Okul öncesi dönem çocuklarında uyku sorunu 

Aileler yeni doğmuş bebekleriyle geceleri baş etmenin zor olduğunu düşünürler, fakat okul öncesi çocuğunu uyutmak öyle bir mücadeledir ki, çoğu sabırlı anne baba bile çileden çıkabilir.

17 Kasım 2019 - 12:00

3 yaşındaki kızınızı, koşup oynamasının onu akşam saat 8’de yorgun düşüreceği ümidiyle oyun parkına götürüyorsunuz, böylece size de akşam rahatlayıp keyif yapacağınız hatta biraz da kestireceğiniz zaman kalmış olacak. Ama plan geri teper. Delişmen çocuğunuz saat 9 itibariyle halen ele avuca sığmıyor, sonunda geceleyin geç vakitte uyuya kalır ve sabah saat 6 olduğunda ise enerji dolu ve oyuna hazır şekilde uyanır.

Bu size tanıdık geldi mi? Aileler yeni doğmuş bebekleriyle geceleri baş etmenin zor olduğunu düşünürler, fakat okul öncesi çocuğunu uyutmak öyle bir mücadeledir ki, çoğu sabırlı anne baba bile çileden çıkabilir. Okul öncesi çocuklar yeteri kadar uyumazlarsa bu onların ruh halini, davranışlarını, yeme alışkanlıklarını ve gün içinde odaklanma becerilerini etkiler.

Çocuğunuzun iyi bir uyku uyuduğunu sabah mutlu, yenilenmiş ve güne başlamaya hazır halde uyanmasından anlarsınız.”

GÜNDÜZ UYKUSU UYUMAK MI UYUMAMAK MI?

3-5 yaş arası çocuklar her gece 11 ile 13 saat arasında uykuya ihtiyaç duyarlar. Buna ilave olarak, çoğu okul öncesi çocuklar gün içerisinde, her gün 1 ve 2 saat civarında uyurlar. Sıklıkla çocuklar 5 yaş civarında gündüz uykularını bırakırlar.

Uzmanlar her okul öncesi çocuğun farklı olduğunu söylüyor, bazı çocuklar bebeklikten itibaren gündüz uykusu alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlanır, bazıları ise anaokulu dönemlerine gelince uyumaya itiraz ederler. İşin sırrı kararlılık, sakin olmak ve anaokulu dönemindeki çocuğunuzun geceleri ve eğer gündüz uykusu gerekliyse gündüz uykusuyla birlikte- en az 11 saat uyku uyuduğundan emin olmaktır.

GÜNDÜZ UYKULARINI BIRAKMAK DOĞRU MU?                                          

Eğer çocuğunuz gündüz uykularını reddediyorsa, endişelenmeyin. Bu yaştaki çocuklar her gün gündüz uykusuna gereksinim duymazlar, fakat her gün aynı saatlerde dinlenmeleri için vakit ayırmaları gerekir.

“Bu, sizin onu hareketlendirecek aktiviteleri yaptırmayacağınız bir zamandır”, “Bu zamanlar yine de çocuk için dinlendiricidir. Bu güç kazandıran bir uyku değildir ama önemli bir boş zamandır.”

Uzmanlar, uyku rutinleri oluşturmanın ve kararlı olmanın önemli olduğu kanısındalar. Anaokulu öğrencileri zaman düzenlerine bağlıdırlar.

“YATAĞA GİTMEYİ İSTEMEMEK”

Genelde, yatağa gitmeyi reddeden anaokulu çağındaki çocuk, aşırı yorulmuş olan çocuktur. Daha erken bir uyku saati belirlemek ya da erkenden sessiz sakin bir ortam yaratmak, çocuğunuzun yatağa gitmesine yardımcı olabilir. Onları daha geç vakte kadar ayakta tutmak yatağa gitmesini zorlaştırır.

“Çocuklar aşırı yorgun olurlarsa huysuzlaşırlar ve yatağa girmemek için daha fazla mücadele ederler”, “Anne babalar bazen onların geç saatlere kadar ayakta durmasını sağlar ve böylece yorulacaklarını zannederler, bu da problemleri artırır. Mücadele edilmeyen akşamlar için sevdikleri bir aktivite veya kitabı teklif edin, fakat direnirse de cezalandırmayın ve azarlamayın. Unutmayın ki, çocuğunuzun yatağa gitmesi için baskı kurabilirsiniz ama uyuması için kuramazsınız. Eğer hızlıca uykuya dalamıyorsa, kural yataksa sessizce yatmaları olmalıdır.”

Çocuk ne kadar büyük yaşta anne babasıyla uyumaya devam ederse, kendi odasında uyumaya alıştırmanız da o kadar zor olur.

Anne babalar sıklıkla küçük çocuk yataklarının ya da artık beşikte yatmayı bırakmanın çocuğun uyumasına yardımcı olacağını düşünür.

Uzmanlar, eğer bir çocuk beşiğinden tırmanabilecek kadar büyüdüyse ya da tuvalet eğitimindeyse, artık standart bir yatağa geçme zamanının geldiğini belirtiyor.

Mutlu bir hafta sonu diliyorum.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı