“Mutlu olacağım mesleği seçtim”

Fitness antrenörü ve Milli Vücut Geliştirme Sporcusu Hazel Oraç, Haberci Magazin’e konuştu…

28 Eylül 2019 - 11:05

Onur Ersoy –

Güzelyurt’ta dünyaya gelen Hazel Oraç, lise eğitimimi Güzelyurt Türk Maarif Koleji’nde okuduktan sonra, 2011 yılında Yakın Doğu Üniversite’si Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu.

Üniversite öğrenimi sırasında fitness antrenörlük, mat pilates, reformer, cadillac ve yoga egemenliklerine ait eğitimleri tamamladı. Bu süre zarfında ilk deneyimlerini üniversite hayatında yaşadı.

Mezun olduktan sonra 4 yıl içerisinde yaşadığı iş tecrübeleri ve eğitimimle birlikte tamamen iş hayatına kendini adadı ve o yıllardan bu güne kadar ara vermeden aynı sevgi ve aşkla işini en iyi şekilde yapmaya çalışıyor.

“KENDİMİ DAHA İYİ İFADE EDEBİLİYORUM”

“Küçük yaşlardan beri sporun içinde büyüyen biri olarak hayat tarzı edindiğim ve çok fazla severek yaptığım bu alanda hayatımı daha güzel şekillendirip, kendimi daha iyi ifade edebileceğimi düşündüğüm için bu mesleği seçtim.

İşimiz, hayatımızın uzun yıllarını kapsayan ve günün çoğunu onunla doldurduğumuz bir alana sahip. O yüzden mesleğimi seçerken beni en çok mutlu eden şeyin peşinden gittim ve her zaman söylediğim gibi iyi ki yapmışım. Şükürler olsun ki bugüne kadar aksini düşündüğüm tek bir gün bile geçirmedim. Ayrıca insanların hayatına dokunup, başarıya ulaşmalarında kapladığım yer, onlarla kurduğum bağ, iletişim ve en önemlisi hedeflediğimiz noktaya ulaştığımız zaman yüzlerinde gördüğüm o mutluluk… Bu yaşananları hiç bir şeye değişmem.”

“BİRÇOK ÜLKEDE ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜM”

“Spor hayatımda birçok başarı ve ödüllerim oldu. Ödülleri, disiplinli çalışmanın bir mükâfatı olarak görüyorum.

2015 yılında KKTC Fitness Şampiyonası’nda birinci olarak ödüle layık görüldüm. Daha sonra bu kez Almanya’da Nac Kâinat Fitness Şampiyonası’nda ikinci gelerek ülkemi temsil etmiş oldum.

2016 yılında ülkemizde düzenlenen Nac Dünya Figure Şampiyonası ve Litnavya’da düzenlenen Nac Balkan Figure Şampiyonası’nda üçüncülük ödülüne layık görüldüm.

2017 yılında Türkiye Fitness Şampiyonası’nda da birincilik elde etmiştim. Son olarak bu yıl Gürcistan IFBB Wellness Şampiyonası’nda ikincilik ödülü ile ülkeme dönmüştüm. Bu başarılar beni daha fazla çalışmaya teşvik ediyor. Ülkemiz gençliğinin fırsat verilmesi halinde neler yapabileceğini her fırsatta gösterdiğimi düşünüyorum.”

“ÜLKEM ADINA MUTLU VE GURURLUYUM”

“Şimdiye kadar katılmış olduğum tüm yarışlardan derece alarak döndüm. Ülkemi ve kendimi temsil edip bu başarıları aldığım için çok mutlu çokta gururluyum. Her zaman söylediğim gibi, podyuma tek kişi olarak çıksak da, bende çok fazla emeği olan Halter ve Vücut Geliştirme Federasyon Başkanımız Ali Dahlameroğlu’na ve As Başkanımız Neval Çelebioğlu Akgürgen’e sonsuz teşekkür ederim. Her zaman beni destekleyen ve emeklerini eksik etmeyen bu çok değerli iki hocam olmasaydı ben bu kadar başarılı olamazdım.”

“DÜZENİ VE DİSİPLİNİ SEVERİM”

“Vücut geliştirme sporcusu olmanın olumlu yanları, kesinlikle inanılmaz bir disiplin ve düzene sahip oluyor olmanızdır. Tıpkı bir robot gibi neyi ne saat nasıl kaç dakika gibi her şeyimiz ayarlanmış oluyor. Bu benim çok hoşuma giden bir özellik çok normal zamanda da düzeni ve disiplini seven biriyim. Aksi takdirde başarıya ulaşmanın mümkün olmadığını düşünüyorum. Diğer bir taraftan vücudunuzun her bir bölgesini istediğiniz şekle getirebileceğinizi düşünüyorsunuz. Bence mükemmel bir şey. Tabi ki bunun elde edilebilmesi için çok fazla emek vermek lazım ama insanların imkânsız diye baktıkları şeyi siz ne zaman nasıl yapacağınızı biliyorsunuz ve uyguluyorsunuz, bu durumda bence çok güzel bir şey. Hazırlık sürecinde olayın o kadar bir bilgi kısmına gömülüyorsunuz ki bu benim açımdan yine mükemmel bir şey çünkü işim buna paralel ve her zaman kendime yeni bir şeyler katarken isimde de daha iyi olma mi ve her zaman yeni bir şeyler öğrenip uygulamamı sağlıyor.

Beslenme kısmı bizim işimizde olmazsa olmazlar arasında. Yapılan antrenman kadar yediğiniz besinlerde çok çok önemli ve yine bu yönde de yarışmalar sayesinde fazlasıyla bilgi edinip kendimi gelişme şansım oluyor. Daha birçok olumlu örnek sayabilirim…”

“KATI DİYET YAPTIĞIM ZAMANLAR SIKINTI ÇEKİYORUM”

“Olumsuz yanlarını sayacak olursam en başta sosyal hayatı fazlaca kısıtladığını hatta yarışma tarihleri belirlendiği zaman hiç denebilecek duruma getirdiği durumları söyleyebilirim. Yine de emek vermeden bir şey elde edilmeyeceğini ve bir hedefi gerçekleştirmek için zorluklara dayanmamız gerektiğini bildiğimden bu süreci de en güzel şekilde atlatmaya çalışıyorum. Ayrıca benim için en kötüsü yarışmanın sonralarına doğru yapmamız gereken katı diyetler sırasında ev halkının normal hayatına devam edip canının çektiğini yemesi ve evde hiçbir zaman pasta börek çörek çikolata ve benzeri şeylerin hiçbir zaman eksik olmaması… Normalde yüzüne bile bakmayacağım şeylerin önümde başkası tarafından mutlulukla yenildiğini gördüğümde bir an için hepsini tek seferde yesem diye düşündüğüm anlarda çok olmuştur ama verdiğim emekler, döktüğüm ter ve benim yaptığım seçimler olduğunu hatırladığım zaman sinilerim bozulsa da o ortamdan uzaklaşmak en kötü durumlardan biri diyebilirim…”

“KADINLARIN SALON VE FİTNESS SPORUNA İLGİSİ ARTTI”

“Hayatımızın her alanında telefon, sosyal medya ve internet fazlasıyla yer kaplamış durumda. Bunların sağladığı olanaklarla dünyanın bir ucundaki kişilerin ne yaptığını görebilme şansına sahip oluyoruz.

Farklı ülkelerden bayanlar bu işi yaptığı zaman ülkemiz insanı nedense daha olumlu bakarak kötü eleştirileri az yaparken, ülkemizden biri olduğu anda ilk başta her zaman olumsuz ve kötü eleştirilere maruz bıraktığımız gerçeği maalesef ki yapılmakta.

Daha eskilere bakacak olursak ülkemizde bu dalda hiçbir bayan yokken şimdilerde fitness ve salon sporunun daha popüler olmasıyla paralel sayımız artmış durumda ki bu durum beni inanılmaz derecede mutlu ediyor.

Ülkemizdeki bayanların da, yurt dışında girdikleri bayanlar kadar iyi ve başarılı olabileceği gerçeği kabul görmüş durumda. Tabi ki her zaman her konuda olumlu ve olumsuz düşünceler olacaktır ama iyi yönde ilerlemeler olduğunu ve kabul gördüğünü bana gelen güzel yorumlardan ve çevremde gözlemlediğim durumlardan yola çıkarak söyleyebilirim. Ben şahsım adına şunu söyleyebilirim ki hem kendimi hem ülkemi ne olursa olsun sonuna kadar temsil edebilmek için en iyi şekilde çalışmaya devam edeceğim. Bu alanda da her zaman ön yargıları, olumsuz düşünceleri, bayanlar bu işi yapmamalı diyenleri duruşumla, aldığım başarılarla, yardım isteyen her bayana vereceğim destekle sonuna kadar göstermeye devam edeceğim.”

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı