Merkel: “Aşı bulunana kadar virüs ile yaşayacağız”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle ülkede yaklaşık 3 hafta önce alınan tedbirlerin daha fazla sıkılaştırılmasına ihtiyaç duyulmadığını söyledi

10 Nisan 2020 - 00:28

Almanya Başbakanı Merkel, “Tedbirleri sıkılaştırmaya gerek yok ancak, kendimizi güvende de hissetmemeliyiz. Aşı bulunana kadar virüs ile yaşayacağız” dedi. Merkel, maskelerin Almanya’da üretilmesinin stratejik öneme sahip olduğuna dikkat çekti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle ülkede yaklaşık 3 hafta önce alınan tedbirlerin daha fazla sıkılaştırılmasına ihtiyaç duyulmadığını söyledi.

“VİRÜSÜN BULAŞTIĞI KİŞİ SAYISI BİRAZ AZALDI”

Merkel, başkent Berlin’de Kovid-19 salgınıyla ilgili bazı bakanlar ve uzmanlarla yaptığı toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, virüsün bulaştığı kişi sayısının biraz azaldığını, bunun da temkinli iyimserliğe sebebiyet verdiğini belirtti.

“KENDİMİZİ GÜVENDE HİSSETMEMELİYİZ”

Şu an için tedbirlerin daha fazla sıkılaştırılmasına ihtiyaç duyulmadığını ifade eden Merkel, “Kendimizi güvende hissetmemeliyiz. Daha sıkı kısıtlamalara gerek olmadığından dolayı mutlu olmalıyız.” şeklinde konuştu. Merkel, Paskalya döneminde de hükümetin aldığı tedbirlere uyulması çağrısında bulundu.

“AŞI BULUNANA KADAR VİRÜS İLE YAŞAYACAĞIZ”

Aşı bulunana kadar salgının süreceğini ifade eden Merkel, “Bu, virüs ile yaşamak anlamına geliyor.” dedi. Şansölye, aşı bulunana kadar tokalaşmamak, sosyal mesafeyi korumak ve hijyen kurallarına uymak gibi tedbirlerin devam edeceğini kaydetti.

MASKE TEDARİK ETMEK İÇİN EKİP KURULDU

Kovid-19 salgınıyla mücadelede maske eksikliğine de değinen Merkel, buna ilişkin Ekonomi Bakanlığınca bir ekip oluşturulduğunu belirtti.

“MASKE ÜRETİMİNİN YÜZDE 90’ININ ASYA’DA”

Maske üretiminin yüzde 90’ının Asya’da yapıldığına işaret eden Merkel, oluşturulan ekibin daha fazla maskeyi ülkeye getirmekle ilgileneceğini söyledi.

“MASKELERİN ALMANYA’DA ÜRETİLMESİ STRATEJİK ÖNEME SAHİP”

Merkel, maskelerin Almanya’da üretilmesinin de stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayarak, ülkede maske imalatının artırılması gerektiğini, bu konuya Alman şirketlerin ilgi gösterdiğini dile getirdi. Diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde de maske sıkıntısı yaşandığına dikkati çeken Merkel, bu üretimin AB çerçevesinde de gerçekleştirilebileceğini kaydetti.
Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Almanya’da gelecek aylarda milyarlarca maskeye ihtiyaç duyulacağını açıklamıştı.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı