Müzik ve doğa ile iç içe bir festival: Makifest…

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Makifest’e Haberci ekibi olarak biz de katıldık ve sizler için oradaki ambiyansa ortak olduk…

25 Ağustos 2019 - 07:55

Bahar Sancar –

Üç yıl önce düzenlenmeye başlanan ve bu yıl 23-25 Ağustos tarihleri arasında Bafra’nın o eşsiz sahilinde düzenlenen Makifest kâr amacı gütmeyen, gençleri bir araya toplayarak doğa ile iç içe olduğu müzik dolu bir organizasyon… Mehmetçik Belediyesi’nin desteği ile düzenlenerek gençlerin gönüllerince eğlenerek üç gün geçirdikleri bu festival, bir müzik festivali olarak hayata geçmiş. Festivalin amacı ise Kıbrıs’ta yetişen yerli sanatçıları tanıtmak… Müzikten el sanatlarına kadar tüm alanlarda sesinin duyuramayan ve tanıtımda zorluk çeken mahalli sanatçılara festival programında yer veren Makifest bu yıl üçüncüsü düzenlemesine rağmen iyi bir ivme yakalamış durumda…

Sadece Kuzey Kıbrıs’tan değil, Güney Kıbrıs ve Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın da çeşitli yerlerinden katılımcıların bulunduğu festival birbirinden renkli görüntülere sahne oluyor. Geçen yıl ortalama 3 bin civarı kişinin katıldığı festivale bu sene daha yüksek bir katılım bekliyor bu organizasyonu düzenleyenler…

Günün her saati bir etkinlik…

Makifest’in yaratıcılarından biri olan Ardıç Taşçıoğlu yaklaşık 10-15 kişilik bir arkadaş grubu ile Kıbrıs’ta bu tarz bir festival kültürünü başlatmak istediklerini söylüyor Haberci ekibine ve şöyle devam ediyor:

“Herkesin istediği gibi eğlenebileceği ve gelip ücretsiz olarak yer alabileceği, canlı performansların yapılabileceği bir yer yaratmak istedik. Özellikle Kıbrıslı üreticiye ve sanatçıya yer vererek kendilerini gösterebileceği ve kazanç sağlayabilecekleri bir organizasyon Makifest. Bu aktivitelerin yanı sıra çeşitli workshoplar ile de destekliyoruz ve her sene giderek artıyor festivalde yer verdiğimiz aktiviteler. Müzik ve el sanatlarının dışında İnsan hakları, Kıbrıs sorunu ve farklı konularda programlar var bu festivalde. Tartışma konulu programlarımız da bulunuyor. Yoga workshopları, kolye yapma ve Dream Catcher yapma gibi el sanatlarına yönelik workshoplarımız da var. Tam liste festival programında bulunuyor. Günün her saati bir etkinlik yapılıyor Makifest’te…”

Herkesi Makifest’e beklediğini de sözlerine ekleyen Ardıç Taşçıoğlu, “Makifest Kıbrıs’ta bulunmayan güzel bir ortam… Herkes gelip tadını çıkarsın, kapımız herkese açık…” diyerek festival hakkında merak ettiğimiz soruları cevaplamış oluyor…

 “Burada maki medeniyeti var…”

Makifest’in müzik komitesi üyelerinden Mehmet Kızar ise bu renkli organizasyon için şunları aktarıyor Haberci ekibine:

“Herkesin eğlenebileceği, alternatif grupların sahne aldığı, alternatif iş yapan kişilerin, kendine yer bulmaya çalışan kişilerin yer bulmasını istedik ve bu organizasyonu başlattık… Bu yıl üçüncü yılımız ve her sene sayımız artıyor. Burası Makifest… Burada maki medeniyeti ve maki zamanı var… Güzel standlarımız bulunuyor. Aynı zamanda bölge insanına da bir iş sahası açmış olduğumuzu düşünüyorum. Makifest para ve para kazanmaya odaklı bir organizasyon değil. Kar amacımız yok. Burada stantlardan elde ettiğimiz gelirleri müzisyenler ve workshop yapan arkadaşlar arasında eşit bir şekilde dağıtıyoruz. Festivalde kullanılan elektrik ve su masraflarını karşılıyoruz. Kimseye zarar vermeden gençlerin diledikleri gibi eğlenip dinlenebilecekleri bir organizasyon Makifest…”

 Giderek artan katılımcı…

Makifest’in en küçük katılımcısı Güney Gürses ise burada olmaktan dolayı mutluluğunu aktarıyor ekibimize ve ekliyor: “Buradaki ortamdan memnunum. Buradaki havadan, müzikten… Biz buraya stant açmaya geldik. İlk gün geldiğimizde çok kişi yoktu ama giderek artıyor gelenler. Burada güzel bir ortam var.”

 “Herkes katılsın… Katıldıkça daha çok birlik oluruz, beraberlik sağlanır…”

Festivale arkadaşları ile birlikte katılan Mehmet Tekyıl ise üç yıldır bu festivale katıldığını söylüyor. Arkadaş çevresinin gayet cana yakın olduğunu ve insanların kaynaşması için güzel bir ortam bulunduğunu söyleyen Mehmet Tekyıl, festival için Lefkoşa’dan Bafra’ya geldiğini de kelimelerini ekliyor ve son sözlerini şu şekilde tamamlıyor: “Herkes katılsın… Katıldıkça daha çok birlikte oluruz, beraberlik sağlanır… En azından ada çapında insanlar birbirlerini tanır… Eğlenceli olur…”

 Yerli sanatçıların kendilerini ifade edebileceği bir ortam…

Vitray sanatı ile uğraşan ve el yapımı ürünleriyle Makifest’te stant açan Fesra Bademli ise bu güzel organizasyonla ilgili düşüncelerini şu kelimelerle aktarıyor Haberci ekibine:

Artık kalan vitray camları değerlendirmek ve atmak yerine onları kullanarak güzel dekoratif ürünler yapmak istedim. Makifest’in de kendimi ifade edebileceğim en uygun ortam olduğunu düşündüğüm için katıldım. Çok güzel ve eğlenceli bir ortam. Keyifli ve güzel gidiyor.”

Son olarak Haberci ile insanlara iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı sorumuza ise tek kelimelik ve anlamlı bir cevap veriyor Fesra Bademli: “Peace!”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı