“Maraş için kaynak yok”

Mağusa İnisiyatifi’nde birçok toplumsal etkinlikte görev alan Mertkan Hamit, Maraş’ın açılması durumda yeniden canlandırmak için en az 6 milyar Euro’ya ihtiyaç olduğunu söyledi.

30 Ekim 2019 - 09:30

Bahar Uygur –

Kapalı Maraş’ın açılıp, hayalet şehir olmaktan kurtarılması için minimum 5-6 milyar Euro gerekli olduğunu belirten Mağusa İnisiyatifi Aktivisti Mertkan Hamit, bu rakamın KKTC bütçesine denk geldiğini söyledi. Haberci’ye değerlendirmelerde bulunan Hamit, bu rakamları elde edebilmek için ayrılmış bir bütçe ya da fon olmadığını dile getirdi. Hamit olayı sadece bütçe olarak değil tüm detaylarıyla değerlendirmek gerektiğini belirterek, “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin deprem yönetmeliğine göre yıkılması gereken binalar var. Sadece bu yönetmeliğe uyarak, yıkılan inşaat atıklarını boşaltmak için 500 kamyona ihtiyaç var. Bütün işleri durdurmak gerekecek. Eğer Kuzey Kıbrıs tek başına bu işe girecekse iş gücü nereden gelecek, nerede konaklayacaklar? Şimdi bile sorun yaşıyoruz. 56 bin kayıtlı 10 bin kayıt dışı işçi var.  Maraş’ta çalışması için bu rakamın iki katına ihtiyaç var. Şimdi bile kanalizasyon sorunu yaşanır. 60 bin kişinin kanalizasyonu nereye gidecek? KKTC tek başına bunun altından nasıl kalkacak?” dedi.

Mağusa İnisiyatifi Aktivisti Mertkan Hamit’le Maraş ve Mağusa’yı konuştuk. Bugüne dek yaptığı çalışmalardan söz eden Hamit, Mağusa İnisiyatifi’nin 3 amacı olduğunu söyledi. Mertkan Hamit, bunların; Maraş’ın tapusu olan yasal sahiplerine iadesi, Suriçi’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmasını sağlamak, Mağusa Limanı’nın uluslararası deniz haklarına ulaşabilmesini gerçekleştirmek olduğunu belirtti. Hamit, bunun yanında Mağusa’daki çeşitli konularda duruş sergilediklerini, Mağusa insan hakları,  sosyal girişimcilik gibi konularda çalıştıklarını hibe ve istihdam sağladıklarını, 2 toplumlu yakınlaşma çalışmaları yaptıklarını ifade etti.

SORU: Maraş’ın açıldığı takdirde hayalet şehirden kurtulması için ne kadar para gereklidir?

CEVAP: Gerçekçi bir masder planı çerçevesinde minimum 5-6 milyar Euro gereklidir. Bu KKTC ekonomisinin bir yıllık bütçesine denk geliyor. Ciddi bir planlama, çalışma ve kaynak gerekir. Öyle bir kaynak ve ayrılmış bir fon yok. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin deprem yönetmeliğine göre yıkılması gereken binalar var. Sadece bu yönetmeliğe uyarak, yıkılan inşaat atıklarını boşaltmak için 500 kamyona ihtiyaç var. Bütün işleri durdurmak gerekecek. Eğer Kuzey Kıbrıs tek başına bu işe girecekse iş gücü nerden gelecek, nerde konaklayacaklar? Şimdi bile sorun yaşıyoruz. 56 bin kayıtlı 10 bin kayıt dışı işçi var.  Maraş’ta çalışması için bu rakamın iki katına ihtiyaç var. Şimdi bile kanalizasyon sorunu yaşanır. 60 bin kişinin kanalizasyonu nereye gidecek? KKTC tek başına bunun altından nasıl kalkacak? Envanter sayımında bina sayımından öte gidilmedi, pazardan domates alacak gibi söylemler var. Maraş serbest bırakıldığı taktirde kaos yaşanacak ve istenilen etki olmayacak. Hayalet şehirden canavar şehre çevireceğiz.

SORU: Mağusa Belediyesi’nin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

CEVAP: Mağusa Belediyesi’nin çok kötü durumda olduğu belli. Mali yönetimin zayıf olduğu söylenir. Başkanın 2.5 sene daha görevi var ve bunun hesabını verebilmelidir. Başkan durum nedir diye çıkıp söylemelidir. Gerçekten batacaksa bunu önceden söylemeli. Salamis yolunun durumunu görüyoruz. Kazıldı, 1 yıldan fazla geçti hala yapılmadı. Alt yapı sorunu var. Suriçi turizm yeri ama geceleri karanlık, korkunç bir yer. Kanalizasyon ile ilgili sorunlar çözülmedi, çöplük sürekli yakılıyor. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda iyi işler yapmadığı belli.

SORU: Derinya kapısının açılması için çok uğraştınız. Şu anki durumdan memnun musunuz?

CEVAP: Derinya kapısının açılmasının sosyal, ekonomik, kültürel olarak faydalarının olacağını düşünmüştük. Şu anda en çok geçiş olan kapı oldu. Güney’den geçiş daha fazla. Rumlar Mağusa’da çok fazla alışveriş yapıyor. Turist otobüslerin sayısında artış oldu. Bu sayıyı yükseltmek bizim elimizde. Belediyenin oraya bir otobüs koyamaması büyük sorun. Kuzeyde konaklayan turist Derinya kapısına gitmekte zorlanıyor. Olumsuz etkiyi lehimize çevirmek bizim elimizde. 20 bisiklet koyamadık. Bunu yapsak çok şey değişir. Bizim ihtiyacımız olduğu halde biz istemezmişiz gibi davranıyoruz.

Kıbrıs’ta çözüm olur mu?

CEVAP: Çözüm garantörlerdedir. Garantörlerle ne yapacağız? Bağımsız egemen bir devlet kuracaksak bunun bir varisi olmaması gerekir. Devletin kuruluşunda başka bir devletin askeri gücünün olması uygulanabilir değil. Güneyin de siyasi eşitliği kabul etmesi gerekir. Tıkandığımız nokta bu. Biz bir adım atacağız, onlar da istediğimizi verecek. Akıncı ile Anastasiadis buna hazır mı? Yunanistan ve İngiltere garantörlükten vazgeçebileceği sinyalini verdi. Türkiye, garantörlük dışında jeostratejik formül üretmesi gerekir. Garantiler gündelik hayatın güvenliği için değildir. Taksim ve Enosis içindir. İnsan haklarının işleyeceği mekanizmaya ihtiyacımız var. Askeri anlaşma adada çatışma olduğunda etki etmeyecek.  Özellikle tek yanlı müdahale hakkının olması… Biz bir devlet kurumuşuz ama başka bir devlet istediği zaman müdahale hakkına sahip. Bu devlet kurallarına aykırıdır. Hem garantiler hem federasyon olmaz. Azınlık haklarıyla da federasyon kurulmaz.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı