Meclis’te ‘medya’ tartışması

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda milletvekilleri çeşitli konulara değinen güncel konuşmalarını yaptı.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda milletvekilleri çeşitli konulara değinen güncel konuşmalarını yaptı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay başkanlığında toplanan genel kurulda sunumların ardından ilk sözü TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli aldı.

Angolemli, 3 Aralık Engelliler Günü’ne dikkat çekmek için 62. madde kapsamında yaptığı konuşmasında, engellileri koruma ve rehabilite yasasına değindi.Özel sektörde ve kamuda bu yasaya uyularak kaç kişinin istidam edildiğini sordu.

Yatırım konusunda teşvik de bulunduğunu anımsatan Angolemli, yasanın uygulanmasıyla engellilerin rahatlayacağını ve toplumun bir parçası olmalarının daha kolay sağlanacağını kaydetti.

Angolemli, engelli istihdamını yasal olarak yerine getirmeyen kurumlara uygulanması belirlenen cezalara da değinerek, devletin her yüz kişi çalıştıran kurumda 4 engelli göndermekle yükümlü olduğunu, aksi uygulamada öngörülen cezalar bulunduğunu anımsattı.

Devletin ‘nasıl olsa asgari ücret verip, yardımda bulunuyorum’ rahatlığında olduğunu ancak engellinin çalışıp, yaşama karışmak ve toplumun parçası olmak istediğini ifade eden Angolemli, engellileri koruma ve istihdam yasasının bir an önce uygulamaya konması gerektiğini vurguladı.

Angolemli, yerleşim yerlerinde engellilerin önünü açmanın ve onların hayatını kolaylaştırmanın önemine değindi.

ÇAVUŞOĞLU

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, sabahtan itibaren engelliler için ne yapılabilir noktasında çeşitli çalışmalar yaptıklarını ve 5 engelli bireye üniversite harçlarını ödemek için protokol imzaladıklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, engellilerin en büyük ulaşım zorluğu yaşadığı kurumların başında bakanlıklar olduğunu ve bakanlık binasının engelsiz olması için çalışma başlatma kararı aldıklarını kaydetti.

Bugünün sadece düşüncede kalan son 3 Aralık olması ve devletin bir hedef koyarak, engelleri ortadan kaldırmasını temenni etti.

Çavuşoğlu, bakanlık olarak önce bakanlığı, ardından da okulları engelsiz bir vizyona kavuşturmak için bugünden itibaren çalışacaklarını söyledi.

ŞAHALİ

CTP Gazimağusa Milletvekili Erkut Şahali de “Kurumsal Medyanın Önemi ve Hükümetin Bu Konudaki Tavrı” başlıklı bir konuşma yaptı.

Şahali, hükümet yetkililerinin genel kurul salonundan “toplu çıkış” yapmasını eleştirerek, medyanın dünyanın her yerinde 4. güç olarak kabul edildiğini ve süreç içerisinde medyanın toplumdaki yerini anlattı.

Erkut Şahali, doğru haber aktarma zorunluluğu olan geleneksel medyanın ekonomik olarak kendi kendine yetmesi gerektiğini söyleyerek, “Ekonomik olarak ayakta duramayan ve birilerinin desteğiyle ayakta kalan medya kamuoyunu doğru bilgilendiremez” dedi.

Medyanın özgür olabilmesi için meclisin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayan Şahali, medyanın da yerine getirmesi gereken ahlaki sorumlulukları unutmaması gerektiğini söyledi.

Şahali, medya kuruluşlarına stajyerlerin çok hızlı giriş çıkış yaptığı bir ortamda fahiş hataların olmasının çok doğal olduğunu ancak bu konuda herkese düşen sorumluluklar olduğunu ve medya mensuplarının eğitilmesinde, doğru habere ulaşmasında hükümetin çalışmalar yapması gerektiğini anlattı.

PİLLİ

Sağlık Bakanı Ali Pilli ise, medyanın ülke için çok önemli olduğuna işaret ederek, bakanlığın yanı sıra hükümetin de bu konuya çok önem verdiğini ifade etti.

Pilli, medyadan Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı olumlu icraatları gündeme getirmesini istedi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı