Ne onunla ne de onsuz

Sigaranın hem sağlığa hem de aile bütçesine olumsuz etkilerine rağmen tüketimi her geçen gün artıyor

1 Aralık 2019 - 10:29

Senagül Taşar- 

Sigara içenler, bırakmamak için türlü nedenler sıralarken, içmeyenlerin tavsiyelerini dinleyen yok

İnsan sağlığını ve ekonomiyi olumsuz etkileyen sigaranın bağımlılık yapıcı etkisinin hayat kalitesini düşürdüğü herkes tarafından biliniyor. Buna rağmen sigara kullanımında herhangi bir azalmanın olmadığı da bir gerçek. Sigara bağımlıları, sigaranın stresten uzaklaştırdığını ve keyif verici olduğunu dile getirerek, bırakmak istemediklerini söylüyorlar.

Sigara bağımlılarının genelde bir ila iki paket arasında sigara içtiği gözlemlenirken, bazı kişiler stresli oldukları dönemlerde daha fazla sigara kullandıklarını belirtiyorlar. Sigarayı keyif verdiği gerekçesiyle bırakmak istemediğini söyleyenlerin sayısı da oldukça fazla.

Sağlığına önem vererek sigaradan uzak duran bazı vatandaşlar ise, sigara içenlere tavsiyede bulunarak kendi içlerinde yarattıkları ödül ceza sistemiyle normalde içtikleri miktarın üçte birini içebileceklerini ifade ediyorlar. Bu yöntemin 21 gün uygulandıktan sonra sigara içme isteğinin ortadan kalkacağı görüşünde olanlar da var

VATANDAŞ NEDEN SİGARA İÇİYOR?…

 

TEVFİK BİRCAN: BEN ONU BIRAKSAM, O BENİ BIRAKMIYOR

“Günde bir paket sigara içiyorum. Sigaraya aylık 300 TL para ödüyorum. Bu durum benim ekonomimi olumsuz etkilemiyor ama sigarayı bırakmak istiyorum. Çünkü ileride çocuğum olduğunda onun etkilenmesini ve sigaraya alışmasını istemiyorum. Şu an bırakamıyorum. Ben onu bıraksam, o beni bırakmaz. Sigara içtiğimde kendimi daha rahatlamış hissediyorum. Stresimi ve sinirimi yatıştırıyor. Nikotin bandı kullandım. Bağımlı olsaydım nikotin bandının işe yaracağını düşünüyorum. O yüzden bağımlı olmadığım kanısındayım. Sigaranın verdiği rahatlıktan haz duyuyorum. Sigaranın diş ağrımı geçirdiğine inanıyorum. Bundan dolayı sigarayı hayatımın bir parçası olarak görüyorum. Bir o kadar da hayat çalan arkadaşımdır.”

CUMA ÖNAY: SİGARAYI AŞAMA AŞAMA BIRAKSINLAR

“Ben sigara kullanmıyorum. İçen kişilere direkt bırakmak yerine, sigarayı aşama aşama bırakmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü direkt olarak bırakmanın zor olduğunu düşünüyorum. Kendi içlerinde yarattıkları ödül ceza sistemiyle normalde içtikleri miktarın üçte birini içmelerini öneriyorum. Bunu 21 gün uyguladıktan sonra günün sonunda içmek isteyeceklerini zannetmiyorum. Sağlıkları için içmelerini tavsiye etmiyorum.”

 

 

MEHMET YILMAZ: STRESLİ OLDUĞUMDA SİGARA İÇİYORUM

“Ben günde iki paket sigara içiyorum. Sigarayı bırakmayı düşünüyorum ancak imkânsız gibi görünüyor. Çünkü ülke sorunları, geçim sıkıntısı derken dertler bitmiyor. Önceden bir paket sigara içiyordum. Şimdi iki pakete çıkarttım. Çünkü stresli olduğumda daha fazla sigara içiyorum. Ekonomik, ailevi her türlü sıkıntımda sigara içip, rahatlıyorum. Sigaraya ayda yaklaşık 800-900 Türk lirası para veriyorum.”

 

OLGUN DEMİRKIRAN: BIRAKMAK İÇİN BİR SEBEBİM YOK

“Sigara kullanıyorum. Günde iki paketin üzerinde sigara içiyorum. İyi bir kullanıcıyım diyebilirim. Sigara içmeyi çok seviyorum. Zararlı olsa da bırakmayı düşünmüyorum. İleride zararını görebilirim ancak şu an için bir zararını görmüyorum. Bırakmak için bir sebebim yok.”

 

 

ARZU BEŞOĞLU: SİGARA BENİM KEYFİM

“Ben tütün içiyorum. Günde 20 tane sigara sarıyorum. Bu da bir paket sigaraya eşdeğer. Sigara içerken keyif alıyorum. Bu benim zevkim. Sağlık problemim olmadığı müddetçe bırakmayı düşünmüyorum. Tütün normal bir sigara paketine göre daha hesaplı. Bir paket sigaraya günlük 15 TL vermektense, bir tütüne 25 TL verip, bir hafta boyunca içiyorum. Bu da daha ucuza geliyor.”

SİYABENT ELDENER: SİGARAYI ÖNERMİYORUM

“Ben sigara kullanmıyorum. Sağlığımı olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum. Buradan sigara içenleri, içmemeleri için uyarıyorum. İleriki yaşlarda daha büyük sıkıntılara yol açmaması için kullanmamalarını tavsiye ediyorum.”

 

 

SAVCI DEMİR: SİGARA EN BÜYÜK HOBİM

“Ben günde iki paket sigara kullanıyorum. Bırakmayı hiçbir zaman düşünmedim. En büyük hobim. Sigara içmekten çok keyif alıyorum. Rahatlıyorum. Fiyatı benim için önemli değil ama zam yapılmasa daha iyi olur.”

 

 

MURAT EFE: SİGARAYI BIRAKMAK İSTEMİYORUM

“Her gün iki paket sigara içiyorum. Bırakmayı düşünmüyorum. Sigara içerken keyif alıyorum. Stresli olduğum ve alkol aldığım zamanlarda sigarayı daha fazla tüketiyorum. Ekonomik olarak bana bir zararını görmüyorum.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı