Lapta kışa hazır

Lapta Belediyesi’nde selden zarar gören bölgeler için çalışmalar başladı. Dereler temizlendi,  yıkılan taş duvarlar onarıldı…

Lapta Belediyesi, 9 ay önce yaşanan sel felaketinden etkilenen bölgeler için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Dere temizleme çalışmaları yanında, sel nedeniyle yıkılan taş duvarlar onarılıyor, yola inen kayalar ve taşlar kaldırılıyor.

Konuyla ilgili Haberci’ye konuşan Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, en çok zarar gören Lapta Başpınar bölgesi olduğunu anımsatarak, kimseden yardım almadan proje başlattıklarını bildirdi. Aktuğ, belediye reformlarıyla ilgili konuya da değinerek, “Yöntem doğru değil” dedi.

“HİÇBİR YERDEN KATKI ALAMADIK”

Başkan Aktuğ, “5 Aralık 2018’de yaşanan sel felaketinin her bölgeye zararı oldu ama bu işin merkezi Lapta Başpınar oldu. Felaketin üzerinden 9 ay geçti. O dönem yaptığımız hasar tespitlerini biz, tüm mercilere ulaştırdık. Ne yazık ki hiç birinden katkı alamadık. Ne temizlikle ne de imarla ilgili hiçbir katkı vermediler. İlk etapta Kozanköy ve Alemdağ’daki hasarları kendi bütçemizden giderdik. Sonrasında Karşıyaka ve özellikle Lapta’da hasarları gidermeye başladık. Önce yollardan başladık. Asfalt ve parke çalışmalarını tamamladık. Ardından yıkılan taş duvarlarla ilgili 15 gün önce çalışma başlattık ve kışa yetiştirilecek” şeklinde konuştu.

“YARDIM ALMADAN PROJE BAŞLATTIK”

Sorunun merkezinin Lapta Başpınar bölgesi olduğunu belirten Başkan Aktuğ, bölge için apayrı bir proje gerektiğini söyledi. Felaketin ardından, Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar odaları ile projelendirme çalışmasına başladıklarını ifade eden Aktuğ, projelendirme maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı bir netice alamadıklarını belirtti. “Kış yine geliyor. Kimseden yardım almadan bu projeyi başlattık. Detayları yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

Başkan Aktuğ, “Yaklaşık iki hafta önce dereler temizlendi. Kışa hazırız. Temizlik çalışmalarımız devam ediyor. Yaşanan sel felaketinde sökülen ağaçlar, taş ve kaya parçalarıyla aşağıya doğru inmişti. Yerinde incelemeler de yaptık. Aşağıya doğru inen taşları bir kenara çekeceğiz” dedi.

“REFORMA KARŞI DEĞİLİZ ANCAK YÖNTEM YANLIŞ”

Bir süredir gündemden düşmeyen belediye reformları hakkında da konuşan Başkan Aktuğ, reforma karşı olmadığını ancak yöntemin doğru olmadığını söyledi. Başkan Aktuğ, “Mesela 6 belediye kalacak. Belediyeleri birleştirme konusunda yaşanmışlıklara dikkat çekecek olursak, 2008 yılında köyler belediyelere bağlandı. O dönem mevcut belediye başkanlığı % 85’ten % 56’ya düştü. Belediye başkanının aldığı oy oranı, başka faktörler olsa da vatandaşın belediyeden memnuniyetini gösterir” şeklinde konuştu.

“İŞLEV GÖRMEYEN DAİRELER KAPATILSIN”

Günümüzde çok tartışılan ve işlev görmeyen devlet daireleri olduğuna işaret eden Aktuğ, Su Dairesi, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi, Karayolları Dairesi ve Çevre Koruma Dairesi gibi dairelerin kapatılması gerektiğini savundu. Devlet üzerindeki yükün alınması gerektiğini ifade eden Aktuğ, yerel yönetimlerin desteklenmesi durumunda, belediyelerin hem ilgili alanlarda hem de hizmet alanında daha iyi hizmet verebileceğini belirtti.

“BÜTÜNLÜKLÜ REFORM OLMALI”

Başkan Aktuğ, “Hadi bağlayalım mantığıyla köylerin bağlanmasından ortaya olumlu bir sonuç çıkmadığı ortadadır. Mali ve yetki anlamında güçlendirilmeyen belediyelerin yeniden bir oldubittiye bağlanması neticesinde direk etkilenecek olan vatandaştır. Sadece belediye reformu değil, ülkede bütünlüklü bir reform olması gerektiğine inanıyorum. Devletin küçülüp, belediyenin güçleneceği bir model yaratılmalıdır” şeklinde konuştu.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı