Ocağın son dakika sendromu

Ligimizin tek yenilgisiz takımı olmasına rağmen, son dakikalarda gelen gollere engel olamıyorlar...

Maçın hakemi Ali Özer’e karşı tepkiler, başlama düdüğünden önce, Yenicami tribünlerinde başlamıştı. Nerden bakarsanız bakınız bu maçın hakemi Ali Özer olmamalıydı.

Bir kere bu maç, hakem açısından da zor bir maçtı. Çalınan her düdüğe, verilen her karara her iki takımdan da tepkilerin geleceği kesindi. Bu tayini yapanları tebrik etmek lazım. Gerçekten hangi akla hizmet, böyle bir maçta, geçen sezon Yenicami tarafından büyük tepki almış Ali Özer’i tayin ediyorsunuz.

Hatırlanacağı gibi, geçen sezon Yenicami-Çetikaya maçındaki tek yanlı kararları, kötü yönetimi ve maçın bitiş düdüğü ile Çetinkaya futbolcusu ile kucaklaşmış olması, kaybedilen şampiyonlukta faturanın bu hakeme kesilmesine neden olmuştu.

Böyle bir durum varken, böylesine iddialı ve liderlik mücadelesi verilen bir maça bu hakemi atamanız büyük hata.

Anlıyorum, Ali Özer bu sezon Yenicami’nin bir maçına muhakkak atanacaktı, ama dünkü maç o maç değildi. Dün Ali Özer müthiş bir stres altındaydı. İnsan psikolojisi olarak ister istemez etki altında kalıyor.

Çaldığı her düdüğe her iki takımdan tepki alacağı kesindi. Bana göre çok kötü bir maç yönetmedi. Ancak çalınan düdüklerin hiçbirisi, tarafları memnun etmeyeceği kesindi. Tayin yapan kurum, insan pisikolojisini bilmek ve kendi hakemini ateşe atmamak açısından dikkat etmesi gereken önemli bir mercidir. Bunu düşünemeyecek kadar tecrübesiz olduğunuzu düşünmüyorum.

O zaman bu atamanın mantığını açıklamak zorundasınız. Hakeminiz son haftaların iyi hakemi ise, o zaman başka önemli maçlarda görevlendirebilirdiniz. Kısacası hakem dünkü maçta verdiği kararlarla “ne İsaya ne de Musaya” yaranamadı.

Maça gelince, Yenicami’nin geçen hafta ortaya koyduğu güzel ve organize oyunundan eser yoktu. İlk yarıda kalesinde gördüğü golü çıkarmak için şuursuz ataklar yaptı. Ancak gol noktalarında sonuca gidecek hamleleri yapmakta beceriksizdi.

İkinci devrede oyunun kontrolü daha çok Yenicami’deydi. Ancak TOL savunmasının dirençli ve mücadeleci oyununa ek olarak, kaleci Cenk ve Bilal’in mükemmel oyunları Yenicami ileri uç adamlarına gol fırsatı vermedi. Ta ki uzatma dakikalarında gelen serbest vuruşa kadar.

Gerçekten son haftalarda TOL’un yakasını şansızlıklar bırakmıyor. Ligimizin tek yenilgisiz takımı olmasına rağmen, son dakikalarda gelen gollere engel olamıyorlar. Üstelik de uzatma dakikalarında gelen goller kaderin cilvesi mi, hakem hatalarından kaynaklanan şansızlıklar mı bilmiyorum ama 3 haftada kaybedilen 6 puan takımın zirvede olmasını engellemiştir.

Türk Ocağı güçlü fiziğe sahip iyi mücadele eden bir takım. Organize ataklar konusunda fazla birşey yapmıyorlar. Ancak 90 dakika oyundan kopmadan koşuyor ve mücadele ediyorlar. Kontra atak futboluna yatkın bir takım olmasından dolayı, bunu çok iyi uyguluyorlar.

Her iki takım kazanmak için çok mücadele etti. İlk devre TOL oyuna daha hakimdi ancak ikinci devre Yenicami gol bulmak için TOL savunmasını ablukaya aldı fakat şonuç alacak hamleyi yapamadı.

Son dakikalarda Hascan’ın serbest vuruştan attığı bereberlik golünün ardından ikinci sarı kartla oyundan atılması takımın sevincini yarıda bıraktı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı