Meslekleri yaşamları; yaşamları meslekleri

Togay Uluöz’ün bu haftaki konuğu, Mine-Fehmi Tokay çifti… Tokay çiftinin adeta; meslekleri yaşamları, yaşamları meslekleri… Aileleri vazgeçilmezleri; projeleri Kıbrıs’ın ilkleri; başarı hedefleri…

14 Temmuz 2019 - 11:24

Bu haftaki konuklarım kendilerini çok iyi tanıdığımı zannettiğim ama röportaj ilerledikçe onların bilmediğim çok yönünü keşfettiğim, samimiyetlerine, duyarlılıklarına, öngörülerine hayran kaldığım çok Sevgili Mine-Fehmi Tokay Çifti. Mine Hanım Cardplus Genel Müdürü; Fehmi Bey ise Türk Maarif Koleji Müdürü.

 Mine-Fehmi Tokay çifti çok sade, doğal, idealist, ilkeli, sevgi dolu bir çift. İlk olarak “Sizleri kendi ağzınızdan dinleyelim” diyorum ve sohbetimize başlıyoruz.

Mine Hanım alıyor ilk sözü ve “1962 yılının Aralık ayında Lefkoşa’da doğdum. Ailevi değerlere çok önem veren bir ailenin çocuğuyum. İki kız bir erkek, üç kardeşiz. Bankacıyım, Fehmi Bey ile 1996 yılında evlendik 1997 yılında oğlumuz Erkut, 2002’de de kızımız Eliz doğdu.” diye kısaca kendini tanıttıktan sonra sözü Fehmi Hocamız alıyor; “Ben de 5 Ekim 1959 yılında Aydın’da (Ayyani) doğdum. Köyde doğduğumdan iyi bir eğitim alabilmem için ilkokuldan sonra Lefkoşa’da halamın yanında eğitim yaşamıma devam ettim. Ortaokul ve liseyi Türk Maarif Koleji’nde okudum. Lisans eğitimimi İngiltere’de, yüksek lisansımı Amerika’da yaptım. 1971 yılında öğrenci olarak adım attığım okulum, Türk Maarif Koleji ile yolum meslek yaşamımda da kesişti ve 1986 tarihinden bu yana bu kurumda önce öğretmen, sonra müdür muavini olarak görev yaptım, 2001’den bu yana da görevime müdür olarak devam ediyorum” …

BAŞARILAR, PROJELER VE İLKLER…

Mine-Fehmi Tokay çifti ikisi de ayrı kulvarda meslek hayatlarında çok başarılı bir çift. Mine Hanım bankacılık, Fehmi Bey de eğitim konusunda ülkemiz için çok önemli projelere ve birçok ilklere imza atmış kişiler. “Bu yönünüz herkes tarafından biliniyor ve takdirle karşılanıyor. Bize bu başarınızın sırrı nedir anlatır mısınız?” diye soruyorum.

Mine Hanım “İkimiz de çok çalışıyoruz, hayatımızda mesai kavramı diye bir şey yok, işlerimizi çok seviyoruz; inovasyon bizim için çok önemli. Bu özelliklerimiz meslek hayatımıza yansıyor herhalde Togay Bey” diyor. İnovasyon deyince Cardplus’ı soruyorum Mine Hanım’a; “Evet Cardplus benim çocuğum gibi. Kuruluş aşamasından itibaren her adımında yer aldım, projeyi yönettim. Sizin de bildiğinizi gibi Cardplus 2005 yılında KKTC’nin 6 yerel bankasının ortaklığında hayata geçirilen toplumsal sorumluluğa örnek bir projedir. Ben o dönemler Asbank’ta çalışıyordum. Bankamızın kredi kartı yoktu. Ancak günümüz şartlarında kredi kartı olmayan bir bankanın ayakta kalması mümkün değildi artık. Bunun için ne yapabileceğimizi araştırdık ancak böyle bir proje için maliyetlerin çok yüksek olduğunu gördük. Biz de bir fikir geliştirerek ihtiyacı olan yerel bankaları bir araya getirdik. Böylece maliyeti düşürdük ve 6 yerel bankanın ortaklığı ile Cardplus devreye girmiş oldu”…

“Cardplus tamamen Kıbrıslıdır” derken sesindeki haklı gururu hissetmek mümkündü. Mine Hanım’ın bu sözleri gerçekten çok etkileyici.  Altı kişinin anlaşıp yemeğe bile gidemediği günümüzde 6 bankanın ortaklığı ile böylesine ciddi bir projeyi hayata geçirdikleri için özelde Mine Hanım’ı genelde de bu projeye katkısı olan herkesi kutlarım.

Fehmi hocamıza “KKTC eğitimine yön veren ve eğitimde öncü bir kurum olan Türk Maarif Koleji’ni yönetmek nasıl bir şey?” diye soruyorum. Fehmi hocamız, “Çok zor ama bir o kadar da güzel ve gurur verici… Türk Maarif Koleji’nde matematik ve bilgisayar öğretmeni olarak göreve başladım. Sonrasında Müdür Muavini, ardından da Müdürlük görevini üstlendim. Okulun her kademesinde görev yapmam ayrıca okulun yapısını çok iyi biliyor olmam Yönetim’de benim için büyük bir avantaj oldu. Togay Bey, ben sürekli okuyan, araştıran biriyim. Ülkemizde, dünyada neler olup bittiğini, eğitimle, yöneticilikle ilgili makaleleri farklı farklı ve yabancı kaynaklardan da sürekli takip etmekteyim. İşin içine deneyim de girince işim kolaylaşıyor” diye anlatıyor çok mütevazı bir şekilde…

“Siz çok zor bir işi başarıyorsunuz. Göreve geldiğiniz günden beri projeleriniz, ilklerinizle sadece Türk Maarif Koleji’ne değil bütün ülkeye hizmet veriyorsunuz. Laboratuvarlarınız, kültür salonunuz, yeni kurulan TMK Vakfı, okulunuzun temizliği ve üniforma konusundaki titizliğiniz ile örnek oldunuz hep” diyorum.  “Öyle düşündüğünüz için teşekkür ederim ama benim ekibim de çok iyi. Takım ruhu ile hareket etmeye çalışıyoruz ayrıca ‘öğretmen, öğrenci, veli’ üçgenini çok önemsiyorum” diyor.

Mine-Fehmi Tokay çifti ikisi de ayrı kulvarda meslek hayatlarında çok başarılı bir çift. Mine Hanım bankacılık, Fehmi Bey de eğitim konusunda ülkemiz için çok önemli projelere ve birçok ilklere imza atmış kişiler.

VE AİLE…

“Birbirinizi nasıl tanıtırsınız?” dedim. Mine Hanım “Fehmi Bey çok düzenli, disiplinli, planlı, çalışkan, işine aşık, ailesine düşkün, fedakar, yardımsever, vefalı birisidir” diyor. Fehmi Bey de eşi konusunda çok şanslı olduğunu, eşinin her yere yetecek, her şeyi başaracak müthiş bir enerjisi olduğunu söylüyor. Mine Hanım eşinin bu güzel sözleri karşısında devreye giriyor; “Fehmi Bey hep güzel yanlarımı söylüyor. Ama ben eksikleri tamamlayayım. Kendisi çok düzenli olduğu için ona göre ben biraz dağınığım, dağınık çalışmayı severim ama elimi attığım anda da her aradığımı buluyorum. Eliz benden, Erkut da babasından çekti” diyor gülüyoruz hep birlikte…

Sevgili okurlar, bakmayın siz Mine Hanım’ın dağınıklık konusunda söylediklerine, evleri adeta bir ‘Showroom’ kadar düzenli.

Bunun üzerine “Mutfak konusunda nasılsınız?” diye sorunca Fehmi Hocamız, “Ben bu işlerden pek anlamam ama çok güzel yumurta ve hellim kızartırım” deyince Mine Hanım, “Bunu, ‘temizlik günü’ yapmamasını tercih ederim” diyor ve o an bir kahkaha tufanı kopuyor. “Eşim mutfak konusunda çok başarılı. Çok yoğun bir iş temposu olmasına rağmen yemeğini hep kendi pişirir. El lezzeti çok güzel” diyor Fehmi hocamız.  Tokay çifti ile sohbetimizde yanımızda evin gençleri Eliz ve Erkut da vardı. Babaları, annelerinin mutfak konusundaki becerilerini anlattıkça onlar da babalarını bu konuda destekliyordu. Dönüp onlara “Annenizin yaptığı en güzel yemek nedir? Diye sordum. İkisi ağız birliği yaparcasına “Kıbrıs köftesi” deyince. Mine Hanım da, “Bu kadar övgüden sonra yarın bir Kıbrıs köftesini hak ettiniz” diyor.

Mine-Hanım’ın da organizesi ile sürpriz doğum günü pastam röportajımıza ayrı bir renk kattı..

“İkiniz de çok yoğun çalışıyorsunuz. Yaz kış fark etmez, Müdür Bey’in okulda olduğunu bizzat biliyorum? Peki, hangi ara tatil yapıyorsunuz?” diyorum.

Çiftimiz “Bu iş temposunda tatil yapma fırsatı bulabiliyor muyuz acaba?” diyorlar. Mine Hanım, “Togay Bey biz evlendik Fehmi, ertesi gün okula gitti” diyor. “Siz de bilirsiniz bir yaz tatilinde yine okul işleri ile uğraşırken okulda ayağını kırmıştı. O günlerde bile evde kalmadı, dinlenmedi, onu her gün ben, okula götürüp getirdim. Ama kızmıyorum kendisine, hatta onu çok iyi anlıyorum. İşini çok önemsiyor, başarı için mesai harcamanın kaçınılmaz olduğunu biliyor”…

“Mine Hanım da öyledir” diyor Fehmi Bey. Bankacılık da çok meşakkatli, sorumluluk isteyen bir iş. Özellikle Cardplus’ın kuruluş aşamasında geceli gündüzlü nasıl yoğun bir mesai harcadı bilemezsiniz. Şimdi de pek bir şey değişmedi aslında” diye anlatıyor iş hayatlarındaki yoğunluğu. Mine Hanım da, “Aslında evimizde de çok mutluyuz. Aile ortamını çok seviyoruz. Bayramlarda bile sırf aile ile olabilmek adına tatile çıkmıyoruz. Evde kalabilmek bile bizim için bir tatildir” diyor.

Tokay çifti ile sohbetimizde, evin gençleri Eliz ve Erkut da yanımızdaydı..

DÜZEN VE İŞBİRLİĞİ…

Tokay çifti konuştukça aile içerisinde bile birbirine kenetlenmiş bir sistemleri olduğunu görüyorum. Anne, baba, çocukları ve kendi ebeveynleri ile… Çiftimizin aile yaşantıları tamı tamına özü bozulmamış bir Kıbrıslı Aile yaşantısı.

Mine Hanım, “Ben her şeyi annemden öğrendim. Ben de aynı şekilde öğrendiklerimi kızıma öğretmeye çalışıyorum. Eliz ve ben annemin çıraklarıyız. Bizim evde alışveriş Erkut ve Eliz’e ait. Birlikte markete giderler; sebzeden, ete, temizlik malzemelerine kadar, her şeyi olması gerektiği gibi alırlar. Erkut’tan çok iyi bir finansçı olur. Aile bütçemiz onun elinde; Eliz de mutfak konusunda çok yetenekli” diye anlattıkça çok etkileniyorum aile içerisindeki düzenden, iş birliğinden.

Boş zamanlarınızı nasıl değerlendirirsiniz diye sormayacağım. Boş zamanınız yok ancak “Kendiniz için ne yaparsınız?”  diye biraz değiştirerek soruyorum sorumu.

Fehmi Bey “Aynen öyle… Tarım benim en büyük tutkum Togay hoca. Ben her cumartesiyi iple çekerim, saat 5’te kalkarım ve Bostancı’daki bahçeme giderim. O gün öğleye kadar bahçe için ne yapılması gerekiyorsa her şeyi yaparım. Hatta bazen hafta sonları okulda sınavlar olur; sabah gidemezsem öğleden sonra mutlaka giderim. İnanılmaz keyif alıyorum tarımla uğraşmaktan. Bu adeta bir terapi gibi geliyor bana” diye Fehmi hocamız zevkle anlatıyor tarımsal faaliyetlerini.

Mine Hanım, “Ben çocuklarımla birlikte olmak için zaman ayırırım. Birlikte alışveriş yaparız, sinemaya gideriz. Bir de kitap okumayı çok severim ayrıca mezun olduğum okulum TMK Vakfı Yönetim Kurulu’nda ve Beylerbeyi Inner Wheel Yönetim Kurulu’nda da görev almaktan onur duymaktayım” diyor.

Mine Hanım Kıbrıs’ta en çok Lefkoşa’yı sevdiğini, Lefkoşa dışında başka bir yerde yaşayamayacağını ancak sakin yerleri daha çok sevdiğini, Kıbrıs’ın ilkbaharına ve sonbaharına bayıldığını söylüyor. Fehmi hocamız “Kıbrıs’ın her taşını çok severim” diyerek dünyada yaşanacak en güzel yerin Kıbrıs olduğunu söylüyor.

Sevgili okurlarım, Mine-Fehmi Tokay çifti ile gerçekleştirdiğim röportajım çok keyifli ve dolu dolu idi. Buluşmamızın 11 Temmuz’a, doğum günüme denk gelmesi ve Mine Hanım’ın da organizesi ile sürpriz doğum günü pastam röportajımıza ayrı bir renk kattı. Kendilerine bu ince davranışlarından dolayı çok teşekkür ederim.

Eğitim, ekonomi, aile… Daha birçok konuda yazılacak, söylenecek o kadar çok şey var ki değerli dostlarımla ilgili… İnşallah bir başka sefere diyerek şimdilik tamamlıyorum röportajımı.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı