“Neo-liberalizm, insan ya da doğa dostu olmadı”

Doç. Dr. Şevki Kıralp, dünyayı etkisi altına alan yeni tip Korona virüsün yarattıklarıyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu

Doç. Dr. Şevki Kıralp, adeta küresel felaket olan yeni tip Korona virüsün ne gibi zararlar verdiği ve nelere yol açabileceğiyle ilgili sosyal medya hesabından şu açıklamalarda bulundu:

“Dünyanın farklı yerlerinde pek çok aydın korona-virüs salgınının yarattığı ekonomik durumun Neo-liberalizmi frenleyeceği ve sosyal devleti yeniden güçlendireceği lehine görüş bildiriyor. Sosyal devletin özellikle sağlık hizmetleri ve temel ihtiyaçlarda hayati bir gereksinim olduğu tartışılamaz. Bunu bu günlerde oldukça net olarak görmekteyiz. Fakat Neo-liberalizm özünde zaten hiç bir zaman insan dostu ya da doğa dostu bir ideoloji olmadı. Dolayısıyla Neo-liberalizm bu çöküş sonrasında sosyal devlete geri dönmemek için ayak sürümeyi, hatta kendine ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve gericilik gibi can simitleri aramayı deneyebilir. Bu yüzden sosyal devlete geri dönülecekse Neo-liberalizm bunu insanlığa altın tepside vermeyecektir. Bu ancak ve ancak dünya genelinde aydınların, sivil toplum örgütlerinin, özgür basının, ilerici siyasi hareket ve siyasi partilerin ve vatandaşların baskısıyla mümkün olacaktır”.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı