Ocak gençlerini de kazandı

Sorun savunmanın çabuk ataklarda gösterdiği küçük zaaflar ve forvetteki son vuruş eksikliği...

Beklenenden uzak bir MTG karşısında Türk Ocağı akıllı oynayarak ve iyi mücadele ederek lige üç puanla başlamayı başardı. Oyunu önde kurarak verilen ilk sinyal, “maçı kendi yarı sahamızda kabul etmeyeceğiz”di. İlk devrede hücumdaki uyumsuzluk ve kötü pas organizasyonu sonrasında kalesinde ciddi gol pozisyonları yaşayan sarı siyahlı takımda tecrübeli kaleci Cenk, defansta ise Bilal kritik müdahalelerle erken bir gole engel oldular. Ama en dikkat çekeni ise savunmada U21’den gelerek oynayan Mehmet Uçar, İlker İnceler ve İsmet’in rakip takıma birebirde fırsat vermeyişiydi.

Savunma kurgusu iyi olunca ve kaleci de önemli kurtarışlar yapınca, yenik duruma düşmeyen takım, bir anlamda psikolojik olarak artıya geçti. İlk devrede çok gol pozisyonu üretemediler. Ancak ikinci devrede rakibin erken baskısını üzerinden atan Türk Ocağı’nda taktik anlayıştaki iki değişiklik bir anlamda golü ve galibiyeti getirdi. Sesu sağ kanatta etkili oldu. Israrcı özelliğiyle taşıdığı toplarla rakip kalede tehlikeler oluşturmaya başladı. Geçen sezonun U21 gol kralı Cevdet’in oyuna alınarak hücuma konulmasıyla da son vuruş becerisi birleşti ve gol geldi. Son bölümde, maç içerisinde de zaman zaman yaptıkları gibi, iyi kapanan takım skoru koruyarak üç puanı getiren galibiyete ulaşmayı başardı. Basında hafta arasında “hedefimiz galibiyet, çekinmiyoruz” şeklinde demeç vererek Mağusa’ya gelen Ahmet Dedekorkut ve takımı, galibiyetle başlayarak önemli bir motivasyon sağlarken, özkaynaklardan gelen genç oyuncularını daha ilk maçtan kazanmayı başardı.

MTG, Süper Kupa’da olduğu gibi bu maçta da topa daha fazla sahip oldu. Maçın başlarında ve zaman zaman da ikinci devrede kanat ataklarıyla etkili oldu. Dino Peter ve Ünal’ın taşıdığı toplarla gol pozisyonları üretildi. Ancak ciddi sorun Toma Tabatadze’nin son vuruşlarda ağır kalışı. Ayrıca yan toplarda pası veren ya da ortayı yapan arkadaşlarıyla ciddi uyumsuzluğu var. Geçen sezon olduğu gibi forvet hattına kadar iyi organizasyonla top taşınıyor. Üstelik Ünal gibi sürekli koşarak top taşıma özelliği olan bir oyuncuya sahipsiniz. Ancak son vuruş becerisi yoksa veya topla buluşmada sıkıntı varsa bu çözülmeli. Şampiyonluğa oynayan ve bir önceki sezonun çifte kupalı bir takımın bu organizasyonu veya kurguyu en az bir ay önce, yani kamp döneminin hemen akabinde kurmuş olması gerekirdi. Görünen o ki Toma yetersiz kalacak. Alternatif olarak getirilen Peter Ebi ne zaman hazır olur o da bilinmez. Bir başka sıkıntı da son bölümde savunmada yaşandı. Az ama öz gelen rakip forvete karşı savunma son bölümde çözüldü. Sesu durdurulamadı. Oyuna sonradan giren genç Cevdet, gol pozisyonunda, hem boşta kaldı hem de golü kaleciden dönen ikinci vuruşta yaptı. Takımın güçlü orta saha kurgusunda sıkıntı olduğuna inanmıyorum. Sorun savunmanın çabuk ataklarda gösterdiği küçük zaaflar ve forvetteki son vuruş eksikliği.

2019-20 futbol sezonunun tüm spor camiasına, kulüplere ve takımlarımıza hayırlı olmasını dileriz. Fair-Play unutulmasın.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı