Lavrov’dan önemli Kıbrıs açıklaması

Lavrov, "Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarıyla ilgili sorunlar müzakereyle çözülmeli" dedi.

7 Kasım 2019 - 08:59

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kıbrıs kıta sahanlığı da dahil Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının çıkarılmasıyla ilgili meselelerin tüm ilgili taraflar arasında yapılacak müzakerelerle çözülmesi gerektiğini söyledi.

Lavrov, Moskova’ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’la bir araya geldi. Yunan mevkidaşıyla yaptıkları görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarına ilişkin açıklamalarda bulunan Lavrov, “Kıbrıs kıta sahanlığı da dâhil bölgedeki enerji kaynaklarıyla ilgili sorunları ele alacak olursak, biz her zaman Türkiye, Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve Mısır da dahil olmak üzere tüm ilgili tarafları bu sorunları müzakere yaparak, 1982 Deniz Hukuku Sözleşmesi’yle belirlenen normlar kapsamında kabul edilebilir mutabakatlar yaparak çözmeye çağırıyoruz” dedi.

Doğu Akdeniz’de Kıbrıs ekonomik münhasır bölgesinde doğal gaz rezervleri bulunduğu ortaya çıkmış ve Türkiye, bölgedeki haklarını korumak için sondaj gemileri göndererek keşif çalışmalarına başlamıştı. Türkiye’nin bu adımı, bölge ülkelerini ve bazı Batılı ülkelerin tepkisine neden olmuştu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı