Maraş meselesi BM’ye taşınıyor

Rumlar BM’ye başvuruyor...

17 Eylül 2019 - 11:07

Nikolaos Stelya –

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun KKTC ziyareti boyunca verdiği mesajlar ve haftalık Kathimerini gazetesine verdiği öze mülakat Kıbrıs Rum tarafında büyük yankı uyandırdı. Ankara’nın son uyarı ve mesajlarını dikkate alan Rum liderliği Kıbrıs Meselesindeki son gelişmeleri ve Maraş konusunu Birleşmiş Milletler’e taşımaya karar verdi.

BM nezdinde “Türkiye anlaşmalardan, 9 Ağustos mutabakatından ve iki kesimli, iki toplumlu federasyon fikrinden vazgeçti” mesajını vermeye hazırlanan Rum liderliği, Nikos Anastasiadis’in New York temaslar çerçevesinde lobi faaliyetleri yürütecek. BM Genel Kurulunda Güvenlik Konseyi üyeleri ile bir araya gelecek olan Anastasiadis Avrupa Birliği temsilcilerinden de destek talebinde bulunacak. Anastasiadis Kıbrıs ile ilgili gelişmelerin Ekim ayında Brüksel’de toplanacak olan Avrupa Konseyi toplantısında ele alınması için de çaba sarf edecek.

Diğer yandan, son gelişmeler karşısında Ankara’ya “çözümün temeli iki kesimli, iki toplumlu federasyondur” hatırlatmasında bulunan Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis müzakerelerin bir an önce 9 Ağustos mutabakatı temelinde, Crans Montana’da kaldığı yerden başlaması yönünde görüş belirtti.

BM’ye başvuru süreci

Rum liderliği Kıbrıs sorununda son yaşanan gelişmeleri ve özellikle Maraş meselesini BM’ye taşımaya hazırlanıyor. Bu bağlamda Dışişleri Bakanlığı ekseninde Maraş ile ilgili hummalı bir çalışma başlatılmış durumda.

HABERCİ’nin ulaştığı son bilgilere göre, geçtiğimiz hafta Güvenlik Konseyi’nin üye ülkelerinin temsilcileri Lefkoşa’daki Rum Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. Yabancı diplomatlara Maraş ile ilgili özel bir brifing sunuldu.

Yabancı diplomatlarla gerçekleştirilen temaslar sonrasında, Cumartesi günü Maraş meselesi kapsamlı olarak Cumhurbaşkanlığında masaya yatırıldı. Söz konusu toplantıda ayrıca, Kıbrıs meselesindeki son gelişmeler ve özellikle Çavuşoğlu’nun mesajları ele alındı.

Bu hafta itibari ise, Lefkoşa’da gerçekleştirilen hazırlıklar çerçevesinde, Maraş meselesi kademeli olarak BM’nin gündemine taşınacak. BM’ye başvururken Kıbrıs Rum liderliği Maraş’ın BM’nin önceki kararları temelinde Türk yönetimi altında açılması fikrinin önüne set çekmeye çalışacak.

HABERCİ’ye konu ile ilgili konuşan kaynaklar Maraş meselesinin çok boyutlu ve oldukça “zor” bir konu olduğu uyarısında bulunuyor. Kapalı kentin açılması meselesi gerek Türk tarafı gerekse de Rum tarafı açısından çetrefilli bir hal almış durumda. Bu yüzden Rum tarafı bu konudaki adımları dikkatli atmak istiyor.

Diğer yandan kaynaklar, Çavuşoğlu’nun Kathimerini’ye vermiş olduğu mülakatta kullanım hakkı üzerinde durduğu uyarısında bulunuyor. Rum tarafı açısından Türk tarafının bu çıkışı Maraş meselesinde yeni bir unsur teşkil etmekte.

Hristodoulidis’in değerlendirmesi

Kıbrıs Rum tarafı bir yandan BM’ye başvurmaya hazırlanırken diğer yandan da Türkiye’nin yeni mesajlarını büyük bir dikkatle merceği altına yatırıyor. Bu bağlamda Ankara’nın Dışişleri Bakanı aracılığı ile vermiş olduğu mesajlar Rum diplomatlar ve yetkililer tarafından çok boyutlu olarak irdeleniyor.

Konu ile ilgili basına bilgi veren Hristodoulidis Ankara’nın yeni mesajları ile ilgili olarak Rum liderliğinin üç olasılık üzerinde durduğu yönünde mesaj verdi. Hristodoulidis’e göre Ankara Kıbrıs meselesindeki yeni mesajlarını Kıbrıs Rum tarafında yeni fikir ayrılıkları yaratmak için veriyor. Ankara bir yandan Maraş sakinlerini Rum liderliği ile karşı karşıya getirmek isterken, diğer yandan DİSİ iktidarını muhalefet ile burun buruna getiriyor.

Rum Dışişleri Bakanına göre Ankara yeni çıkışları ile Kıbrıs Türk toplumunu da önemli mesajlar gönderiyor. Federasyon projesinin çöktüğüne temas eden Ankara alternatif planların devreye girmesi yönünde görüş belirtiyor.

Hristodoulidis’e göre Ankara son mesajları ile, yukarıda temas edilen iki hedef ile beraber, Kıbrıs özelindeki asıl amaçlarını perdelemeye çalışıyor olabilir.

Dışişleri Bakanı her halükârda Ankara’nın Kıbrıs ile ilgili pozisyonunu BM nezdinde netleştirmesi yönünde görüş ifade ediyor.

Muhalefet tepkili

Son gelişmeler karşısında Rum muhalefet partileri de yoğun şekilde tepki gösteriyor ve Kıbrıs sorununun geleceği ile ilgili olarak yeni inisiyatiflerin alınması gerektiğini vurguluyor.

Çavuşoğlu’nun son mesajlarını değerlendiren EDEK Türk tarafının BM’nin ilgili kararlarını ret ettiği iddiasında bulundu. Çavuşoğlu’nun Maraş ile ilgili olarak kullandığı kullanım hakkı ifadesi temelinde Rum tarafının BM’ye başvurusunun elzem olduğu görüşünü dillendiren EDEK Türkiye’nin kapalı şehir için bir kolonileştirme projesinin var olduğu iddiasında da bulundu.

Yeşiller Hareketi ise EDEK’in tezlerini desteklemek sureti ile BM’ye başvuruyu onaylıyor. Bu başvurunun çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği görüşünde olan hareket, başvuru öncesinde ivedi bir şekilde Ulusal Konsey’in Maraş özel teması ile toplanması gerektiğini öne sürüyor.

Atina’da telaşlı bekleyiş

Kıbrıs’taki gelişmeleri komşu Yunanistan yakından takip ediyor. Anastasiadis lideriği ile sürekli diyalog halinde olan Atina, genel bağlamda, adadaki gelişmeleri “alarm verici” olarak tanımlıyor.

Kıbrıs’taki gelişmeleri doğal gaz meselesi ve Türk-Yunan ilişkilerinin geleceği ile birlikte ele alan Yunanistan tarafı an itibariyle Atina-Ankara ekseni ile Kıbrıs meselesinin büyük kırılmalara gebe olduğu görüşünü öne çıkarıyor.

HABERCİ’nin ulaştığı diplomatik kaynaklar, an itibari ile Ankara’dan ulaşan mesajların olumlu içeriğe sahip olmamasına rağmen Kıbrıs özelinde ve Türk-Yunan ilişkileri ekseninde hala çözüm için küçük fırsat pencerelerinin açık olmaya devam ettiği uyarısında bulunuyor.

Bu bağlamda ilerleyen haftalarda New York’ta gerçekleştirilmesi tasarlanan mini Türkiye-Yunanistan zirvesi, gerek Kıbrıs’ı gerekse de Türk-Yunan ilişkilerinin seyrinin yakından etkileyebilir.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı