NASA 14 bin sterline yatacak gönüllü arıyor

NASA, insanların yer çekimsiz ortama dayanıklılığı test etmek için 60 gün boyunca hiç kalkmadan yatakta yatacak gönüllü arıyor.

28 Mart 2019 - 08:11

NASA, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) ile birlikte yürüttüğü bir araştırma için 24 ila 55 yaş arasında sağlıklı kadın katılımcılar arıyor.

Artificial Gravity Bed Rest Study (Yapay yer çekimli yatak istirahatı çalışması) ile, uzay ajansları, yer çekimsiz ortamın insan vücuduna neler yaptığını daha detaylı olarak incelemek istiyor.

Çalışmada, katılımcılar 2 ay boyunca yalnızca yatarak zaman geçirecekler. Yataktan hiç çıkmamayı başarırlarsa NASA tarafından verilen 14 bin sterlinin (yaklaşık 100 bin TL) sahibi olacaklar.

Çalışma aslında toplamda 89 gün sürecek. İlk 6 gün alışma süreci geçirecek, 60 gün yalnızca yatacak ve son 14 günde de normal hayatlarına geri dönebilmek için astronot rehabilitasyonu alacaklar.

Katılımcıları neler bekliyor?

Yemek yeme, duş alma hatta tuvalet gibi ihtiyaçlarını bile yatar vaziyette gerçekleştirecekler.

Katılımcılar test süreci boyunca ayrı odalarda ağırlanacak ve oda sıcaklığı hiç değişmeyecek. Sıkılmamaları için de aynı şekilde yatar vaziyette televizyon izlemek, kitap okumak gibi aktivitelerde bulunabilecekler.

Araştırmacılardan biri şöyle diyor: “Zamanlarını online kurslara katılıp yeni şeyler öğrenerek geçirebilirler ya da dizi izleyerek de geçirebilirler. Onların tercihi.”

Araştırma ekibi, katılımcıların rahat etmesi için bilim insanları, psikologlar, terapistler ve doktorlardan oluşuyor. Bu sayede her ihtiyaçları anında giderilebilecek.

Katılımcılar, 60 günlük yatma süresinde günde bir kere 30 dakika boyunca “insan santrifüjü”nde zaman geçirecekler. Bu merkezkaç kuvveti ile sizi durmadan döndürecek bir alet. Bu sayede yerçekimsiz ortam test edilirken aynı zamanda vücuttaki sıvıların olması gereken yere gitmesi sağlanacak.

Ayrıca adayların kilo almaması için de yemekler beslenme uzmanları tarafından gerekli besin değerleri ayarlanarak verilecek.

Fakat yine de katılımcıların rahatı için arada bir olmak üzere doğal şekerlerle yapılmış pancake, tatlı gibi yiyecekler de verilecek.

Araştırma Eylül ayında başlayacak ve gerekli işlemleri yerine getiren katılımcılar 89 günün sonunda 14 bin sterlinin sahibi olacaklar.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı