Meclis’te CMC tartışması

CTP Milletvekili Salahi Şahiner, CMC atıkları sebebiyle yaşanan kirliliği dile getirirken, Turizm ve Çevre Bakanı Üstel'den yanıt geldi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’un son bölümünde, CTP Milletvekili Salahi Şahiner, CMC’nin atıklarının çevreye olan kötü etkisin ile ilgili konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Şahiner’in ardından sözü alan Turizm ve Çevre Bakanı Üstel, CMC konusunun ciddi bir çevre sorunu olduğunu ancak henüz bir çare üretilemediğini aktardı.

ŞAHİNER

CTP Milletvekili Salahi Şahiner,“CMC’nin Yarattığı Çevre Felaketi” konusunda yaptığı güncel konuşmada, dün CMC konusunda gerçekleştirilen iki toplumlu bir eyleme dikkat çekerek, yaratılmaya çalışılan farkındalığa vurgu yaptı.

Şahiner, yapılan araştırmalarda bölgede 12 milyon ton maden atığı olduğunun ortaya koyulduğunu kaydetti.

Alman Plejades firmasının 2008 yılında hazırlanan raporuna dikkat çeken Şahiner, bu çalışmalarda hava, su ve toprak analizlerinin yapıldığını kaydetti.

Toprak ve su ph’nın 2 seviyesine düştüğünü, bu raporda ağır metal ve kimyasal zehrin detaylı bir şekilde açıklandığını söyleyen Şahiner, bin dönümün üzerinde bir alanda hala ot bitmediğini söyledi.

Yağışlı senelerde zehirli maden atıklarının denize ve yeraltı sularına karıştığının görüldüğünü ifade eden Şahiner, CMC atıklarının yerleşim birimlerinin arasında kaldığını, tarım arazilerinin CMC arazilerinin içine kaydığını ve devletin bu konuda kayıtsız kaldığını ileri sürdü.

CMC’nin Lefke bölgesinin sorunu, çevre felaketi olmadığını, bütün adanın ve hatta Doğu Akdeniz’in çevre felaketi olduğunu vurgulayan Şahiner, “Dünyadaki sermayenin en çirkin yüzüdür” dedi.

Milyarlarca dolarlık değerli metal adadan götürülürken, ülkeye sadece zehir kaldığını, KKTC bütçesinin ise bu pisliği temizlemek için kayağı olmadığını söyleyen Şahiner, konunun insan sağlığı ve hakkı olduğunu söyledi.

Buradaki denizin bütün insanları etkilediğini, bu bölgeden adaya dağıtılan sebze ve meyveyi herkesin tükettiğini belirten Şahiner, konun acil önlem gerektiren bir çevre sorunu olduğuna dikkat çekti.

Maden fiyatlarının yükselişinin atıkların içinde kalan madeni bile değerli kıldığını ifade eden Şahiner, “Atığın kendisi zaten değerlidir, fakat bu bölgeyi yeni çevre felaketlerine sürükleyecek bir maceraya götürmesin” dedi.

Bu atıkların ülke dışına götürülmesi önerisini ortaya koyan Şahiner, maden atığının değerlendirilmesi önerinde bulundu.

ÜSTEL

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Şahiner’e cevaben yaptığı konuşmada, 1974 sonrası ülkenin kanayan yarası durumunda olan CMC konusunda bir çare üretilmediğini söyledi.

Yapılan incelemeler sonucunda CMC konusunun ciddi bir çevre sorunu olduğunun ortaya koyulduğunu belirten Üstel, CMC’nin 2007 Bakanlar Kurulu Kararı ile port isbi isimli şirkete 48 yıllığına kiralandığını, ancak söz konusu şirketin verdiği taahhütlerin hiç birini yerini getirmediğini kaydetti.

Bu konuda yapılan çalışmaları anlatan Bakan Üstel, konunun 2017 yılından bu yana mahkemede olduğunu, bu şirketle yapılan anlaşmanın fes edilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söylediklerini dile getirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi ve buradaki bazı üniversitelerin Çevre Mühendisleri ile bir çalışma başlattıklarını söyleyen Üstel, bu konuda bir projelendirme yapıldığını, mali kaynağın da temin edildiğini aktardı.

Atığın, her nereye götürülürse götürülsün, çevre ve insan sağlığına zararı olduğunu belirten Üstel, bu atığın mevcut boş havuzların geçirgenliği önleyecek membranla doldurularak, su geçirmeyecek membranlarla üstünün kapatılması konusunda kendilerine bir rapor verildiğini anlattı.

Ülkede atık olan bir madeni hiç kimsenin ülkesine almak istemediğini söyleyen Bakan Üstel, orada yapılan iyileştirmeden sonra, çevreye hiçbir zararı olmayacağının garantisini aldıklarını belirtti.

Konuşmaların tamamlanması sonrasında, sözlü ve yazılı sorular bölümüne geçilerek, ardından Meclis Genel Kurulu bugünkü çalışmalarını tamamladı.

Meclis Genel Kurulu’nun bir sonraki birleşimi, 2 Aralık Pazartesi günü saat 10.00’da yapılacak.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu