Mağusalının gahvesi Oza

Şirket Direktörü Umut Oza, Mağusalı’nın, “Oza’dan başkasını içmem” dediği kahvenin dünya standartlarına ulaşan serüvenini Haberci’ye anlattı.

12 Haziran 2019 - 10:30

Mağusa deyince ilk akla gelenlerden biri de kentin markası Oza Kahve. Şirket Direktörü Umut Oza, yapımına garajda başlanan markanın 35 yıllık dünya standartlarına dönüşme hikâyesini Haberci’ye anlattı.

ŞİRKETİN KURULUŞ HİKÂYESİ

  • Şirketin tarihçesinden bahseder misiniz?

“Ergün Oza Limited Şirketi’, 1984 yılında Ergün Oza tarafından kuruldu. 20 metrekare çinko garajda ilkel şartlarda üretim yapan şahıs firmasıydı. Geçen yıllar içinde Ergün Oza’nın çocukları yani,  bizlerin büyümesiyle ve yeni vizyonlarla şirket olmaya gidildi. Azmimiz, işimize olan bağlılığımız ve Mağusa halkının bize sahip çıkmasıyla birlikte, verdikleri değerle gelişmeye başladık. 35 yıllık bu yol, çok uzun, engebeli, dik ve yokuş bir yoldu. Azmimiz ve isteğimiz doğrultusunda dürüstlüğümüzden dolayı Oza Kahve, şu anda Mağusa’daki fabrikası ile dünya standartlarında bir marka. Sadece KKTC’de değil, dünyada bir marka olma yolunda yürüyor. Halen daha ihracatı devam eden İngiltere’de partnerimiz, markamızın koruyucusu ‘Aytaç Food’ ile üç yıldır çalışıyoruz. İngiltere’ye 1994 yılından beri ihracat yapıyorduk ancak oradaki çalıştığımız firmanın sahibi öldükten sonra iş yerinin kapanmasından dolayı Aytaç Food ile yolumuza devam ediyoruz.”

“MAĞUSALILARIN PAYI BÜYÜK”

Mağusalı’nın destek ve beğenisiyle şirketin bugünlere geldiğinin de altını çizen Umut Oza, “Mağusa halkına, DAÜ’nün öğrencilerine, tüm akademik ve idari personeline ve ülkeye gelen tüm turistlere bizi destekledikleri için teşekkür ederim” dedi.

 

  • Ürün çeşitleriniz nelerdir?

‘Oza klasik çifte kavrulmuş’ kahvenin yanında ikinci çocuğumuz olan ‘orta kavrulmuş Oza Kahve’ ile pazara girdik. Gidişatı iyi. ‘Az kavrulmuş kahve’, ‘espresso kahve’, ‘filtre kahve’, sıcak suyla yapılan ‘İkisi bir arada’ ve ‘Üçü bir arada Oza’ çeşitlerimiz mevcut. Yeni çıkacak bir ürün, ‘Instant Coffee’ için ise onay almak için bekliyoruz.

  • Tesis özellikleri nelerdir?

Tesisimiz Ada’da kendi sektöründe makina ekipmanı olan ve el değmeden üretim yapan bir tesis. Fabrikamız tüm halka açık olmakla birlikte randevu almadan gelip tesisimize gezebilirler.

KAHVENİN KIBRIS KÜLTÜRÜNDEKİ YERİ

  • Kahveye dair neler söylersiniz?

Kıbrıs’ta ilk sorulan şey kahvedir. Bu o kişiden hoşnut duyulduğu anlamana gelir. Yarım saat sonra tekrar sorularsa sizi sevdiği, hiç sorulmazsa sevmediği anlamına gelirmiş. Kahve bir tutkudur, bir duygudur. Kahve bittikten sonra ters çevrilen fincanlarda çıkan şekillerle umut yolculuğuna çıkılır.

“YAŞLILARIMIZI UNUTMAYALIM”

Duyarlılığıyla da adından söz ettiren Umut Oza’nın herkese bir de mesajı var:

“İhtiyaçlı çocuklara, sokak hayvanlarına sahip çıkalım. Hiç tanımadığınız bir yaşlı ile en azından oturup bir kahve içelim” dedi. KKTC uyansın. Zaman birlik ve beraberlik zamanıdır. Duyarlı olalım. Eğer yanımızda birilerinin olmasını istiyorsak el uzatmalıyız. Çam sakızı çoban armağanı birilerini mutlu edebiliriz. Çocuklarımızı, yaşlılarımızı mutlu edelim.”

 

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı