“Maraş’ın açılması seçim vaadi”

CTP eski Genel Sekreteri Kutlay Erk, Haberci TV’de Mine İçsel'in sunduğu “Gündemden Konular” programına konuk oldu.

9 Temmuz 2019 - 17:12

CTP eski Genel Sekreteri Kutlay Erk, Haberci TV’de “Gündemden Konular” programına konuk oldu. Mine İçsel’in sorularını yanıtlayan Erk, gündeme dair yorumlarda bulundu.

Erk, kapalı Maraş’ın açılması konusuna ilişkin şunları söyledi:

“Maraş’ın açılması dönem dönem hep tartışılan bir konu oldu. Özellikle tartışmayı başlatan Kıbrıs Rum tarafıydı ve onlarda genellikle seçimleri dönemlerinde eski Maraşlı seçmenlerin oylarını kazanmak için; “açılıyordu, açacaktık Brüksel’e gittik, New York’a gittik” şeklinde Maraşlıların oylarını almak yönünden bir girişimdi. Şimdi bizim taraftan da seçim yatırımı girişimi olarak görüyorum. Bir vaat olarak görüyorum.”

Kutlay Erk, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki girişimleri konusunda ise şöyle konuştu:

“Doğu Akdeniz’de çizilen MEB’lerde Türkiye’nin ilgili uluslararası anlaşmaya taraf olmadı ve bu MEB’ler bu yüzden Türkiye hariç bırakılarak hazırlandı. Bu anlaşmaya taraf olanlar haritaları kendi akıllarınca kendi vizyonlarınca hazırladı ve bir MEB haritalanması yapıldı. Buna bakıldığı zaman Türkiye’ye büyük haksızlık yapıldı. Bölgenin en büyük coğrafyası olan Türkiye, en küçük MEB’e sıkıştırılmakta. Dolayısıyla Türkiye evet anlaşmayı imzalamadı ama İsrail de imzalamadı. Türkiye imzalamadı diye özellikle Kıbrıslı Rumların, Türkiye’ye karşı bir tavır alarak bir şeyleri götürebileceğini zannetmesi doğru değildir. Türkiye’yi dışlayarak Doğu Akdeniz’de MEB çizilemez. Türkiye de evet o da bu anlaşmaya taraf olsun ve beraber yapılsın en idealidir ama her halükarda o uluslararası anlaşmaların kıstaslarına göre, Türkiye kendisi bir haritalandırma yapıyor. O yaptığı haritalandırma pratiğe ve gerçeğe daha yakın haritalandırmadır. Bunu da Yunanistan, Rum kesimi, kıyıdaş diğer ülkeler reddediyor. Zengin petrol yatakları da olunca tartışmalar çıkıyor

Türkiye bu konuda haksız değildir. Tavrı diye baktığınızda; uzun zaman Türkiye ‘uluslararası hukukla dostane tavırla bu sorunu nasıl çözeriz?’ diye götürürken Kıbrıslı Rumlar alelacele yangından mal kaçırır gibi ihale edip de sondaj çalışmalarında adım atınca tabi ki Türkiye’de tavrını sertleştirdi. Uluslararası politikada bir diplomasi politikası vardır. Bir yere kadar gidersiniz. O diplomasi ile bir sonuç elde edemeyince güç politikası aşamasına geçersiniz. Ve şimdi Türkiye güç politikası aşamasına geçmiştir. Bu konuda güçlü bir durumdadır Türkiye.”

Gündemden Konular-Canlı Yayın

Mine İçsel 'in konuğu, CTP eski Genel Sekreteri Kutlay Erk

Kıbrıs Haberci paylaştı: 9 Temmuz 2019 Salı

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı