Meclis’te Akıncı, yetki ve görüşmecilik tartışması

Meclis Genel Kurulu'nda bugün parti liderleri arasında Cumhurbaşkanı Akıncı üzerinden tartışmalar yaşandı.

Güney Kıbrıs’ın Fatih gemisi personelinin tutuklanması girişimi Meclis Genel Kurulu’nda yetki tartışmalarına neden oldu.

Rumlara gösterilecek tepkinin hangi makam tarafından verileceği konusunda görüş ayrılıkları yaşanırken, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın görüşmecilik görevi de polemik konusu oldu.

Arıklı: “Cumhurbaşkanı adım atmalı”

Gündem dışı söz alan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, Fatih personelinin tutuklanmasıyla ilgili girişime işaret ederek,  “Ne olacak deyip geçiştirmek doğru değil. KKTC olarak adım atmalıyız. Bu adımı Cumhurbaşkanı atmalı” dedi.

Arıklı, “Sayın Cumhurbaşkanı ciddi bir açıklama yapmadı. Bayram mesajında Türkiye’ye ve hükümete ‘AB çatısı altında iki devletli çözüm ilkesine şiddetle karşı çıktığı, görevde olduğu sürece de buna karşı çıkacağı mesajını verdi” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın hükümeti ve Meclisi yok sayamayacağını belirten Arıklı, “Yetki Meclis’te, Meclis’in içinden çıkan hükümettir. Sayın Cumhurbaşkanı’na bir daha hatırlatıyorum. 2003’teki olayı yeniden yaşamak istemiyoruz. İki devletli çözümün tartışılmasına şans verilmeli. Bu şansı peşinen berhava etmek, Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken bunun manipülasyon aracı olarak kullanmak doğru değil” ifadelerini kullandı.

Özersay: “Cumhurbaşkanı yoktur, biz varız’ diye bir tavır ortaya koymadık”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da konuyla ilgili olarak, “Rum tarafının gerginliğe çanak tutan bu yaklaşımını doğru bulmuyoruz. Tartışmalı bölgelerde tarafların iddiası olur, bunun barışçı yöntemlerle çözülmesi gerekir. Bu konu, daha da ileriye taşınırsa tedbir alınacak. Yakından takip ediyoruz. Türkiye ile de istişare içindeyiz” dedi.

Özersay, “Hükümet olarak dış politika ve Kıbrıs konusunda yapacağımız izahatlar var, bunu peyder pey yapacağız. ‘Cumhurbaşkanı yoktur, biz varız’ diye bir tavır ortaya koymadık. Görev yetki ve sorumluklara karşı bir tavrımız olmadı” şeklinde konuştu.

Denktaş:  “Meclis, Cumhurbaşkanını görüşmecilik görevinden alır diye bir usul yoktur”

Genel Kurul’da söz alan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş da, “Meclis karar verir, Cumhurbaşkanını görüşmecilik görevinden alır diye bir usul yoktur. Orayı da halk seçer, burayı da halk seçer. Bu tartışmanın uzamaması için söz aldım” dedi.

Güney’deki kararla ilgili Meclis olarak ses çıkarılması gerektiğini kaydeden Denktaş, şöyle devam etti:

“Doğu Akdeniz’de münhasır ekonomik bölge açısından Türkiye’nin atması gereken adımlar vardı. Bu adımları atmamasının sonuçlarını yaşıyoruz. 2003’te hidrokarbon konusunu gündeme getirdiğimizde yalanlanmıştık.  O gün söylediklerimin doğruluğu ortaya çıktı.  Biz de tavır koyalım, söz söyleyelim ama esas ses çıkarması gereken Türkiye’dir. 16 sene geçti. Hukuki, diplomatik ve siyasi adım var mı? Buna bakılması lazım. Türkiye’nin de bakması lazım. Bizim cumhurbaşkanının, hele de birçok konuda köşeye çektirilmiş, ‘sizin bu konuda yetkiniz yok, siz fazla konuşmayın’ diye bir algı yaratılmış durumu varsa, uluslararası arenada söyleyeceklerimizin, atacağımız adımların pek faydası olmaz. Bizim kendimizi uluslararası alanda daha kabul edilebilir noktaya taşıma durumuz vardır ancak o zaman söylenecek şey karşı tarafı etkileyecek.”

Arıklı: “Akıncı, görüşmeciyi atama yetkisinin Meclis’te olduğunu kendi söyledi”

Daha sonra yeniden söz alan Erhan Arıklı, Genel Kurul’un başında Akıncı ile ilgili yaptığı açıklamaya işaret ederek, “Sayın Cumhurbaşkanı’na kendi söylediklerini hatırlatıyorum. Görüşmeciyi atama yetkisinin Mecliste olduğunu kendi söyledi. Bunu hatırlatıyorum ve diyorum ki Meclisin ve hükümetin görüşlerine saygılı olun” şeklinde konuştu.

Denktaş: “Cumhurbaşkanı Kıbrıs konusundaki görüşmeleri yürütür”

Yeniden söz alan Serdar Denktaş, “Cumhurbaşkanı Kıbrıs konusundaki görüşmeleri yürütür” vurgusunda bulundu.

Serdar Denktaş, “Denktaş hariç hiçbir cumhurbaşkanı ile görüşlerim uymadı ama Cumhurbaşkanı benim devletimin başkanıdır. Bu makam hepimiz göz bebeği olmalı, saygılı davranmak durumdayız” şeklinde konuştu.

Özyiğit: “Cumhurbaşkanı yetkiyi halktan alır”

Yeniden söz alan Cemal Özyiğit, “Cumhurbaşkanı yetkiyi halktan alır.  Bir yıl sonra seçim var. Halk ‘bugüne kadar federasyonu görüştük, yeni şeyler isteriz derse’, yetkiyi ona göre verecek. Bunlar doğru yaklaşımlar değil. Ayrıca AB içinde iki devlet hayal üründür” dedi.

Özyiğit, hidrokarbon konusunun önemli olduğunu, “Bu konuda dikkatli adım atılmazsa kendimizi çatışma zemini içinde bulabiliriz” dedi.

Kıbrıs konusundaki sürece de işaret ederek, “Denktaş’ın rahatsızlığı nedeniyle 10 Aralık Kopenhag Zirvesi’ne o dönemin Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu gönderildi ve bu topluma tarihi şeyler kaybettirildi” dedi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı