde ödedikleri tutarların aslında 2018 Nisan ayında yapılan yüzde 15’lik zam ile 2019 başında alınan ancak bir önceki hükümetin düşmesi ve yeni hükümetin kurulması sürecinde yaşanan gecikmeden dolayı mart ayında uygulamaya giren %32’lik zammın yansıyışı olduğunun altını çizdi.

VATANDAŞLARIN ÇOĞU %15’LİK ZAMMI FARK EDEMEDİ”

Ehliyet, seyrüsefer başta olmak devlet kanalında yapılan işlemlerde Nisan 2018 öncesi yenilemelerin bugün yeniden işleme tabi tutulması ile %15’lik zammın yapılan son zam %32’lik zamdan sonra yapılmış olabileceği gibi yanlış bir algı da oluşturduğundan bahseden Amcaoğlu, “Yeni bir zam asla söz konusu değildir. Ocak ayında yapılması gereken düzenleme hükümetin geç kurulmasından dolayı, Mart-Nisan aylarına kadar sarktı. Ocak ayında seyrüseferini çıkaran vatandaşımız, bir yıl önceki ile aynı rakamı verirken, 2019 Ocak’ta ise, 2018’in Mart-Nisan’ında gerçekleşen zamdan da haberi olmadığı için yapılan son zam olan %32 artı bir önceki %15’lik zam ile karşılaştı” ifadelerini kullandı.

Amcaoğlu ayrıca, geçmiş dönem hükümetinin kurulmasının gecikmesinden dolayı 2018’de yapılan zamları da kimi vatandaşın daha sonra fark edebildiğinin altını çizdi.

“VATANDAŞIN BOĞUŞTUĞU EKONOMİK SIKINTILARIN FARKINDAYIZ”

Ülkenin içerisinden geçtiği darboğazın ve vatandaşların ekonomik sıkıntılarla ne denli boğuştuğunun bilincinde olduklarının da altını çizen Amcaoğlu, Maliye Bakanlığı olarak önceliklerinin gelirleri artırmak değil, giderlerden tasarruf ederek, alım gücünün gerilemesini önlemek olduğuna vurgu yaptı. Amcaoğlu, “Amacımız halka zam yapmadan, mevcut durumun sürekliliğini koruyabilmektir” diye konuştu.

ÜLKENİN KANAYAN YARASI TRAFİK…

Ülkenin kanayan yarası haline gelen trafik kazalarına da dikkat çeken Bakan Amcaoğlu, ülkedeki şoför okullarına ve devlete çok önemli sorumluluklar düştüğünden bahsetti.

Amcaoğlu, trafikte birçok canın yitip gittiğine vurgu yaparak, daha kaliteli, daha bilinçli ve bilgili şoförlerin trafikte var olabilmesi için şoför okullarının önemine dikkat çekti.

Trafik kazalarının önüne geçebilmek ve hayat kayıplarını önleyebilmek adına hem yasal düzenlemelerin hem de kamu spotlarının ivme kazanması gerektiğine de işaret eden Amcaoğlu, şoför okullarına bu noktada düşen sorumluluğun önemli olduğunu kaydetti.

Ayrıca Amcaoğlu, ilgili çevreler ile şoför okullarının trafikte farkındalık ve güvenlik noktalarına değinerek, bilgilendirici adımlar da atması gerektiğini de vurguladı.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı