Maraş KKTC toprağıdır

Kapalı Maraş’ın açılmasına yönelik çalışmalar çerçevesinde dün Kapalı Maraş’taki Ordu Evi’nde toplantı gerçekleştirildi.

Meyil AVCAN – Fotoğraflar: Erdem ÇAĞLAYAN

MARAŞ AÇILACAK…Türkiye’den ve KKTC’den üst düzey katılım ile gerçekleştirilen toplantıda Kapalı Maraş’ın KKTC toprağı olduğu vurgulandı ve açılması için kararlılık vurgusu yapıldı.

KKTC Başbakanlığı himayesinde “Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı” Başbakan Ersin Tatar ve Türkiye Başbakan Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılımı ile Kapalı Maraş’taki Ordu Evi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye Barolar Birliği tarafından organize edilen toplantıda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Türkiye Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da hazır bulundu.

Bazı akademisyenler, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve uzmanların da katıldığı toplantıda Kapalı Maraş’ın açılmasına yönelik siyasi ve hukuki bir yol haritası belirlenmesi için gün boyu sunumlar yapıldı ve değerlendirmelerde bulunuldu.

TATAR: “KAPALI MARAŞ KELİMESİ BİZİ İRİTE EDİYOR”

Başbakan Ersin Tatar da, toplantıda yaptığı konuşmada Maraş açılımının çok önemli olduğunu vurguladı.

“Böyle önemli bir yerde böyle önemli bir toplantıda yer aldığımız için gururluyuz. Eylül ayında Ankara’da çok kapsamlı toplantıda bu konular enine boyuna değerlendirilmiş ve bugün de onun devamı niteliğindedir. Hükumetin gündemine gelen ilk konu Maraş meselesiydi” diyen Başbakan Tatar, müzakerelerin 45 yıldır  devam ettiğini ancak elde sadece sıfır olduğunu  kaydetti. Kapalı Maraş’ın insanlara ve eski sahiplerine nasıl açılacağı ile ilgili ilk kez böylesi bir açılım yapıldığını aktaran Tatar, “Bu hükümet bunu gerçekleştirmiştir. Bunun çalışmalarını detaylandırarak devam ediyoruz. Çalışmalara hukuki teknik destek verenlere çok teşekkür ediyorum. Önemli olan bunu sürdürebilmek ve başarabilmektir. Böylelikle KKTC’nin kalkınmasını sağlamaktır. Kapalı Maraş kelimesi bizi irite ediyor. Dolayısıyla bu toplantıyı çok önemsiyor ve hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bizim ne kadar iyi niyetli olduğumuz ve açılım yaptığımız ortada ancak karşı taraftan ret aldığımız bariz bir şekilde görülüyor” dedi.

Ersin Tatar, Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki devlet olduğunu ve Maraş açılımının da önemli bir kavşak olduğunu ifdade ederek “Ülkemize her alanda çok şey katacaktır. Bunu tekrar halkımıza kazandırmak bizim görevimizdir. Hidrokarbon aramalarında Rum tarafının bizi dışlamasını kesinlikle kabul etmiyoruz. Tüm bu zenginlikler hepimizindir” diye konuştu.

ÖZERSAY: “STATÜKOYU KIRABİLİRİZ”

Dış İşleri Bakanı Kudret Özersay da, toplantıda yaptığı açıklamada Ulusal davanın siyasete karışmadan devam etmesini temenni etti.

Kıbrıs Adasında statükonun sembollerinden birisi olan Kapalı Maraş konusunda bu tür bir toplantı yapılmasını son derece önemli bulduğunu ifade eden Özersay, “Kapalı Maraş’ın Kapalı Maraş olmaktan çıkması için hükümet olarak karar aldık. Bilimsel olarak araştırma yaparak adım atacağız. Bu görev bize verilmiştir. Envanter çalışmalarının en önemli ayağını oluşturan protokolün yapılmasıyla DAÜ Mühendislik Fakültesi çalışmalar yapacak ve inceleyeceğimiz yolda karar vermemizi sağlayacaktır” dedi.  Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümünü oturup beklemek yerine uluslararası hukukla statükonun kırılabileceğine olan inancını dile getiren Dışişleri Bakanı Özersay, “Bu şekilde Kapalı Maraş’ın Kapalı kelimesini önünden kaldıracağız. Bugünden sonra bu yolun nasıl yürüyeceğine ilişkin doğru tartışılarak karar verilmelidir. Bunun seçimler sonrası olması gerektiğine inanıyorum ve Ulusal davanın siyasete karışmadan devam etmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

OKTAY: “MÜZAKERELERDE BOŞA KÜREK ÇEKİLMEYECEK”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay Kapalı Maraş bölgesinde gerçekleştirilen ‘Kapalı Maraş Açılımı’ toplantısının basına açık bölümünde konuşan Oktay artık müzakerelerde boşa kürek çekilemeyeceğini söyledi ve Kapalı Maraş’ın KKTC toprağı olduğunu belirtti.

“Herkesi sevgi saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Kapalı Maraş bölgesine ilişkin makul açılım yollarını istişare etmek için bir araya gelmekten Mağusa’da olmaktan bahtiyarlık duyuyorum. Milli bir konuda bütünleşmiş halde görmekten de mutluluk duydum. Tüm çözümsüzlüklere karşı daima Kıbrıs Türkü’nün yanında olan Cumhurbaşkanımızı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ve başarı dileklerini iletiyorum. Geçtiğimiz aylarda Kıbrıs’ta kalıcı çözüm arayışlarına ve müzakere süreçlerine ışık tutan bir panelde bir araya gelmiştik. Tüm katkı verenlere bir kez daha teşekkür ediyorum. Yuvarlak masa toplantısı ise Ankara’daki gerçekleştirdiğimiz panelin devamı niteliğindedir.”

YARIM ASIR SONRA İLK KEZ

Yarım asır sonra kapalı Maraş’ta ilk kez üst düzey toplantı gerçekleştirildiğini kaydeden Fuat Oktay, “Hayırlara vesile olacağına yürekten inanıyorum. Bu cennet kıyı KKTC himayesinde bulunuyor. Ne hukuki ne siyasi ne de ekonomik yönden kabul edilemez kapalı kalması. Envanter çalışması da son derece anlamlı ve önemlidir. Kapalı Maraş’ın açılması için yapılan çalışmalar Kıbrıs Türkü’nün statükoyu kabul etmeyeceğinin kanıtıdır. Açılacağı laftan ibaret değildir. Kıbrıs adasında Türklerin uyguladığı baskı ve zulmü ortadan kaldırmak için çetin bir mücadele verilmiştir” diye konuştu.

“KAPALI MARAŞ KKTC TOPRAĞIDIR”

1974’te de verilen mücadelenin taçlandırıldığını vurgulayan Oktay, Maraş’ın iyi niyet göstergesi olarak yasak bölge ilan edildiğini, 1981 yılında birinci derece askeri yasak böğle kapsamına alındığını anımsattı.

Fuat Oktay, “ Kapalı Maraş KKTC toprağıdır. Ve KKTC makamlarının aldığı karar kapsamında kapalı askeri bölgedir. Şu an başkalarının toprağında değiliz. Bu toplantıyı Lefkoşa’da da yapabilirdik, Güzelyurt’ta da. Hukuken hiçbir farklılık yok. Kimseden izin almadık. KKTC toprağındayız ve KKTC toprağında bir toplantı yapıyoruz. Bu kadar basit. Bölgeye ilişkin envanter çalışması KKTC hükümeti tarafından yapılmaktadır” dedi.

“MAL SAHİBİ VAKIFLARDIR”

Bazı çevrelerin gerçekleri hala sindiremediğini, Kapalı Maraş’ta birçok yerin vakıf arazisi olduğunu, 1950li yıllarda İngiliz sömürge yönetimi tarafından hukuka aykırı şekilde üçüncü şahıslara devredildiğini anlatan Oktay, BM kararlarının herkes için geçerli olduğunu vurguladı. Oktay, BM kararlarının her sorun için geçerli olduğunu, bu konuda en küçük soru işareti dahi bulunmadığını, Vakıf arazilerinin sadece kiralanabileceğini, satılamayacağını kaydetti.

“ŞİMDİKİ ORTAMIN KİMSEYE FAYDASI YOKTUR”

Fuat Oktay “Rumlar asılsız iddialarla yaygara kopararak Türk tarafını suçlamaktadır. Rum tarafının Kapalı Maraş ile ilgili iddialarının da gerçekle yakından uzaktan ilgisi yoktur. Kapalı Maraş’ın hayat bulması değil yarım asırdır kullanıma kapalı olması abesle iştigaldir” diye TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Maraş’ın KKTC’nin kendi toprağı olduğunun altını çizdi. Kıbrıs Türkü’nün kendi toprağında kendi refahı ve ekonomisi için adım atmasının son derece meşru ve doğal olduğunu ifade eden Oktay, “Askerlerimiz 1974’ten beri Kapalı Maraş’ta bulunmaktadır. Artık siviller de yaşasın istiyoruz. Burası bir cazibe merkeziydi. Şimdi hayalet şehre farelerin yaşadığı bir şehre dönüştü. Artık burada KKTC’de yaşayan Kıbrıs Türkü bireylerinin her bir çocuğun geleceğine ilişkin refah seviyesinin artışıyla ilgili hakkı vardır. Burada bulunacak çözümle de sadece Kıbrıs Türkü değil Rum toplumu da faydalanacaktır. Şimdiki ortamın kimseye faydası yoktur.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN GİZLİ GÜNDEMİ YOKTUR”

Konuşmasını “Bu süreçte her bir bireyin hakkının korunması esastır. Çözüm uluslararası hukuka uygun bir şekilde gerçekleştirilecektir. TC aynı duruşunu sürdürecektir. Kapalı Maraş’ta zaman nasıl durmuşsa Kıbrıs konusunda da Kıbrıs Türkleri için zaman durmuştur. Kıbrıs Türkü izole edilmiştir, haksız kısıtlamalarla karşı karşıyadır” diyerek sürdüren Fuat Oktay,  Kıbrıs meselesinin de, Kıbrıs Türk halkının meşru haklarının da Kapalı Maraş’ın statüsünün de unutulmaya mahkûm olmadığının altını çizdi. Türkiye’nin bundan başka bir hedefi veya gizli gündemi olmadığını vurgulayan Oktay, “Artık müzakerelerde boşa kürek çekilmemelidir. Çekemeyiz. Siyasi eşitliğe dair ön anlaşma olmadan başlatılacak herhangi bir sürecin sonu çözümsüzlüktür. Kıbrıs Türk tarafının hidrokarbon kaynaklarının paylaşımıyla ilgili işbirliği önerisi sunduğu da unutulmamalıdır” diye konuştu.

FEYZİOĞLU: KKTC SİNGAPUR OLABİLİR

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, yaptığı açıklamada Kuzey Kıbrıs’ın Singapur haline geleceğini söyledi.

Feyzioğlu Ankara’da yapılan  toplantıdan çok güzel sonuçlar çıktığını belirterek,  KKTC ile ilgili yeni stratejik planın niteliğe dönüştüğünü kaydetti. Feyzioğlu, “Planda yer alan somut konularda teknik çalışmalara başladık. Bu teknik çalışma dizisinden biri bu toplantıdır. İzolasyon ve kırılma diğer toplantıda yer alacak, 3. ülkelerden hava ve deniz yolu, Rumların ambargo koymasına çözüm üretecektir. Tarım ve hayvancılıkta Mesarya Ovası başta olmak üzere adanın şahlandırılması konuşulacaktır. Kuzey Kıbrıs’ı Türkiye’nin sorunu olmaktan çıkartarak Rum’un sorunu yapmak adına elbirliğiyle çalışabiliriz. Ancak bu KKTC halkının karar vermesi ve istemesiyle olur. Kuzey Kıbrıs, Singapur haline dönecektir.” şeklinde konuştu.

ATAOĞLU: KADİFE AYRILIK GÜNDEME GETİRİLEBİLİR

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, organizasyonun önemine işaret etti.

Ataoğlu “Bunun önemini parti olarak 2004 yılında belirtmiştik. Ayrı ayrı katkı koyanlara teşekkür ediyorum. Gönlümden geçen keşke bütün siyasi parti temsilcileri burada olsaydı. Keşke onların da katkısı olsaydı. DP’nin Maraş’ın kullanıma açılması görüşünde olduğunu belirtmiştim. Adil bir uygulama çerçevesinde malların iadesini de içerecek görüşüne sahip olduğumuz belirtmek isterim” dedi. Kıbrıslı Rumların adanın tümünde ısrarcı olması çerçevesinde 46 yıldır çözüme ulaşılamadığını belirten Ataoğlu, “Yeni bir sürece gereksinim duyulduğu da aşikârdır. Siyasi eşitliğin kabul edilmediği bir ortamda ve hidrokarbon konusundaki adımlar var olan durumu içinden çıkılmaz duruma getirmiştir. Artık kadife bir ayrılık gündeme getirilebilir. 46 yıldır kapalı tutulan Maraş bölgesinin kullanıma açılmasının zamanının da geldiğini söylüyoruz. Yasal zemini de göz ardı etmeden bu konunun ele alınabileceğine inanıyoruz. İstenilen noktaya ulaşıldığı takdirde özelde Mağusa’ya genelde KKTC’ye çok ciddi etki edeceği aşikârdır. Hedefe ulaşacağımıza gönülden inanıyorum” diye konuştu.

ARTER: HEYECANIMIZ ARTTI

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter de Kapalı Maraş bölgesinde gerçekleştirilen toplantıyı önemli olarak niteledi. Arter konuşmasında, “Çalışma ofisinden her sabah gördüğüm ölü şehir bizi psikolojik olarak çok yıprattı. Bugün burada gerçekleştirilen toplantı ile heyecanımız artmıştır” dedi.

BASA: YERLEŞİME AÇILMALI

Türkiye Barolar Birliği Başdanışmanı Prof. Dr. Necdet Basa, birlik olarak Kıbrıs’la ilgili 3 toplantı daha düzenlediklerini, konuyla ilgili Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da büyük desteğinin bulunduğunu söyledi.

Kapalı Maraş’ın açılması konusunda çok daha sağlam hukuki argümanlarla yola çıkmak gerektiğini ifade eden Basa, Kapalı Maraş’ın bir an önce yerleşime açılması gerektiğini, toprağın KKTC toprağı olduğunu ancak üzerindeki yapıların farklı kişilere ait olabileceğini söyledi.

SİBER: SORUN VARSA ÇÖZÜMÜ DE VARDIR

Meclis eski Başkanı ve Başbakanlardan Sibel Siber ise  sorunların gayret gösterilerek çözümlendiğini söyledi. Siber “Sorun varsa çözümü de vardır. Yeter ki gayret gösterelim. Hiçbir çözüm oturup beklemekle gelmez. Ortak akılla bulunacak çözüm en iyi çözüm olur. Mülkiyet konusu en çok konuştuğum en çok önem verdiğim bir konuydu. Eleştiri de aldım. Mülkiyet Kıbrıs sorununun köşe taşı. Mülkiyette çözüm, çözümü getirir mi? Yıllarca yaptığım çalışmalarda yazdığım yazılarda bu komisyonu daha etkin hale getirelim dedim. Dünyayı da yanımıza alarak uluslararası hukuk çerçevesinde mülkiyete çözüm bulabiliriz. Maraş da bunun parçasıdır.’ dedi.

GÜL: MARAŞ VAKIF MALIDIR

TC Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Kapalı Maraş bölgesinde gerçekleştirilen ‘Kapalı Maraş Açılımı’ toplantısında yaptığı konuşmada Kapalı Mraş’ın statüsüne dikkat çekti.

Kapalı Maraş bölgesinin KKTC toprağı olduğunun altını çizen Gül, söz konusu bölgenin Vakıf malı olduğunu aktardı.

Arşiv çalışmalarının da bu konuyla ilgili sürdüğünü söyleyen Gül, söz konusu  toplantıların hukuki hakların güçlendirilmesi için gerçekleştirildiğini ifade etti.

Diğer Haberler

Başa dön tuşu