Nadir görülen yüzsüzlük

Sahibi olduğu Kıbrıs gazetesini fahiş fiyatla iş adamı Bulut Akacan’a satmak isteyen Asil Nadir, bunu başaramayınca şantaja dönüşen yalan haberlerle yargıyı etkileme yoluna gitti.

27 Mayıs 2019 - 09:00

ÇILGINA DÖNDÜ

Haberci’nin çıkışının adından Kıbrıs gazetesinin tirajlarının düşmesi ve çekirdek kadrosunun da Haberci’ye transferi, Asil Nadir’i çılgına çevirdi. Daha öncesinde sahibi olduğu Kıbrıs gazetesini fahiş fiyatla iş adamı Bulut Akacan’a satmak isteyen Asil Nadir, bunu başaramayınca şantaja dönüşen yalan haberlerle yargıyı etkileme yoluna gitti. Basit bir darp davasının ilk günlerde hiç görmeyen Kıbrıs gazetesi, teklif reddedilince kendinden geçti.

İŞTE ASİL NADİR’İN MARİFETLERİ

  • Geçitkale Havaalanı işleteceği gerekçesiyle devletten aldığı milyonlarca sterlini buhar etti, tek bir çivi çakmadı.
  • Batık bankasının borç taksitlerini TMSF’ye ödemediği halde en küçük soruşturmaya dahi tabi tutulmadı.
  • İngiltere’de “tarihin en büyük dolandırıcısı” olmaktan 10 yıl hapis cezası aldı ve en azılı mahkumların kaldığı Belmarsh hapishanesinde yattı.
  • Kendisine yardım eden bir havayolu şirketi sahibi saygın bir Türkiyeli işadamı tarafından mahkemeye verildi, milyonlarca sterlin ödemeye mahkum oldu, bunu da ödemedi.
  • Gazetesinde üst düzey bir yöneticinin çalışanlara uyguladığı mobbing ve haksız işten durdurmalar nedeniyle mahkemeye verildi.
  • Kalkınma Bankası’ndan aldığı milyonlarca sterlin kredinin, tek kuruşunu geri ödemedi. Üstüne yattı.

Yargıya müdahale eden Haberci değil, sizsiniz!

Kimseyle kavga etmek gibi bir niyetimiz yoktur. Olamaz da.

KKTC’nin tüm kurumlarıyla varlığı ve refahı, Haberci gazetesi ve gazetenin sahibi Bulut Akacan için esastır.

Haberci gazetesi, onlarca kişinin ekmek yediği bir yuvadır ve bugünkü ekonomik koşullarda çok riskli ama dev bir yatırımdır.

Hızla büyümektedir.

Topluma en doğru, en sağlıklı haberleri vermeyi ve her kesimden köşe yazarıyla herkesi kucaklayan yorumlar sunmayı amaçlar.

Lider gazete olmak, gazetecilik yapmak en baştaki iki hedefidir.

Bu gazete, Bulut Akacan’ın çok sayıda ve farklı sektörlerdeki çeşitli yatırımlarından biridir.

Akacan Grubu’na ait yatırımlarda 3 bine yakın insan çalışmaktadır.

Bu çalışanların her türlü maaş ve özlük hakları, her türlü yasal yatırım ve ödemeleri kuruşu kuruşuna yatırılmaktadır.

Belli ki Haberci’nin hızlı çıkışından çok rahatsız olanlar vardır.

25 yıldan uzun süre çalıştırdıkları basın emekçilerine asgari ücreti bile çok gören Kıbrıs gazetesi ve sahibi Asil Nadir, Haberci’nin sahibi Bulut Akacan’a karşı sistemli ve haksız bir saldırı başlatmıştır.

Kıbrıs gazetesinin sahibi Asil Nadir, emekçilere hak ettikleri maaşı verip onları en doğal ve yasal şekilde transfer etmemizden çok açıktır ki rahatsız olmuştur.

Haberci’den ve Bulut Akacan’ın ülkesine sevgisinden bırakın rahatsız olmayı, gurur duyması gereken Asil Nadir, şirketindeki üst düzey bir yöneticinin çalışanlara uyguladığı mobbing ve haksız işten durdurmalar nedeniyle mahkemeye verilmiştir.

Yine Asil Nadir’e sözde havaalanı işleteceği gerekçesiyle devletten milyonlarca sterlin verilmiştir. Kıbrıs Türk halkının alın teri olan bu paralar, şu anda buhar olmuştur.

Talihsiz bir dönem yaşayan iş dünyamızın çok saygın kişileri arasındaki Salih Boyacı ve Tekin Birinci gibi bu topluma yıllarca hizmet etmiş kişiler, yaşadıkları o talihsizlik günlerinin bedelini hapiste ödemişken; Haberci’deki bir kaç manşeti ele alıp, ısrarla yüce yargıya müdahale ve hakaret ettiğimizi öne süren Asil Nadir ve gazetesi, yıllardır batık bankasının borç taksitlerini TMSF’ye ödememiştir.  Üstelik bu yüzde en küçük bir soruşturmaya ya da araştırmaya dahi tabi tutulmamaktadır.

Asil Nadir İngiltere’de belki de tarihin en büyük dolandırıcısı olmakla suçlanıp, 10 yıl hapis cezası alırken, en azılı mahkumların kaldığı Belmarsh hapishanesinde yattı.

Kendisine maddi yardımlarını esirgemeyen, uçaklarını ve milyonlarca sterlinini hizmetine veren çok saygın bir Türk işadamı tarafından dahi KKTC’de mahkemeye verilmiş ve milyonlarca sterlin ödemeye mahkum olmuştur. Bu ödeme de henüz gerçekleşmemiştir.

En yukarıda söylediğimiz gibi, bizim kimseyle kavga etme niyetimiz yoktur.

Ülkemiz kurumlarında ciddi sıkıntılar olduğunu, her gün manşetinden bize saldırmayı maharet sayan gazete de yazmaktadır.

Sevgili okurlar…

Bu gazete Haberci’nin iki haberini ısrarla “yargıya saldırmak” olarak nitelemektedir.

Haberci gazetesinin ya da Bulut Akacan’ın, yüce yargıyla bir sorunu yoktur.

Şanssız ve hiç yaşanmaması gereken, hepimizi derinden üzmüş bir olayın yargı süreci devam etmektedir.

Haberci yayınlanana kadar “en büyük” olduğunu iddia eden ama liderliğini kaptırması an meselesi olan Kıbrıs gazetesi ve çok değerli patronuna sormak istiyoruz.

Yargı süreci devam eden çok şanssız bir olay üzerinden Bulut Akacan’ı sürekli hedef göstermek, yargıya müdahale değil de nedir?

Aynı soruyu, en derin saygılarımızla değerli okuyucularımıza ve kamuoyuna da soruyoruz.

KIBRIS GAZETESİ VE ASİL NADİR’İ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ

Kıbrıs gazetesinin tavrını hayretle takip etmekteyiz… Bu gazete Sayın Bulut Akacan’ın geçtiğimiz hafta içinde kesinlikle sarf etmediği bir sözü de, sarf etmiş gibi yayınlamıştır.

Haberci gazetesini daha önce yüce yargımızı ve değerli yargıçlarımızı baskı altına almakla suçlayan Kıbrıs gazetesi, geçtiğimiz Cuma günkü bu yayınıyla yargıyı manipüle etmeye çalışmıştır. Kıbrıs gazetesi, Akacan’ın, “kimseden korkum yok” dediğini öne sürmüş ve sanki meydan okurmuş gibi bir hava estirmeye çalışmıştır.

Akacan, çok genç yaşında ülkesi için çok büyük risklere imza atmış, ciddi yatırımları olan ve şirketlerinde en az 3 bin kişinin çalıştığı bir iş insanıdır, dürüst bir yatırımcıdır, ülkesini çok seven bir vatandaştır.

Hiç kimseyle bir alıp veremediği yoktur.

İş yaşantısında rekabetle bağlantılı olarak zaman zaman yarıştığı ve bu yarış nedeniyle çekiştiği kişiler olabilir.

Akacan, ülkesine yatırım yapan, iş kuran, KKTC’ye kazandıran, KKTC vatandaşlarına iş olanağı sunan herkese saygı gösteren ve gösterilmesi gerektiğini savunan bir yurtseverdir.

Yanında çalışan bir kaç kişi ile de çeşitli sebeplerle sorunları olabilir.

Ancak Akacan’a ayar çekecek en son kişi her halde Asil Nadir olmalıdır.

İngiltere’de dolandırıcılıktan yargılanıp hapis cezası alan ve 10 yıla mahkum olan, Bulut Akacan değildir.

Bu konuda sessizliğimizi koruyup, saygımızı hep devam ettirmek istemişizdir.

Ancak ısrarlı bir şekilde, Akacan’ın hapsedilmesini, işlerinin kötü gitmesini, yüzlerce insanın bundan olumsuz etkilenmesini isteyen yayınlar yapması ve yargıyı baskı altına almaya çalışması, kabul edilebilir bir tavır değildir.

Kıbrıs gazetesi ve Asil Nadir’in tavrını anlayışla kabul etmemiz ve gazetecilik ilkeleri çerçevesinde dürüst bir habercilik anlayışları olduğuna dair yorum yapmamız mümkün değildir.

Kıbrıs gazetesi, Bulut Akacan’a karşı bilmediğimiz bir sebeple kasıtlı, manipülatif ve kesinlikle gerçek dışı yayıncılık anlayışını sürdürmektedir.

Esefle kınıyoruz.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı