“Laf olsun diye müzakereye başlamanın bir anlamı yok”

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesinde laf olsun diye müzakereye başlamanın bir anlamının olmadığını söyledi.

10 Eylül 2019 - 12:26

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesinde laf olsun diye müzakereye başlamanın bir anlamının olmadığını söyledi.

Karadağlı mevkidaşı ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesine ilişkin, Türkiye’nin hiçbir seçeneği dışlamadığını ve başka seçeneklerin de değerlendirilmesi gerektiğini daha önce de ifade ettiğini söyledi.

Sonuç odaklı müzakereye gidilmesi ve müzakere çerçeve belgesinin net olması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Bizim ve Kıbrıs Türkü için hassas olan ve vazgeçilmez olan kırmızı çizgiler var. Bunların en önemli unsuru ise siyasi eşitliktir, etkin katılımdır ve dönüşümlü başkanlıktır. Bunların da önceden net bir şekilde belirlenip tartışmanın dışına çıkarılması gerekiyor” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin her zaman çözümü desteklediğini vurgulayarak, “Bundan sonraki müzakere ise sonuç odaklı ve net bir çerçeveyle olmalıdır ki artık bir başarısızlığı daha Türkiye olarak da Kıbrıs tarafı olarak da kaldıramayız. Laf olsun diye müzakereye başlamanın da bir anlamı yoktur diye düşünüyoruz” diye konuştu.

ABD’nin Fırat’ın doğusundaki tutumu

ABD’nin Fırat’ın doğusundaki tutumu ile ilgili de Bakan Çavuşoğlu, “Atıldığı ya da atıldığı söylenen adımlar kozmetik adımlardır” dedi.

Etiketler

Diğer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı