Meclis’te bayrak tepkisi

Güney'de KKTC bayrağını yakılmasına tepkiler bugün toplanan Cumhuriyet Meclis Genel Kurulu'nda da sürdü.

Bugün toplanan Cumhuriyet Meclis Genel Kurulu’nda, Rum Kesimi’nde 15 Kasım’da gerçekleşen bir eylemde KKTC bayrağının yakılması konusu tartışıldı.

Özyiğit

Kürsüye ilk olarak gelen TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, cumhuriyetin bayrağına büyük bir saygısızlık yapıldığını, bunu da şiddetle protesto ettiklerini söyledi. Özyiğit, Güney’de yaşayan herkesin aynı tutumda olduğunun lanse edilmesinin de yanlış olduğunu ifade etti.

Güney’de bayrağa yapılanın çok büyük yanlış olduğunu kaydeden Özyiğit, Rum yönetimin söz konusu konuda gerekeni yapmasını istedi.

Tatar

Güneyde yakılan bayrak olayını toplum olarak herkesin kınadığını hatırlatan Başbakan Ersin Tatar ise, güneyde azımsanamayacak kadar çok kişinin aynı şekilde düşündüğünü ve Anastasiadis’in ve başka herhangi bir yetkilinin bu konuda herhangi bir şey söylemediğini belirtti.

Arıklı

YDP Milletvekili Erhan Arıklı da, Güney Kıbrıs’ta KKTC bayrağının yakılmasını toplumun her kesimin kınadığını ancak bazı kesimlerin kınamanın hemen ardından “ bizde de bunlar yapılıyor” gibi ifadeler kullandığını belirterek, bundan üzüntü duyduğunu söyledi.

Konuşmasında Güney’de Kıbrıslı Türklere karşı yapılan saldırılardan örnekler veren Arıklı, bu olayların ne ilk ne de son olacağını kaydetti.

Arıklı, Elam’ı kınamak istiyorsak onu mahsumlaştırarak değil gerçekleri kabullenerek kınamak gerektiğini kaydetti.

Özersay

Özersay, bayrakla ilgili herkesin tepki gösterdiğini ve konsensusla bu olayın kınandığını belirterek, geçmişte Güney’de Talat’a yapılan saldırının ardından polis genel müdürünün görevden alındığını anımsatarak yine bu şekilde tepkiler görmek istediklerini söyledi.

Bayrağın tüm toplumlar için hassas bir konu olduğuna işaret ederek, tarih boyunca bayrakla ilgili yaşanan olaylara örnekler veren Özersay, bu konuda adım atılması çağrısında bulundu.

Erhürman

CTP Milletvekili Tufan Erhürman, ELAM’ın herhangi bir faaliyetinin Meclis’te bu kadar yer almasını doğru bulmadığını ifade ederek, iki halk arasındaki güvenin tesis edilmesinin öneminin vurgulandığı bir ortamda kendilerinin de bu tür olayların bu güveni zedelediğini ve kimsenin kayıtsız kalamayacağını anlatmaları gerektiğini söyledi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı