Maaşın yüzde 20’si ilaca gidiyor!

Yıllarca çalışarak özel veya kamudan emekliliklerini alan insanlarımızın ilaç sıkıntısı kabusa dönüşmeye devam ederken, maaşlarının hatırı sayılır bir kısmını da ilaçlara verdikleri dikkat çekiyor.

Özlem Çimendal –

Yıllarca çalışarak özel veya kamudan emekliliklerini teslim alan yaşlıların ilaç sıkıntısı kabusa dönüşmeye devam ediyor. Kronik hastalığı olan yaşlıların düzenli olarak kullanması gereken ilaçların çoğu zaman devlette olmaması bir başka sorun olarak varlığını sürdürürken, yaşlıların dışarıdan almak zorunda kaldıkları ilaçlara ödedikleri tutar da maaşlarının hatırı sayılır bir kısmını elden çıkarmalarına neden oluyor.

Emekli ve yaşlıların maaşlarının yüzde 20’sine yakınını sağlık giderleri için harcadığını dile getiren ilgili çevreler, yaşlıların yıllarca çalışarak emekli olduktan sonra kazanılmış hakları olan ücretsiz muayene ve ilaç haklarından gerektiği şekilde yararlanamadığını dile getiriyor.

Devlette bulunmayan ilaçları dışarıdan ceplerinden ödedikleri para ile almak zorunda kalan yaşlıların, devletten geri almaları gereken ilaç paralarının da çoğu zaman sekteye uğradığı da dile getirilerek, “Çoğu zaman reçetelerin kabulü de gerçekleşmiyor. Ya da reçetelerin tutarından bazı kesintiler söz konusu oluyor. Binbir prosedürel işlem ve uzun bir süreç sonra paranın geri iadesi yapılıyor” denildi.

 MAAŞLARININ %20’Sİ İLACA…

 Serbest Çalışan Hekimler Birliği Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, ülkede genelde halkın özelde ise yaşlı ve emeklilerin Anayasal hak olan sağlıktan gerektiği gibi yararlanamadığına vurgu yaptı.

Yaşlıların sağlık konusunda ciddi sorunlar yaşadığını söyleyen Gardiyanoğlu kronik hastalığı olan yaşlıların aylık maaşlarının yüzde 20’sine yakınını sağlık giderlerine harcadığını kaydetti.

“DEVLET ECZACILIK YAPMAKTAN VAZGEÇMELİ”

Kamu sağlık sisteminin çok kötü durumda olduğuna da vurgulayan Gardiyanoğlu, yıllardan beri tartışılan ve önemli bir sorun teşkil ettiğini dile getirdiği devletin eczacılık yapması konusu hakkında da, “Devlet artık eczacılık yapmaktan vazgeçmeli” dedi. Gardiyanoğlu şöyle konuştu:

“Devlet eczacılık yapmaktan vazgeçer ve ilaç depolamaz ise 90 kamyon ilaçları da atmazsa, yaşlılara yazılan ilaçları, yaşlılar gidip dışarıdan rahatça alırsa ve devlet de bunu eczanelere öderse her şey daha iyi olur.”

“İSTENİLEN ACZANEDEN ALINMALI, GERİ ÖDEME ECZANEYE YAPILMALI”

Devletin ilaçlar konusunda bir an evvel eczaneler ile hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Gardiyanoğlu, sigortalıların yazılan ilaçları istedikleri eczaneden almalarının önünün açılması ve ödemelerin devlet ile eczaneler arasında vuku bulmasının gerçekleşmesi gerektiğini dile getirdi.

Gardiyanoğlu, “Bugün yıllık ilaç miktarını kimin belirlediğini sorsak, cevap verecek bir mevki bulamayız. Kim alır ve nereden alınır, geçen yıl ne kadar alındı, bir sonraki yıl ne kadar gerekli diye sorsak, cevap verecek bir makam yoktur. Kamu hastanelerine gidilerek, hangi ilaçtan ne kadar istendiği sorularak ülkeye ilaç alıyoruz” ifadelerini kullandı.

1 yıllık ilacı, 1 yıl önceden alan tek ülkenin KKTC olduğunu söyleyen Gardiyanoğlu, ilaçların öngörüsüz şekilde alınması nedeniyle, mevsimsel rahatsızlıklara bağlı olarak gelişen hastalıklar için gerekli aşıların alınamadığına ve para kalmadığına dikkat çekti.

“YAŞLILARA 13 TL’LİK AŞI BULUNAMIYOR”

“Ağustos sonu eylül başı gibi grip salgınları başlar, 13 TL’dir bir grip aşısı. En azından yaşlı ve çocuklarımızı bu salgından koruyalım” diyen Gardiyanoğlu, “Yine bu yıl grip aşılarının alınmasında sıkıntı yaşanacak, yılın başında gerekli gereksiz her şey alındığı ve yıl sonu da atıldığı için maalesef gerekli mevsimsel hastalık dönemlerinde özellikle yıl sonunda gerekli ilaçlarda yine sıkıntı yaşanacak” şeklinde konuştu.

“ÜÇ KURUŞLUK İLAÇ PARASINA BİNBİR EZİYET”

Sağlık alanında en mağdur kesimin yaşlılar olduğuna da dikkat çeken Gardiyanoğlu, yaşlıların kamuda da özelde de muayene olmalarının ciddi sorunları içerdiğini savundu. Gardiyanoğlu, yaşlıların ilaçlarını bulamamalarının başka bir sorun, gidip dışarıdan kendi ceplerinden ödedikleri para ile almalarının ise başka bir sorun olduğunu söyledi.

Gardiyanoğlu, “Reçeteler binbir işlemden geçtikten sonra eğer kabul edilirse ve eğer yüzde 20’leri bulan kesintiler yapılmaz ise uzun bir sürenin ardından yaşlılar ilaç parasını geri alabilecek. Binbir eziyetle bu yaşlılar üç kuruşluk ilaç parasını almaya çalışacak” ifadelerini kullandı.

“YILAN SOKSA ANTİSERUMU YOK”

Devletin acilen ilaç satışı ve depolaması yapmaktan vazgeçmesi gerektiğini dile getiren Gardiyanoğlu, “Bugün arayıp devlet soralım birini yılan sokarsa ellerinde antiserum var mı diye, eminim olmadığı cevabını alacağız. Çünkü yoktur. Ya Güney’den alacağız ya da Türkiye’den” diye konuştu.

Devletin ilaç konusunu eczaneler ile çözerek, genelde topluma özelde yaşlıların içerisinde bulunduğu ilaç çıkmazından kurtulması gerektiğini söyleyen Gardiyanoğlu, herkesin ulaşılabilir ve sosyal devlet anlayışı ile bağdaşan sağlık hakkından kolayca yararlanması gerektiğini dile getirdi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı