Medya’nın diğer yüzü

Eğri oturup doğru konuşacak olursak, günümüzde, medyada şiddet  kâr kaygısıyla daha fazla kullanılmaktadır.

31 Ağustos 2019 - 11:00

Toplum içerisinde her geçen gün artan şiddet olaylarının medyada nasıl temsil edildiği ve yeniden üretildiği konusu dikkatle irdelenmesi gereken bir konudur. Medya esasen toplumda var olanı anlatmaktadır. Anlatış şekli ve kullandığı söylem ile dünyayı nasıl algılamamız gerektiğini göstererek bizleri yönlendirmektedir. Böylelikle, medya insan davranışlarının şekillenmesinde çok etkin bir rol oynamaktadır. Gazete, sosyal medya ve televizyonda yaşanmakta olan şiddet olaylarına ilişkin şiddet ve benzeri olayları hikaye şeklinde kurgulayarak sunmakta hatta bazı televizyonlar sırf içerisinde şiddet barındıran konuları ele alan tartışma programları hazırlamaktadır. Böylelikle, bizler gün be gün çeşitlenmekte olan şiddet içerikli olayları duyuyoruz, görüyoruz ve okuyoruz. Bunun en tehlikeli sonucu da şiddeti kanıksamaya başlıyoruz yani ‘şiddete alışıyoruz.’  Bir yerden sonra da tüm bu olup bitenlerin de insanların gözünde doğal karşılanmaya başladığına tanıklık ediyoruz. Son dönemde daha çok dillendirilen ‘şiddet içerikli görsellere maruz kalmanın şiddete maruz kalmakla aynı şeydir’ düşüncesi son derece doğru bir değerlendirmedir.

***

Bundan tam 22 yıl önce, 1996 yılında gerçekleştirilen Dünya Sağlık Kongresi’nde gençlik ve şiddet, çiftler arasındaki şiddet, yaşlılara yönelik şiddet, cinsel şiddet, kişinin kendisine yönelik şiddet gibi çeşitli şiddet biçimlerinin analizleri bir raporla ortaya koyulmuştu. Bu rapor medyada sunulan şiddetin toplumdaki şiddetin üçüncü dereceden sebepleri arasında gösterilmişti.  O tarihten günümüze teknolojideki müthiş gelişme ile medya ile şiddet ilişkisi çok daha da güçlenmiştir. İnsanlar artık günün 10 -12 saatlik zaman dilimini medyaya bağımlı olarak geçirmektedir. Dolayısıyla, insanlar bu süre zarfında yoğun bir şiddet içeriği ile yoğrulmakta ve dünyaya bakış açısı bunun temelinde şekillenmektedir. Yani süreklilik arz eden olumsuz ve şiddet içerikli haber ağı insanların çevrelerinde yaşanmakta olan olayları daha karamsar bir bakış açısı ile görmelerine sebep de olmaktadır. Bunun anlamı da insanların hem dünyaya hem de kendilerine olumlu bakma potansiyelini azaltarak, kontrol algılarını bozmakta olduğudur. Bu bağlamda, uzmanlar sürekli şiddet görüntüleri ile karşılaşan insanların cinayet ve intiharlara meylinin arttığına işaret etmektedir.

***

Eğri oturup doğru konuşacak olursak, günümüzde, medyada şiddet  kâr kaygısıyla daha fazla kullanılmaktadır. Şiddetin satış popülaritesi yüksektir. Bundan nemalanmak isteyen bazı medya organları da bu şekilde yayınlar yaparak, toplum içerisinde sansasyon, korku ve kaygılar yaratarak kâr marjlarını arttırmayı hedeflemektedir.  Medya bu yaklaşımıyla şiddeti meşrulaştırmaktadır.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı