Mahkemeden 2 doktora soruşturma

Denetimli serbestlik şartını ihlal eden sanık 5 ay hapis cezası alırken, ihlale gerekçe olarak mahkemeye sunduğu raporları yazan iki doktora da soruşturma başlatılıyor.

Denetimli Serbestlik yasası gereği ıspat-ı vücut için 2 kez imza atmaya gitmeyen sanığa, doktorların düzenlediği raporların gerçekliliğini araştırmak için mahkeme emri ile polis soruşturması başlatılıyor.

13 Aralık 2018’de iki ayrı uyuşturucu davasından yargılanıp, bir yıl süreyle Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanan 24 yaşındaki Berk Çelik, yasanın gerekliliğini yerine getirmediği gerekçesiyle yargılanıp, 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Denetimli serbestlik yasasına uymayan sanığın, iki doktor raporunu, sınavını kaçırdığı beyanıyla aldığını Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’ne beyan etmesi üzerine iki doktor hakkında polisin soruşturma açması emri verildi.

Mahkeme

İki ayrı soruşturmayla toplam 3 gram 517 miligram sentetic cannabionid türü uyuşturucu madde alma ve tasarrufu suçlarından yargılanan Berk Çelik, iki kez ispat-ı vücut koşulunu ihlal etti.

Daha sonra iki ayrı doktor raporunu mahkemeye sunup, doktor raporlarını sınavını kaçırdığını beyan edip aldığını mahkemeye beyan etti.

Kararı okuyan Yargıç Temay Sağer, sanığın işlediği suçların çok ciddi ve ülkemizde yaygın olan suçlardan olduğunu ifade etti. Sanığın ispat-ı vücut yükümlülüğünü yerine getirmemesini aleyhine değerlendirdiklerini söyleyen Sağer, sanığın kendisi açısından oldukça önemli olan ve siciline herhangi bir suç işlenmeden özgür kalma hakkını, polise haftada bir gün ispat-ı vücut yükümlülüğü gibi bir şartı yerine getirmediği için kaybettiğine değindi.

Aktarılan bulguları değerlendiren Yargıç Temay Sağer, sanık Berk Çelik’e oybirliği ile 5 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Temay Sağer, ayrıca raporları yazan Dr. Güven Erkal ve Dr. Sevinç Başarır’ın yazdıkları hasta raporlarının gerçeği içerip içermediğine dair polisin soruşturma açmasına emir verdi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı