Olguner Rumları ITTF’e şikâyet etti

Olguner, uluslararası müsabakalara katılamayan KKTC sporcuları olduğu halde Türk tarafının şikâyet etmesi gerekirken, Rumların şikâyet etmesinin şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) 2. Başkanı Petra Sörlig, KKTC’ye yaptığı ziyaret nedeniyle ITTF Başkanı Thomas Weikert’e şikâyet edildi.

Şikâyet Güney Kıbrıs Masa Tenisi Federasyonu tarafından değil de bir grup Kıbrıslı Rum masa tenisi sever tarafından yapıldı.

ITTF Başkanı Thomas Weikert, Petra Sörling’den açıklama istedi. Sörling durumu White Bank Lefkoşa Veteran Derneği Başkanı Fadıl Olguner’e bildirdi. Olguner bu konu üzerine ITTF başkanına yaptığı açıklamada, uluslararası müsabakalara katılamayan, KKTC sporcuları olduğu halde Türk tarafının şikâyet etmesi gerekirken, Rumların şikâyet etmesinin şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Olguner ayrıca Kıbrıs’taki haklı durumumuz ile ilgili bir mail ve belgeleri ITTF Başkanı Thomas Weikert’e gönderdi.

Olguner, yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ta masa tenisinin tarihçesini anlattıktan sonra Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası madde 87, 89 ve 108’e göre Türkler ve Rumların ayrı spor faaliyetlerinde bulunabileceklerini belirterek, bu nedenle Kıbrıs’taki her iki federasyonun yasal olduğunu işaret etti ve “ITTF Tüzüğü de bir ülkede iki federasyon olmasına izin vermektedir” diye yazdı ve bu şekilde olan ülkelerden örnekler verdi.

Olguner Kıbrıslı Türklerin haksız şekilde 50 yıldır ezildiklerini belirterek bir 50 yıl daha beklememek için başkan Weikert’in yardımlarını esirgememesini istedi. Olguner ayrıca şu anda Kıbrıs’ı temsil ettiğini iddia eden Kıbrıs Cumhuriyeti Masa Tenisi Federasyonu’nda tek bir Türk sporcu, antrenör, idareci ve yönetici olmadığını da belirtti.

Olguner ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası iki kurucu milleti olan Türkler ve Rumların eşit şekilde temsil edilmesi gerektiğini emrettiğini vurguladı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı