“Ölmek istemiyoruz!”

Kozanköy- Karşıyaka arasındaki dağ yolundaki keskin viraj kazaya davetiye çıkarıyor, su boruları ise sağlığı tehdit ediyor.

14 Ocak 2020 - 09:54

Senagül Taşar-

Fotoğraflar: Melikşah Fakıoğlu-

Kozanköy halkı, Kozanköy-Karşıyaka dağ yolundaki ve su borularındaki altyapı yetersizliğinin insan sağlığını tehdit ettiğini kaydetti. Vatandaşlar konuyla ilgili, dağ yolundan oldukça şikâyetçi olduklarını, çukurlardan dolayı araçlarında hasar oluştuğunu ve bununla ilgili ivedilikle çözüm bulunması gerektiğini savundu.

VATANDAŞLAR NE DEDİ?

 

HALİT TERKAN: DEVLET SEÇİM ZAMANI İLGİLENİYOR

“Kozan köy ile Karşıyaka arasındaki dağ yolunda altyapı çalışması yok. Her sene Karayolları ya da belediye gelip, yola dolgu yapar. Ancak kış mevsiminde yağışların artmasıyla birlikte yollar eski haline döner. Kazalar olur. Bu kış yine kazaların olacağını düşünüyorum. Ormanlar yolları sardı. Herkes ehliyet, ruhsat parasını ödüyor. Devlet bunun karşılığında hiçbir şey yapmıyor. Yol kenarlarında bariyer yok. Belediyenin bunu yapmak için gücü yoktur. Devletin yapması gerekiyor. Maalesef seçim zamanı not alıyorlar seçilince kimse yollara dokunmuyor. İki araba o yoldan rahatça geçemez. Dağ yoluna dolgu yapmak bir çözüm değildir. Asfaltın kazılıp, kanal yapılması gerekiyor ki gelen su birikintileri kanaldan akıp gitsin. Geçen yıllarda iki araba devrildi. Keza köyün yolları da çok berbat. Her yer çukur. İçtiğimiz sular pas içerisinde. Hep mikrop. Su borularını değiştirmiyorlar. Belediye her gün buraya boru tamiri için geliyor ancak değiştirilmiyor. Onarıp, gidiyorlar. Buna rağmen her gün boru patlıyor. Demek ki devletimiz yok.”

 

SAVAŞ BORANSEL: DEVLETTEN ÜMİDİMİZİ KESTİK

“Kozanköy’de ikamet ediyorum ve işime gitmek için her gün Kozanköy-Karşıyaka dağ yolunu kullanıyorum. Dağ yolundan çok şikâyetçiyim. Uzun yıllardır yol tamir edilmedi. Dağ yoluna bakıldığında her yer çukur ve virajlar var. İnsanlar oradan geçerken korkuyor. Yetkililere bu durumu söyledik. Karayollarının bize söylediği tek söz ise, ‘Ekonomimiz iyi değil, personelimiz yok’ oldu. Biz vatandaşlık görevimizi yapıyoruz. Seyrüseferimizi, vergilerimizi ödesek de devlet gereken desteği vermiyor. Bir vatandaş olarak bu durumdan çok şikâyetçiyim. Memleketimizi seviyoruz ancak devletten ümidimizi kestik.”

MEHMET KARAHOCA: SORUNLAR KÖKTEN DEĞİŞMELİ

“Dağ yolu ve köy içi yollarımız çok kötü. İki arabanın yan yana gelmesi imkânsızdır. Dağ yolunu bilmeyen birisi Kozan’dan inip de Karşıyaka’ya ulaşması mümkün değil. İnse bile canını ağzında tutarak inecektir. Yollar hem keskin virajlı hem de asfalt çökmeye başladı. Çukurlardan geçilmez oldu. Can güvenliği yok. Sadece dağ yolu değil, musluktan akan sular da insan sağlığı için tehlikeli. Türkiye’den KKTC’ye gelen suları şu anda biz kullanamıyoruz. Çünkü evlere dağılan ana borular çürüdü gitti. Musluktan sanki kan akıyor gibi su akıyor. Biz de Türkiye’den içebileceğimiz su var diye seviyoruz. Şişe sularının nereden geldiği belli değil. Maalesef her işimizi damacana sularla hallediyoruz. Su içmeye, yemek yemeye hatta yıkanmamıza bile musluklardan akan su uygun değil. Tamamen sağlıksız.  Bu sorunlar kökten değişmezse, Kozan köy halkı daha çok çeker.”

MUSTAFA ŞERİFOĞLU: İNSANIN SAĞLIĞIYLA OYNUYORLAR

“Belediye arada bir dağ yoluna gelip, toprak atıp geri gidiyor. Yağmur yağdıkça toprak geri açılıyor. Devletin her imkânı var ancak yapmıyorlar. Asfaltın altına toprak değil de, kayadan dolgu yapsalar da sağlam olacaktır. Sular kıpkırmızı akıyor. Borular eridi bitti. Taş da böcek de yılan da giriyor boruların içerisinden. Boruların tamamen değiştirilmesi gerekiyor. İnsanın sağlığıyla oynuyorlar. İki dağın arasından gelen tertemiz bir suyumuz var ancak köye ulaştığında, borular yüzünden su kullanılmayacak duruma geliyor.”

SERHAT KARAHOCA: İVEDİLİKLE DAĞ YOLU VE SU BORULARI ONARILMALI

“Kozanköy ile Karşıyaka arasındaki dağ yolu gerçekten çok kötü durumda. Yol kenarlarında bariyer yok. Bundan yaklaşık bir yıl önce ölümlü kaza meydana gelmişti. Buna rağmen devlet hiçbir önlem almadı. Bu konuda en kısa zamanda kalıcı bir çözüm bulunmalı. Belediye ara sıra gelip, yoldaki çukurlara yama yapıyor ama hiçbir etkisi olmuyor. Bir ay sonra eski haline geri geliyor. Dağ yolu tamamen ölüme davetiye çıkarıyor. Dağ yolundan belki de daha da önemli başka bir durum da musluktan akan pis sulardır. Ne içebiliyoruz ne duş alabiliyoruz. Köy içindeki su boruları tamamen paslanmış ve çürümüş durumdadır. Köye kadar gelen su tertemiz ama borulara temas ettikçe, musluktan akan su tamamen ölümcül bir hal alıyor. Altyapı çalışmaları maliyetli olsa da, ivedilikle dağ yolu ve su boruları onarılmalı. Aksi takdirde, köyde sağlıklı insan bulunmayacak.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı