Mutlu ve uzun yaşamın sırrı; IKIGAI

İki hayat, yaşama nedeni, umut edilene ulaşmak şeklinde başka dillere çevirebiliriz. Japoncada yaşam ‘ömür boyu yaşam’ ve ‘ gündelik yaşam’ olarak ikiye ayrılır.

2 Şubat 2020 - 11:24

Ikigai Japonların yaşam sanatı, yaşam felsefesi olarak biliniyor. Ikiru: yaşamak, kai: umut edilene ulaşmak, ikigai de bu iki kelimenin birleşiminden oluşuyor. İki hayat, yaşama nedeni, umut edilene ulaşmak şeklinde başka dillere çevirebiliriz. Japoncada yaşam ‘ömür boyu yaşam’ ve ‘ gündelik yaşam’ olarak ikiye ayrılır.

Jinsei ömür boyu yaşamı, seikatsu günlük yaşamı ifade eder. Japonların uzun yaşadığını hepimiz az çok biliyoruz. Atalarından gelen bu ikigai ideolojisi, modern dünyanın getirilerinden dolayı birazcık dejenere olsa da, özlerin de bu felsefeyi yaşamaya devam ediyorlar. Japonları hep nasıl biliriz? Çalışkan, disiplinli, tatillerin de yanlarından, o hiç ayırmadıkları fotoğraflarıyla heyecanla resim çeken, yüzleri genelde gülen, birbirlerine karşı saygılı ve gururlu insanlar olarak.

İşte! Japonlar hayatlarında bir amaç uğruna, istekle ve inançla yaşadıkları için böyleler. 1945 yılında ABD’nin Hiroşima bombasıyla, Japonya’yı yerle bir etmesinden sonra çok ağır hasar alan bu ülke, insanlarının azmiyle ve hayata tutunma istekleriyle şimdi ki haline geldi. Dünya teknolojisin de büyük bir pazara sahip olan Japonya, tartışmasız güçlü ekonomisi olan ülkeler arasında. Sabahları yataktan alarmın zoruyla kalkıp isteksizce okula, işe gidiyor, yaptığınız işe tam olarak kendinizi veremiyor, sıkıcı duvarlar arasında sadece zamanınızı tüketiyorsanız, ikigai inizi keşfetmenin zamanı geldi demektir.

Bir ‘ikigai’niz varsa, depresyondan stres ya da kaygı bozukluklarından da uzak kalırsınız. Emekliliği aklınızdan bile geçirmezsiniz çünkü esas işiniz ‘ikiga’iniz dir. Neyi seviyorum? Dünyanın neye ihtiyacı var? Nasıl faydalı bir insan olabilirim? iyi olduğum şeyler ne? Nasıl para kazanıyorum? Gibi soruları kendinize sorarak başlayabilirsiniz. Ancak unutmayın, ikigai’niz sizin hayat felsefenizdir, bu sorulara cevap verirken kendinize dürüst olun. Sosyal çevrenin size dayatmış olduğu düşünceleri veya ailenizin çocukluğunuzdan beri sizi hipnotize ettiği gerçeğini hatırlayın. Bizim toplumumuz da insanlar, daha çok maddi amaçlara odaklı. Daha büyük bir ev, daha pahalı bir araba, kolay para kazanma gibi isteler revaçta.

Bunların ikigai ile pek alakası yok. Bazı insanlar sanıyorlar ki, tüm gün yan gelip yatsalar, gönüllerince para harcayabilseler hayatlarının amaçlarına ulaşacaklar. İnsanoğlu kendini faydalı hissettikçe hayata tutunur, amaçsızca yaşamak ruhumuzu çürütür. Her sabah yataktan kalmak için bir neden bulun. Konuyu abartmanıza gerek yok ancak ikigai’nizi keşfetmek sizin bu hayatı daha mutlu, huzurlu, bilinçli ve iyimser yaşamanıza yardımcı olacaktır. Her birimizin yaşamdaki vizyonu da misyonu da bambaşka.

Ikigai’nizi belki bu yazıyı okuduktan sonra bulacaksınız ve üzerine daha fazla araştıracaksınız. İçinizde ki sesi dinleyin; korkmayın, ‘bazı şeyler için artık geç’ demeyin. Deshun Wang , ‘En Çekici Büyükbaba’ lakabını aldığında 82 yaşındaydı. Podyumlarda boy gösterince bir anda tüm dünya onu tanımaya başladı. 57 yaşında performans sanatı ‘yaşam Heykel Performansını yarattı, sergiledi. 70 yaşında kaslı, fit bir vücuda sahip oldu.79 yaşında ilk kez podyuma çıktı, modellik yaptı. Göreceksiniz ki, Ikigai’nizi bulduktan sonra her sabah yataktan, istekle fırlayacak ve hedefinize odaklanmanın verdiği iştahla hayatı daha güzel gözlerle göreceksiniz.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı