Numara taşımada büyük rekabet

KKTC’de GSM’de “Numara Taşınabilirliği” 22 Ocak 2018’de devreye alınmasının ardından 28 Ekim 2019’a kadar, 10 bin 307 kişi Vodafone’a, 4 bin 971 kişi ise KKTCELL’e geçti

31 Ekim 2019 - 09:50

HABERCİ ÖZEL – 

Ülkemizde cep telefonu alanında (GSM) esas rekabeti getirecek olan numara taşımanın 22 Ocak 2018 tarihinden itibaren 28 Ekim 2019’a kadar 15 bin 278 kişi karşılıklı geçiş yaptı.

Abonelere hareket etme özgürlüğü tanıyan “numara taşıma” dönemi iki cep telefonu şirketinden de karşılıklı geçişler yaşanıyor.

Bugüne kadar 15 bin 278 abonenin 10 bin 307’si KKTC Telsim’e (VODAFONE), 4 bin 971’i ise KKTCELL’e (Kuzey Kıbrıs Turkcell) geçiş yaptı. KKTC Telsim’e geçiş yapan aboneler KKTCELL’e geçiş yapanlardan iki katı daha fazla olduğu ise dikkat çekti.

Geçişlerin başladığı günlerde aboneler geçişlerle ilgili çeşitli sıkıntılar yaşamasına rağmen BTHK’nın olayın hakemliğini yapması ve düzenli sistemi ve operatörleri yakın takibe alması bu sıkıntıların minimize olmasını sağladı.

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’nun (BTHK) internet sitesinden 28 Ekim 2019’a kadar ise numara taşımada toplam rakam olan 15 bin 278 sayısını duyurdu. Numara taşıma sayısı ise her geçen gün artıyor. Numara taşımanın devreye girmesi ile operatörler arasında kıyasıya bir rekabetin olacağı ve fiyatların aşağıya düşeceği de ifade ediliyor.

3 İLE 7 GÜNDE GEÇİŞ TAMAMLANIYOR

22 Ocak 2018’de geçişin başlaması ile birlikte ülkemizde GSM hizmeti veren her iki cep telefonu şirketine geçişler sürüyor.

Numara taşımak için müracaat eden bir abone geçişinin en geç 3 ile 7 gün içerisinde yapılıyor. Geçiş rakamların her geçen gür arttığı öğrenildi.

NUMARA NASIL TAŞINIR?

Bir cep telefonu abonesi numaranızı karşı operatöre taşımak istediği zaman geçiş yapacağı operatöre başvuruda bulunup numara taşıma formunu doldurarak numarasını taşıma işlemini başlatır.

Numara taşıma formunu doldurduktan sonra geçiş yapacağı yeni operatör ile abonelik sözleşmesi imzalayarak yeni sim kartını alması gerekiyor.

Taşınma tarih ve saat bilgisinin eski operatörünüze ait sim kartınıza gönderilmesinin ardından iletişim kesintisinden en az düzeyde etkilenmek adına geçişin yapılacağı tarih ve saatin dikkate alınması gerekiyor.

Numara taşıma işleminin “abonelerin cep telefonu numaralarını değiştirmeden, hizmet aldıkları operatörün değiştirilmesinin sağlanmasıdır. Cep telefonu aboneleri, kullandıkları operatörün kodunu (0542, 0533) değiştirmeden istediği operatöre geçiş yapabilme olanağına kavuşma imkânı veriyor.

NUMARA DEĞİŞMEDEN GEÇİŞ MÜMKÜN

Sistemin devreye girmesinden sonra bir operatörden memnun olmayan abonenin “Numaramı herkes bilir, değiştirsem beni kim bulacak” endişesini artık yaşamıyor.

Tüketicinin istediği zaman istediği operatöre geçebileceği gibi numara taşıma olayının rekabeti de artıracağı ifade ediliyor. GSM operatörlerinin “Bu bana bağlıdır. Kolay kolay gidemez” düşünceleri de numara taşıma işleminin devreye girmesi ile ortadan kalktı.

NUMARA TAŞIMA SİSTEMİ NASIL İŞLİYOR?

Abonenin taşıma için müracaatın yapılmasından hangi operatöre gitmek isterseniz oraya müracaat yapılacak.

Müracaat, mevcut olduğunuz operatöre sistem üzerinden gerekli bilgiler gönderilecek. Verici operatör olan bağlı olduğu operatör gelen bilgilerin doğru bilgiler olup olmadığına bakacak. Abonenin geçiş tarih ve saatini de dikkate alarak en uygun geçiş saatini ne zaman yapılacağını sisteme bildirecek ve bu bilgi sistem üzerinden dağıtılacak. O saatten sonra çağrılar yeni gidilecek operatöre aktarılsın. Sistem sürekli bize bağlı olarak ve sürekli kendi bilgilerini yenilemeleri gerekecek.

Numaranın başındaki ilk üç numaraya bakarak abone KKTC Telsim (Vodafone) veya KKTCELL’de mi anlaşılmayacak. Buraya bakarak yönlendirme yapılmayacak. Sistemden her numara tek tek kontrol edilerek sistemde hangi operatörde olduğu kontrol edilerek ona gelen çağrı şu anda mevcut olduğu operatöre yönlendirilecek. Tüm muhasebe ve faturalama işleri de bu bilgiye göre düzenlenecek.

 YENİ SİM KARTA VEYA GEÇİŞTE ÜCRET ALINMIYOR

Numara taşınabilirliği kapsamında verici haberleşme sağlayıcı, numarasını taşıyan aboneden herhangi bir ad altında bir defalık veya dönemsel olarak ücret talep edemeyecek.

Numara taşınabilirliğine ilişkin haberleşme sağlayıcıları arası ücretler, yasa, yasa uyarınca çıkartılan ilgili mevzuat ve/veya kurul kararlarına ve kurallara aykırı olmayacak şekilde kendi aralarında karşılıklı müzakere edilerek serbestçe belirlenebilecek.

Tüzükte haberleşme sağlayıcıları, taşınmış bir numaraya doğru başlattıkları veya taşıdıkları çağrıların, alıcı haberleşme sağlayıcıya bu tüzük altında çıkartılan mevzuat ve düzenleyici işlem kuralları uyarınca doğru bir şekilde yönlendirilmesinden sorumlu tutuluyor.

Taşınmış numaralara yapılan çağrıların, uluslararası standartlarla belirlenen çağrı kurulma sürelerine uygun olarak yönlendirileceği belirtiliyor. Ayrıca haberleşme sağlayıcıları, şebekelerinden başka bir şebekeye veya başka bir şebekeden kendi şebekelerine taşınan numaralarla ilgili olarak ocak ve temmuz aylarının sonuna kadar geriye dönük altı aylık olacak şekilde bilgileri içeren raporlarını Kuruma gönderme zorunluluğu bulunuyor.

Genel ilkeler bağlamında ise numara taşınabilirliği kapsamında, aboneye doğrudan yansıyabilecek ücretler, abonelerin bu hizmeti almalarını engelleyici nitelikte olamayacak.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı