Lefkoşa’da “Down Cafe” hizmete girdi

Açılışını Merak Akıncı'nın yaptığı "Down Cafe Nicosia" Lefkoşa'da bulunan Tanzimat Sokak'ta hizmet vermeye başladı.

15 Mayıs 2019 - 19:13

Down Cafe Nicosia, Lefkoşa’da bulunan Tanzimat Sokak’ta hizmete girdi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı tarafından yapılan açılışa, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Başkanı Derviş Yücetürk, Engelli Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Refia Arı, downsendromlu çocukların aileleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Bir rüyaydı

Bir Down Cafe’nin yaşama geçmesinin Engelli Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Refia Arı’nın rüyası olduğunu ifade eden Meral Akıncı, Down Cafe’nin hayata geçmesiyle downsendromlu bireylerin yaşamda neler başarabileceklerinin bir kere daha ortaya çıkacağını ifade ederek Refia Arı’ya başarılar diledi.

Down Cafe Nicosia’nın Lefkoşa’da açılmasından duyduğu memnuniyetten de bahseden Meral Akıncı, “Down Cafe Nicosia’nın açılması, büyük bir kapı açmıştır. Tüm halkımızın buraya gelmesi ve Downsendromlu çocukların topluma kazandırılmasına destek vermesi lazımdır. DownCafe Nicosia bir geçittir. Buraya gelindiğinde Downsendromlu çocukların da toplum içerisinde büyük bir kesim olduğunu anlaşılacaktır” dedi.

Engelli istihdamı çağrısı

Engelli sayının 2017 verilerine yüzde 10 göre arttığını ifade eden Meral Akıncı, engelli bireylerin istihdamlarının ise ters orantılı olarak azaldığını, yüzde 5’ten yüzde 4’e gerilediğini kaydetti.

Engelli bireylerin istihdamının önemine de dikkat çeken Meral Akıncı, gerek özel sektör gerek kamuda engelli bireylerin istihdam edilmesi için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğinin altını çizerek bunun toplumsal bir sorumluluk olduğunu kaydetti.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı