Maraş’a dair -1-

Taner Derviş, Kıbrıs Türklerinin İngiliz Sömürge İdaresi’nden 1.5 milyon sterlin tazminat karşılığında vakıf mallarından feragat ettiği yönündeki iddiaları kesin bir dille yalanladı.

6 Eylül 2019 - 11:00

Son dönemde Kapalı Maraş’a ilişkin sıcak gelişmeler yaşanmaktadır. Bu bağlamda,  Kıbrıs Vakıflar İdaresi Eski Genel Müdürü Taner Derviş ile Kanal T ekranlarında Gündem Özel programında pek çok tarihi gerçekliğe vurgu yapan bir sohbet gerçekleştirdik.

Taner Derviş sözlerine Vakıfların kuruluşundan itibaren her dönemde Ada genelinde ve uluslararası platformda tanınmış olduğunu ve Ahkamül evkaf dediğimiz vakıf hükümlerinin geçerli olduğunu belirterek başladı. Derviş, bu hükümlerin Lozan Antlaşması, Kıbrıs Cumhuriyeti Kuruluş Antlaşması ve 1960 Anayasası ile ada genelinde geçerli bütün yasalarda ve anayasalarda değiştirilmemiş şekliyle yer aldığına dikkat çekti. Taner Derviş ayrıca vakıf hükümlerinin değiştirilmemiş şekli ile en son 1960 Kuruluş antlaşmasında yer aldığını ve geçmişten gelen hukuki zemini teyit etmekte olduğunu söylemektedir. Hem Kıbrıs Cumhuriyeti kuruluş Antlaşması hem de Anayasası’nda ‘Hiçbir yasama ve yürütme kararı vakıf hükümlerine müdahale edemez’ hükmünün bulunduğu ve bunun bugün bile ne Güney’de ne de Kuzey’deki idare’nin hükümet yada meclis kararıyla vakıflara müdahale edemeyeceği anlamını taşıdığının altını çiziyor.

Derviş, Uluslararası hukukta da yer alan Ahkamül Evkaf hükümlerinin bazılarına da değindi. Bu hükümler arasında, vakfiyelerin ortadan kaldırılamayacağı, feshedilemeyeceği, kurucuları tarafından dahi değiştirilemeyeceği, vakıfların hiçbir şart altında elden çıkarılamayacağı, devredilemeyeceği, vakıflardan feragat edilemeyeceği, vakıfların sonsuza dek yaşatılacağı, İstibdal ilkesi kapsamında ve o vakfın ruhuna uymak koşuluyla eşdeğer karşılığında takas ve satış yapılabileceği, vakıf mülkiyette hiçbir zaman azalma meydana gelmeyeceği ve zorla işgal edilmiş vakıfların tazminatla birlikte iade edileceği  hususları yer almaktadır.

Derviş, 1907 yılında yapılmış ‘Taşınmaz Mal Tescil ve Değerlendirme Yasası’  çerçevesinde İngiliz İdaresi’nin taşınmaz malı kim kullanıyorsa onların ismine kaydetme yaklaşımını hayata geçirdiğini ve böylelikle çok ciddi sayıda vakıf malının kullanıcıların tasarrufuna geçirildiğine dikkat çekiyor. Derviş, vakıf hükümlerine ve ada genelinde geçerli yasalara ters olan bu uygulamayla vakıf mallarının gasp edildiğini de iddia ediyor.

Taner Derviş, Kıbrıs Türklerinin İngiliz Sömürge İdaresi’nden 1.5 milyon sterlin tazminat karşılığında vakıf mallarından feragat ettiği yönündeki iddiaları kesin bir dille yalanladı. Derviş, Kıbrıs Cumhuriyeti Kuruluş Antlaşması’nın U eki’nde vakıf mülklerinden feragat edildiğine ya da vakıf mülklerinin satıldığına dair tek bir cümle yoktur dedi. Yarınki yazımda Maraş’a dair az bilinen gerçeklere ilişkin farklı yaklaşımları sizinle paylaşmaya devam edeceğim.

Etiketler

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı