Meclis’ten kadrolu öğretmen müjdesi

Meclis'te öğretmen kadrolarının artırılması amacıyla görüşülen yasa tasarısı oy birliği ile onaylandı.

17 Haziran 2019 - 15:01

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, “Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nı oy birliği ile onayladı.

Yasayla,  artan öğrenci sayısı ve Öğretmenler Yasası’ndan kaynaklanan “A Öğretmen” ve “B Öğretmen” uygulaması nedeniyle ortaya çıkan mevcut öğretmen ihtiyacının ve gelecek yıllarda oluşması muhtemel öğretmen ihtiyacının giderilmesi amaçlanıyor.

Cemal Özyiğit

Tasarıyla ilgili ilk sözü TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit aldı. Özyiğit, yasa tasarısının kadro artırımı olduğunu ifade ederek, görev süresinde sendikalarla görüş alışverişi içinde yasanın düzenlendiğini anlattı ve bu yasanın onaylanmasıyla yeni eğitim yılı için öğretmenler atanması için son derece önemli olduğunu söyledi.

Özyiğit, kadrolarda bir takım ihtiyaçlar oluştuğunu ifade ederek, yasa tasarısının hemen yeni hükümet tarafından gündeme getirilmesini olumlu karşıladı ve olumlu oy kullanacaklarını kaydetti.

Erhan Arıklı

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da, eğitimin önemine işaret ederek, eğitimin “yazboz tahtası” haline geldiğini, eğitimde geriye gidildiğini, sürekli öğretmen eksikliği olduğunu ifade ederek, yeni dönemde eğitimde gerekli adımların atılması ve öğretmenlerden daha fazla verim alınması için ciddi bir planlama yapılmasını istedi.

Arıklı, sendikaların da sürekli “öğretmen alın” dediğini, çünkü öğretmenlerin sendikaların “üyesi” “ekmek kapısı” olduğunu savunarak, ülkede rakamlara göre 1 öğretmen başına 8 öğrenci düştüğünü, bunun yanlış olduğunu söyledi. Erhan Arıklı, bu konuda ciddi bir çalıştayla tüm paydaşlarla çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi, bakanlığa bu konuda çağrıda bulundu.

Özdemir Berova

UBP Milletvekili Özdemir Berova da, Öğretmenler Yasası’nda yapılan değişikliğin eğitim ve sağlıkla ilgili olduğunu ifade ederek, yasanın öğretmenlerle ilgili kısmında, yeni eğitim yılında kadro engeline katılmamak için bu yasa değişikliğine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Berova, eğitim yılının tamamlandığını, meclisin de tatile gireceğini, bu yüzden okullarda ve bakanlıkta kadrolarla ilgili en yoğun dönem olan yaz aylarında bu yasal düzenlemeyle yeni eğitim yılında kadro eksikliği yaşanmaması açısından önem taşıdığını söyledi. Berova, eğitimin önemine vurgu yaparak ileriki hafta bu konuda gündem dışı konuşma yapıp detaylı bilgi vereceğini söyledi.

Nazım Çavuşoğlu

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu da söz alarak, eğitime verilen öneme ve tüm duyarlı milletvekillerine teşekkür ederek, önlerinde sıkıntılı günler bulunduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, öğrencilere öğretmenlere ve velilere güzel bir tatil dileyerek, yeni dönemin sorunsuz açılması için şimdiden çalışmaya başladıklarını, dersliklerin okulların tadili için çalıştıklarını, Maliye Bakanlığı’nın da destek verdiğini, kitaplar için ihaleye çıkıldığını kaydetti.

Okulların Eylül ayında açılırken kadro eksikliği olmaması için düzenlenen yasaya destek veren tüm milletvekillerine teşekkür eden Çavuşoğlu, mevcut öğretmenlerin verimli kullanılması, ders sayılarının ayarlanması, eğitim sendikalarıyla işbirliğine önem verdiklerini, önemli olanın eğitim olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, sendikalarla birlikte hareket etmenin eğitime katkı olduğunu ifade ederek, eğitim ve sağlık söz konusu olduğunda birlikte hareket etmenin şart olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu, devlette devamlılığın esas olduğunu da belirterek, geçmiş hükümetten eksik kalan projelerin devamını da birlikte çalışarak sürdüreceklerini kaydetti.

Biray Hamzaoğulları

CTP Milletvekili Biray Hamzaoğulları da, Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı ile ilgili söz alarak, yasaya komitede olumlu oy kullandıklarını ifade etti. Hamzaoğulları, İskele Karpaz bölgesi okullarına gereken önemin verilmesi gerektiğini, okullarda ciddi reforma ihtiyaç duyulduğunu, okul, öğretmen ve öğrencilerin sıkıntılar yaşadığını anlattı.

Erkut Şahali

CTP Milletvekili Erkut Şahali de, görüşülen yasanın kadro sayısının artırılması için önemli olduğunu, eski hükümet döneminde yapılan proje ve çalışmaların devamının önemine işaret ederek, öğretmenlerin veriminin artırılması için ilgili paydaşlarla da uzlaşı içerisinde çalışılması gerektiğine vurgu yaptı.

Şahali, yasa ile 5 bin öğretmenin devlete bağlı okullarda çalışmasının sağlanacağını, nüfus artışının öğrenci profilinin yeni kadrolara da ihtiyaç doğurduğunu ifade ederek, yasanın önemine işaret etti, yeni tatil yılının eğitim altyapısının iyi değerlendirilmesini istedi.

Sıla Usar İncirli

CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli de, öğretmen kadrolarının artırılması amacıyla görüşülen yasaya değinerek, komitelerde son dönemde en çok mesaiyi sağlık ve eğitimde kamusal hizmetleri artırmak ve geliştirmek için harcadıklarını söyledi.

İncirli, ülkede nüfusun, buna bağlı olarak da eğitim ve sağlıkta ihtiyaçların arttığını, yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, geleceğe yönelik planlamaların bunların gözetilerek yapılmasının önemine işaret etti, yasaya olumlu oy kullanacaklarını kaydetti.

Olgun Amcaoğlu

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu da, ülkede, kadrolarda öğretmen olmasına rağmen, her yıl öğretmen eksikliği dolayısıyla öğretmen alınasının ne kadar doğru olduğunun sorgulanması gerektiğini kaydetti.

Tufan Erhürman

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da, Lefkoşa bölgesinde devlet okullarında Türkçe konuşmayan öğrenciler bulunduğunu, dil ve teknoloji alanında sorunlar olduğunu söyledi.

Temel sorunun ‘ne öğretiyoruz?’ ve ‘nasıl öğretiyoruz?’ sorunu olduğunu dile getiren Erhürman, bakana 10 yıl bakanlıkta kalacakmış gibi eğitimi ileri taşıyacak projeler hazırlaması çağrısında bulundu.

Erhürman, bir sonraki eğitim yılının sorunsuz açılması gerektiği söylendiğinde sadece öğretim okul kitap eksikliğinin değil, eğitimin kalitesinin de tartışılması gerektiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından yasa tasarısı oy birliğiyle onaylandı.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı